Author Topic: 'Свят' смях  (Read 13249 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

johnny

  • Допринасящ
  • *****
  • Posts: 293
'Свят' смях
« on: January 18, 2008, 23:40:23 PM »
Edit mak: Тази тема произлезна от темата тук.

Помня когато аз отричах святият смях до момента докато не го преживях сам и трябваше да се покайвам.
Да се покайваш от какво?
Би ли дал библейска обосновка на така наречения "свят смях".
Ако и да ме убие Той, аз ще Го чакам...

Gerard

  • Съпричастен
  • ****
  • Posts: 182
Свят смях
« Reply #1 on: January 18, 2008, 23:46:18 PM »
Като чуя свят смях и си спомням едно клипче в youtube което съм гледал преди време.  Ставаше въпрос за църква която наподобяваше на лудница. Хората се хилиха все едно са душевноболни, някой виеха като вълци други пък пълзяха на четири крака и ги водиха на каишка. Всичко това според тях е проявление на святият дух ..
Ecc 7:3  Sorrow is better than laughter: for by the sadness of the countenance the heart is made better.
Ecc 7:4  The heart of the wise is in the house of mourning; but the heart of fools is in the house of mirth.

small axe

  • Слугуващ
  • *******
  • Posts: 972
Свят смях
« Reply #2 on: January 19, 2008, 00:10:48 AM »
evangelista1962 , ако разчиташ на преживявания , за да си изградиш убеждения по разни въпроси , то това е доста опасно.
Не се знае кой ги стимулира тези преживявания , кой има интерес от това , вярващите да заприличат на мръднали.

Ако таканареченият "свят смях" , е нещо от сорта на това което Girard описа , то тогава внимавай , защото такива ненормални проявления лазене, пълзене , странно хилене , виене , това противоречи на нежния , тихия и светия Дух.

johnny

  • Допринасящ
  • *****
  • Posts: 293
Re: 'Свят' смях
« Reply #3 on: January 19, 2008, 12:07:30 PM »
Йоан 16:
13. А когато дойде онзи, Духът на истината, ще ви упътва на всяка истина; защото няма да говори от себе си, но каквото чуе, това ще говори, и ще ви извести за идните неща.
14. Той Мене ще прослави, защото от Моето ще взема и ще ви известява.
15. Всичко, що има Отец, е Мое; затова казах, че от Моето като взема, ще ви известява.


Когато видим нещо, първо трябва да се запитаме, това прославя ли Бог.

Интернет изобилства от клипчета, като пуснатото от Girard.
Дали Бог се прославя от хора изглеждащи и действащи, като животни. Да лаят, скимтят, вият, кукуригат, да се влачат като змии по земята. Бог прославя ли се от хилещи се и търкалящи се по земята хора, изглеждащи по зле от хората в лудниците.

В словото има случай, когато животно проговаря. Това вече може да носи слава на Създателя, но човек да се прави на животно е дяволски цирк.
Ако и да ме убие Той, аз ще Го чакам...

bojko91

  • Новодошъл
  • *
  • Posts: 3
    • Божи Дар- Християнски портал
Re: 'Свят' смях
« Reply #4 on: January 19, 2008, 19:52:51 PM »
Извинявам се, че се намесван, но просто не мога да се стърпя да не споделя това. За мен "свят смях" няма. Прочетох една книга "небето е съвсем реално" (пълен ужас!) и там пишеше за т.н "свят смях". Няма такова нещо, за мен това е сатанински дух! Едва ли Бог ще те кара да се смееш като луд! По добре този който смята, че това съществува да вземе да прочете Словото Божие и тогава да говори за това. До колкото знам в Словото няма такова нещо! В моята предишна църква имаше един мъж, който постоянно се смееще така се едно, че е излязал от лудницата. Но Бог си има грижата!

Бог да ви благослава и да ни насочва в Истината!
Бог да Пази България, Хора молете се...!
http://christboj.atspace.com

Watchman

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 3954
Re: 'Свят' смях
« Reply #5 on: January 19, 2008, 23:09:30 PM »
Смеха не е нещо грешно или нечисто само по-себе си. Нещо повече смеха според Писанието е нещо положително и благотворно за човека. Ето няколко пасажа, които могат да се разгледат:

Пс. 126:1  Когато Господ възвръщаше сионовите пленници, Ние бяхме като ония, които сънуват.
Пс. 126:2  Тогава се изпълниха устата ни със смях, И езикът ни с пеене; Това казаха между народите; Велики неща извърши за тях Господ.

Йов 8:20  Ето, Бог няма да отхвърли непорочния, Нито ще подири ръката на злотворците.
Йов 8:21  Все пак ще напълни устата ти със смях И устните ти с възклицание.

Пр. 17:22  Веселото сърце е благотворно лекарство, А унилият дух изсушава костите.


Смеха обаче за който говори Писанието е смислен и разумен смях за който има логична причина. Била тя, че Бог завръща пленниците или проявява благоволение към праведния, смеха и радостта са смислени и обосновани.

Истеричен и неконтролируем смях е нещо, което не се свидетелства да има място сред праведните. Нещо повече Писанието свидетелства, че дори човек да пророкува под въздействие на пророчески дух, пак "духовете на пророците се покоряват на самите пророци." 1Кор. 14:32 И ако Бог не позволява дори на пророчески дух да има контрол над човека, но дава контрола в ръцете на свободната воля на човека, то колко повече Бог не благоволи човек да изпада в неконтролируем смях под въздействието на определени духове.

Аз лично съм бил в такива събрания и въпреки, че съм бил без предразсъдъци, подобни смехове никога не са ме обземали. Нещо повече направи ми впечатление, че хората върху които имаше въздействие това нещо (изсред тези, които познавах) бяха такива, че не са стабилни във вярата, ако въобще са и били във вярата. Това наблюдение беше спонтанно, но много показателно. Тези хора и до ден днешен се клатушкат, а някои може и да са отпаднали.

За тези, които гледат видеотата и се ужасяват ще кажа, че зад това нещо стои една цяла теология, която оправдава подобно поведение и феномени, и не само че ги оправдава, но и осъжда и отхвърля като изстинали за Бога всички, които стоят настрана от тези проявления.

Знам за проповедници, които се предадоха на тия неща още преди много години. И до ден днешен са си там. И като им слушам проповедите се удивлявам, как може толкова време тия хора да стоят в такива плитки и несмислени неща.
Ez 3:17  Son of man, I have made thee a watchman unto the house of Israel: therefore hear the word at my mouth, and give them warning from me.

Is 21:6  For thus hath the Lord said unto me, Go, set a watchman, let him declare what he seeth.

mak

  • Administrator
  • Служещ
  • *****
  • Posts: 655
    • http://www.fellowshipbg.org
Re: 'Свят' смях
« Reply #6 on: January 21, 2008, 12:32:56 PM »
Аз даже се учудвам, че и на тези земи са дошли подобни неща, и си мислех има ли смисъл от тази тема, но явно не е така.

Ето една добра статия на английски, която може на някой да е полезна:

Holy Laughter or Strong Delusion
"Той ти е показал, човече, що е доброто; И какво иска Господ от тебе, Освен да вършиш праведното, да обичаш милост, И да ходиш смирено със своя Бог? " Михей 6:8

evangelista1962

  • Допринасящ
  • *****
  • Posts: 245
Re: 'Свят' смях
« Reply #7 on: January 21, 2008, 18:29:05 PM »
Ами какво да кажа пребивявал съм го . Но не е вярно че неможеш да го контолираш.

Siegeszug

  • Посещаващ
  • **
  • Posts: 34
Re: 'Свят' смях
« Reply #8 on: April 01, 2008, 20:15:03 PM »
Мисля,че Дерек Принс доказваше,че "Святият смях " е от Господа.Има много свидетелства за изцеления от рак,освобождаване от депресия и др.
1 Петрово 4:14-15
14. " Блажени сте, ако ви опозоряват за Христовото име; защото Духът на славата и на Бога почива на вас от тяхна страна се хули, а от ваша страна се прославя.
15. Никой от вас да не страда като убиец или крадец, или злодей, или като такъв, който се бърка в чужди работи."

pironka

  • Съпричастен
  • ****
  • Posts: 157
Re: 'Свят' смях
« Reply #9 on: April 01, 2008, 21:40:27 PM »
Не е важно какво казва Дерек Принс, а какво Словото казва.

Дерек Принс "доказва", че в живота на християните могат да действат и проклятия от девето коляно. По неговата логика излиза,че Исус не може да ни очисти от всичко. Да не бъде!

Tihomir

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 2794
    • FellowshipBG
Re: 'Свят' смях
« Reply #10 on: April 02, 2008, 15:41:00 PM »
Siegeszug,

От Словото съм се научил на следното:
1 Йоан 4:1 Възлюбени, не вярвайте на всеки дух, а изпитвайте духовете дали са от Бога, защото много лъжепророци излязоха по света.

Има много проповедници, които говорят много неща, но всеки един от тях трябва да се изпитва, дори пише "не вярвайте на всеки дух", става въпрос и за духа в проповедника.

Но първо изпитвай това, което казва, защото така се съгласяваш с нещо, което дори според теб е несигурно "доказателство". Това, че е известен проповедник не ни дава право да се съобразяваме сляпо с думите на всеки проповедник, което е вървеж срещу заповедите в Словото, според които трябва да изпитваме всеки дух дали е от Бога.

И отговори Исус и рече им: Не за това ли се заблуждавате, понеже не познавате писанията нито силата Божия?