Author Topic: petar velev  (Read 29042 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

JCPower

  • Посещаващ
  • **
  • Posts: 43
petar velev
« on: January 18, 2008, 10:38:58 AM »
линкът е премахнат от администрацията на форума

Това е сайт-а на християнина Петьр Велев. Има много добри видео клипове по християнски теми под раздела "ТЕМАТИЧНИ ТВ ПРЕДАВАНИЯ ТВ "Господи, благослови България!"" Клиповете са на бьлгарски и меко казано са много актуални за Бьлгария.

byFaith

  • Съпричастен
  • ****
  • Posts: 231
Re: petar velev
« Reply #1 on: January 18, 2008, 11:23:22 AM »
Здравей JCPower,

Не знам точно кой е Петър Велев и какво е неговото служение. Може би ти можеш да ни кажеш повече: защо ни го препоръчваш, защо го смяташ за полезно и уместно, въз основа на Писанията? За представяне говоря, с определена цел.

В тази връзка бих искал да напомня следните условия от правилата на форума:

Quote
Не е място, в което целенасочено да пропагандирате ученията на вашата група, движение или деноминация.
Не е място принадлежащо на или пропагандиращо определена 'деноминация' или движение.
Не е място за лична изява, или реклама на уеб страници и стоки.

Разбира се, тук са публикувани не една и две връзки към определени автори или проповеди, по определени теми и в отговор на зададени въпроси. Това не означава, че не трябва да го правим, т.е. да ги пренебрегваме. Само че фокусът ни трябва да е върху Истината и правилното учение, а не толкова върху човека. Ако е Божий човек, то учението и личността му ще бъдат неразделни и наразличаващи се от Истината, която е в Исус Христос.

Божието царство е във сила, а не в думи (1 Кор. 4:20). Ако Бог наистина ни е отворил очите за своята Истина по определен въпрос, то Той също ще ни даде и сила и мъдрост да направим тази истина достояние и на други, без помощта на взаимстване на чужди думи и аргументи. Обещал ни е:

"И тъй, решете в сърцата си да не обмисляте предварително що да отговаряте; защото Аз ще ви дам тъй мъдро да отговорите(Гръцки: Уста и мъдрост.), щото всичките ви противници ще бъдат безсилни да ви противостоят или противоречат." (Лука 21:14-15)

"А когато ви поведат, за да ви предадат, не се безпокойте предварително какво ще говорите; но каквото ви се даде в оня час, това говорете! Защото не сте вие, които говорите, а Святият Дух." (Маркo 13:11)

"А Той им рече: Затова, всеки книжник, който е учил за небесното царство, прилича на домакин, който изважда от съкровището си ново и старо." (Матей 13:52)

Казвам ги за твое назидание тези неща. Много съм патил от знание, което е било само в главата, но не и в сърцето. Имам я тази наклонност към учителстване, или поучаване, дори и да няма необходимост. Когато науча нещо ново, винаги ме влече да го предам на някого, който смятам, че не го знае--да се покажа колко знам и уж да съм полезен. Изкушението е голямо, но Бог дава благодат да се обуздавам в това отношение. Все още обаче аз имам много знания за правилните неща, но недостатъчно осмисляне и разбиране. Затова трябва да внимавам какво казвам и как го казвам и защо го казвам, защото пред Бога ще трябва да отговарям за всяка изговорена дума. Няма нещо по-пагубно от злоупотребяване с Истината. Там е стихията на сатана.
Кой ще възлезе на хълма Господен? И кой ще застане на Неговото свето място?
Оня, който е с чисти ръце и с непорочно сърце, Който не е предал на суета душата си, и не се е клел на лъжа.
Той ще приеме благословение от Господа, И правда от Бога на спасението си. (Псалом 24:3-5)

Tihomir

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 2794
    • FellowshipBG
Re: Re: petar velev
« Reply #2 on: January 18, 2008, 11:30:11 AM »
Имаше тук един младеж - Белитов, който е ученик на човека Петър Велев.

Ето резултатът от ученията на човека Петър Велев, можете публично да ги видите:
http://www.fellowshipbg.org/index.php?topic=150.0

Накратко според ученията на човека:
- Библията не е единственият абсолютен авторитет.
- Екуменизъм

И отговори Исус и рече им: Не за това ли се заблуждавате, понеже не познавате писанията нито силата Божия?

mak

  • Administrator
  • Служещ
  • *****
  • Posts: 655
    • http://www.fellowshipbg.org
Re: Re: petar velev
« Reply #3 on: January 18, 2008, 12:12:06 PM »
JCPower, ти подробно запознат ли си с ученията на Г-н Велев, ако да, съгласен ли си с това което поучава?

Защото много от нещата които този човек поучва са пагубни за душата, и е опасно да се разпространяват такива неща, както ти го направи в момента.
"Той ти е показал, човече, що е доброто; И какво иска Господ от тебе, Освен да вършиш праведното, да обичаш милост, И да ходиш смирено със своя Бог? " Михей 6:8

JCPower

  • Посещаващ
  • **
  • Posts: 43
Re: petar velev
« Reply #4 on: January 18, 2008, 12:32:52 PM »
byFaith,

защо ни го препоръчваш, защо го смяташ за полезно и уместно, въз основа на Писанията?

За него на главната страница на неговия сайт пише следното:

"името ми е Петър Велев. На някои от вас съм познат, а за други не. Настоятел съм в Православния храм "Свети Георги" в с. Долно Камарци. Проповядвам Словото Божие вече над 40 години из цялата страна, както и в чужбина. Щом сте потърсили общение с нашия Господ Иисус Христос и сте попаднали на моя уеб сайт, ще се постарая, да ви послужа и на вас, които ползвате новите информационни технологии, за благовестие и напредък в изучаването на Божието Слово. Тези от вас, които са по-любопитни, ще попитате как съм повярвал и как са се случили нещата при мен? Повярвах преди 45 години."

Препорачвам го зашото смятам че има интересни клипове. На сайт-а има между 50-60 клипа по различни теми, мисля че са полезни и уместни вьв основа на Писанията. Но ако искаш опиша всичко което мисля че е полезно, за сьжаление нямам толкова много време да отделя.

Публикувах го в тази секция защото смятам че е правилното място (Статии и материали за четене, гледане и download > На български език).

JCPower

  • Посещаващ
  • **
  • Posts: 43
Re: Re: petar velev
« Reply #5 on: January 18, 2008, 12:44:07 PM »
mak,

Не сьм на 100% запознат с учениата на Г-н Велев. Сьгласен сьм с някой неща, с други не сьм. Незнам точно колко % от нещата който той поучава са пагубни за душата. Знам едно и това е че няма човек който е на 100% наясно сьс истинския смисьл на Словото, включително и всички вьв този форум. Всички грешим, но мисля че не е редно да се фокусираме на нещата който ни разделят, а на тези които ни обединяват.

mak

  • Administrator
  • Служещ
  • *****
  • Posts: 655
    • http://www.fellowshipbg.org
Re: petar velev
« Reply #6 on: January 18, 2008, 12:48:00 PM »

Препорачвам го зашото смятам че има интересни клипове. На сайт-а има между 50-60 клипа по различни теми, мисля че са полезни и уместни вьв основа на Писанията. Но ако искаш опиша всичко което мисля че е полезно, за сьжаление нямам толкова много време да отделя.

Публикувах го в тази секция защото смятам че е правилното място (Статии и материали за четене, гледане и download > На български език).

JCPower, има хиляди интересни неща и клипове, но също така има и такива които съдържат отрова опасна за душите на хората.

Ние се стремим да пускаме неща за изграждане във вярата и към Истината, а не към лъжеучения и изопачаване на Словото.

За това те питах, запознат ли си с ученията на Г-н Велев и какво поучава? Вярваш ли в тези неща?
"Той ти е показал, човече, що е доброто; И какво иска Господ от тебе, Освен да вършиш праведното, да обичаш милост, И да ходиш смирено със своя Бог? " Михей 6:8

mak

  • Administrator
  • Служещ
  • *****
  • Posts: 655
    • http://www.fellowshipbg.org
Re: Re: petar velev
« Reply #7 on: January 18, 2008, 12:56:40 PM »
mak,

Не сьм на 100% запознат с учениата на Г-н Велев. Сьгласен сьм с някой неща, с други не сьм. Незнам точно колко % от нещата който той поучава са пагубни за душата. Знам едно и това е че няма човек който е на 100% наясно сьс истинския смисьл на Словото, включително и всички вьв този форум. Всички грешим, но мисля че не е редно да се фокусираме на нещата който ни разделят, а на тези които ни обединяват.


Не става въпрос че някой е 100% наясно със всичко. Или за някои незначителни неща и второ-степени неща. Става въпрос за неща които са директно против думите на Бога, опасни неща, които могат да отворят и може да се види как са отворили врати за нови отровни лъжеучения, които са опасни за душата.

Искам да те попитам, ако някой ти каже, че в една чаша има 99% вода и 1% отрова, ти ще пиеш ли от нея, ако и 99% да е  вода?
"Той ти е показал, човече, що е доброто; И какво иска Господ от тебе, Освен да вършиш праведното, да обичаш милост, И да ходиш смирено със своя Бог? " Михей 6:8

JCPower

  • Посещаващ
  • **
  • Posts: 43
Re: petar velev
« Reply #8 on: January 18, 2008, 13:06:10 PM »
mak,

В клиповете е коментирал по 1000 неща. Вьпроса ти е като капан. Искаш да или не отговор. Ако кажа че сьм сьгласен сьс всичко което е казал, много лесно можеш да посочиш 1 грешка която е направил и да го обвиниш че е льже учител а мен че разпространявам льжи.



JCPower

  • Посещаващ
  • **
  • Posts: 43
Re: petar velev
« Reply #9 on: January 18, 2008, 13:19:18 PM »
мак,

Разбирасе че няма да пия от водата. Но аналога ти е грешен в случая.

Защо Бог не унижтожи всички живи хора които са 100% лоши? Защото няма 100% лоши, вьв всеки жив човек има по нещо добро дори и много малко -- и имат шанса да се спасят преди да е кьсно.

Едит mak: Този въпрос повдигна нова тема която може да се види тук.

Уважам Велев защото е имал смелоста да си покаже лицето пред цяла Бьлгария и да се опита да накара народа да израстне вьв Вярата си на Хисус -- вьв страна с политчески климат и народ които не е много приятелски настроен кьм Словото.

Todor

  • Съпричастен
  • ****
  • Posts: 173
Re: petar velev
« Reply #10 on: January 18, 2008, 14:38:37 PM »
Здравейте.
Бих искал да и аз да се включа, защото мога да споделя някой лични впечатления за човека.
1. Неговите виждания са доста близки до православието. Ако някой отхвърля православието по принцип, най-вероятно ще отхвърли и него.
2. Той наистина е страдал за вярата и има много свидетелства за чудеса и изцеления(в миналото си), за които нямам основание да се съмнявам, тъй като познавам човек, който е бил свидетел на някой от тях. Така че най-вероятно са истина.
3. Не съм чувал да има друг абсюлютен авторитет извън Библията.За екуменизма му - той твърди, че Бог може да има искрени последователи във всяка деноминация и (разбира се) в православието (за католицизма не съм го чувал, но предполагам че не прави изключение). За момента (докато Бог не ми открие нещо друго), аз съм склонен да приема мнението му.
За съжаление, има доста неща, които ме смущават. Ще изброя някой от тях:
1.Братът, за когото споменах по-горе, веднъж ми каза "Свидетелствата му са верни, но това е било преди". Ако това е така(не съм изследвал подробно), възниква въпроса какво се е променило сега?
2. Личното ми впечатление(което не е задължително да е истина) е че той е по-скоро по практическата част, отколкото по теоретичната. Не съм сигурен дали наистина има сериозно разбиране по някой от темите които говори, особено тези, които не са чисто практични(за практичните неща е друго, защото мисля че човека е искрен).
3. В подкрепа на горното - веднъж по време на проповед(беше преди няколко години) той се отплесна и каза нещо свързано с атомната енергетика(тогава се обсъждаше затварянето на 3-ти и 4-ти блок на АЕЦ "Козлодуй"), което си спомням че намерих тогава за тотално невярно(аз съм завършил физика и имам някакво понятие все пак, макар да не ми е това специалността). Не си спомням какво беше точно, но ми подейства като студен душ - защото той го каза със абсюлютно същата категоричност, с която говореше преди това за духовните неща. Това естествено повдигна в мен въпроса до колко ги разбира и тях?
4. В църквата му се случват неща, които на мен лично ми се струват неправилни. Ще се спра на най-фрапантното - многото откровения(видения, пророчества). След молитвата, в която обикновено се споменават различни нужди, се разказват виденията, обикновено поне по едно видение за всяка нужда(поне когато аз съм ходил).Петър Велев  ги тълкува. Имам свидетелства от хора, на които имам доверие  за лъжливи видения. Но не съм чул някой от "пророците" да се е покайвал за това, че е излъгал хората. Петър Велев е наясно с тези неща, но въпреки това продължава да ги толерира. Самият той(както ми напомня Мак) има една книжка "Разговор на един грешник с Триединния Бог", в която могат да се намерят някой доста смущаващи неща. Аз лично не се наемам да ги коментирам.
Могат да се добавят и още неща(бебешкото кръщение например, което той приема), но нямам време и не мисля, че има смисъл.
В заключение мога да кажа, че макар да го уважавам изключително много заради начина, по който е живял за Господа(защото той наистина е живял за Господа според разбиранията си), то към нещата, които проповядва подхождам изключително внимателно и бих ви препоръчал и вие да постъпвате така.
1 Солунци 5
21. Всичко изпитвайте, дръжте доброто.

Дано Бог дава мъдрост на всички ни!

mak

  • Administrator
  • Служещ
  • *****
  • Posts: 655
    • http://www.fellowshipbg.org
Re: petar velev
« Reply #11 on: January 18, 2008, 18:00:07 PM »
mak,

В клиповете е коментирал по 1000 неща. Вьпроса ти е като капан. Искаш да или не отговор. Ако кажа че сьм сьгласен сьс всичко което е казал, много лесно можеш да посочиш 1 грешка която е направил и да го обвиниш че е льже учител а мен че разпространявам льжи.

Здравей JCPower, разбира се че не искам да те слагам в капан, а исках да те питам дали си наясно с поученията от Г-не Велев. Да, и не става въпрос за една грешка, а за доктрини, и това не само една. Защото можеби и ти не знаеш, и по този начин да излезне нещо полезно от този разговор, па да научиш. Аз ти го казвам, защото смятам че това са опасни неща за душата на човека, и можеби ако искаш можем конкретно да поговорим по нещата. Можеби се питаш, добре какво толкова, за какви неща става въпрос та са толкова опасни?

Разбирасе че няма да пия от водата. Но аналога ти е грешен в случая.

Точно така, и аз няма да пия, за това и говорим в момента, да сме наясно, че трябва различим отровата от водата. И за това е опасно разпространението на подобни сайтове, защото може някой човек който не е затвърден във вярата и в Словото на истината, да бъде повлиян от тези учения. Които след това може да доведат до нови врати за нови доктрини.

Ние имаме отговорност пред Бога какво разпространяваме (това ти го казвам лично, а и ние като администратори на този сайт), и това е огромна отговорност защото става въпрос за живот и смърт.

Уважам Велев защото е имал смелоста да си покаже лицето пред цяла Бьлгария и да се опита да накара народа да израстне вьв Вярата си на Хисус -- вьв страна с политчески климат и народ които не е много приятелски настроен кьм Словото.

Тука прави впечатление че казваш 'народа да израстне във Вярата'. За това да стане, трябва първо народа (всеки човек отделно) да се е родил във вярата. А за да се роди във вярата, трябва покаяние и 'изкупление от суетния живот, предаден вам от бащите ни,' (1 Петр. 1:18). Така че не може един народ да го караш да израства във вярата, ако не е роден от Бога и продължава да следва суетата. Исус в НЗ винаги говори за малцина, а никога че цели народи ще го последват, а говори за един Божйи народ, без значение какви са хората.

Mat 7:14  Понеже тясна е портата и стеснен е пътят, който води в живот, и малцина са ония, които ги намират.


Поздрави за сега.
"Той ти е показал, човече, що е доброто; И какво иска Господ от тебе, Освен да вършиш праведното, да обичаш милост, И да ходиш смирено със своя Бог? " Михей 6:8

JCPower

  • Посещаващ
  • **
  • Posts: 43
Re: petar velev
« Reply #12 on: January 18, 2008, 18:06:49 PM »
Quote
Здравей JCPower, разбира се че не искам да те слагам в капан, а исках да те питам дали си наясно с поученията от Г-не Велев. Да, и не става въпрос за една грешка, а за доктрини, и това не само една. Защото можеби и ти не знаеш, и по този начин да излезне нещо полезно от този разговор, па да научиш. Аз ти го казвам, защото смятам че това са опасни неща за душата на човека, и можеби ако искаш можем конкретно да поговорим по нещата. Можеби се питаш, добре какво толкова, за какви неща става въпрос та са толкова опасни?

Не сьм на 100% наясно с неговите пучения. За какви грешни доктрини става дума? Незнам, обясни ми. Точно това се питам.


Quote
Точно така, и аз няма да пия, за това и говорим в момента, да сме наясно, че трябва различим отровата от водата. И за това е опасно разпространението на подобни сайтове, защото може някой човек който не е затвърден във вярата и в Словото на истината, да бъде повлиян от тези учения. Които след това може да доведат до нови врати за нови доктрини.

Това е чиста спекулация - номисля че ще излезе повече добро от колкото зло.

Tihomir

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 2794
    • FellowshipBG
Re: petar velev
« Reply #13 on: January 19, 2008, 00:16:03 AM »
Това, което бих посъветвал всеки един, който чете е:

Първо изследвайте Писанията и вижте как свидетелстват те за Христос и тогава ще можете да отсъждате между нещата, които се различават.

Ако обаче тръгнем да изследваме Писанията чрез сайтове на този и онзи, чрез книжки на този и онзи има голяма опасност да бъдем заблудени, защото е писано, че "Всички ще бъдат научени от Бога", а не от книжките и сайтовете.

Сигурно много хора биха ми казали тук - да, но Господ може да те научи и чрез такива материали.

Бих казал, че Господ е казал това, което цитирах по-горе в голямата си мъдрост, тъй като е лесно да заблудиш новородено. То ще яде това, което му даваш и ще започне да харесва това, с което го храниш. После дори и да му даваш по-добра храна, то може и да не иска да яде повече, защото не е ял от "чистото духовно мляко".

"Пазете се да не ви заблуди някой".
И отговори Исус и рече им: Не за това ли се заблуждавате, понеже не познавате писанията нито силата Божия?

Toplo_sarce

  • Новодошъл
  • *
  • Posts: 13
Re: petar velev
« Reply #14 on: May 23, 2008, 15:08:56 PM »
Според мен темата му за богомилството е доста далече от реалността: Може би единственото с което съм съгласен е че богомилите наистина отричали светото предание, а приемали само библията и особено специално евангелията и посланията на Ап. Павел, това те приели от Павликяните в Византия. Да наистина богомилите отричали църковните санове, но причината е била по-скоро социална, защото епископите по онова време били станали баснословно богати и това контрастирало с виждането им за бедничкият Исус, който ходел по прашните улици и говорел с бирниците и грешниците и понякога изцелявал хората и ги увещавал в правдата цял ден до изчерпване на физическите си сили. Просто контрастът бил толкова голям, а било невъзможно да се направи коренна реформация и ето че те се опитали да направят една реформация по образ на апостолската църква. Колко е била успешна не знам, дали не са имали и много заблуди също не знам, единствените източници на информация за тях са минавали през православната цензура векове наред. Знам само, че те са имали връзки с катарите, едни от първите протестанти и хугенотите в Прованс.
Общо взето мисля, че темата е тенденциозно поднесена и показва само мнението на православната църква, но няма дори опит да се надникне зад завесата на православните схващания.