Author Topic: Прости ли Христос на Иуда Искариотски??  (Read 9380 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Анко

  • Допринасящ
  • *****
  • Posts: 383
Благодаря за отговора.

Матей 27:22 Пилат им казва: Тогава какво да правя с Исуса, наречен Христос? Те всички казват: Да бъде разпнат.
Матей 27:23 А той каза: Че какво зло е сторил? А те още повече закрещяха, казвайки: Да бъде разпнат.
Матей 27:24 И тъй Пилат като видя, че никак не помага, а напротив, че се повдига размирие, взе вода, уми си ръцете пред народа, и каза: Аз съм невинен за кръвта на Тоя праведник; вие гледайте.
Матей 27:25 И целият народ в отговор рече: Кръвта Му да бъде на нас и на чадата ни.


Може ли да се нарече "самопроклятие" изреченото? Избрали са проклетията. Още повече последствия след извършената злина. Мислили са, че наказват самозванец, били са убедени в това и затова изричат толкова безрасъдни думи? Убедени са били, че постъпват правилно. Пише целият народ рече...разбирам всички, които са били там по това време...Какво би казал за това?


Watchman

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 3954
Израза "кръвта Му да бъде на нас и на чадата ни" означава - вината за проляната му кръв да бъде върху нас и децата ни. Те са били демонично умопомрачени в този момент, изразявайки с тази изповед, пълна увереност, че Исус си заслужава смъртта и следователно - нищо лошо няма да им се случи на тях, защото кръвта на Исус не е невинна.

Но ако е невинна, то вината за проляната невинна кръв на Исус изисква наказание не само върху тях, но и върху тяхното потомство. И действително ако прочетете какво се е случило в Ерусалим при обсадата му от римския генерал Тит, ще видите как кръвта на Исус е била изискана от това поколение. След това две хиляди години гонения и омраза срещу юдеите е следствие от вината за невинната кръв. При това тук не става въпрос за невинната кръв на някой човек, но за кръвта на Божия Син. Потомците на тези които предадоха Исус на смърт и до ден днешен държат, че Христос си е заслужил смъртта.
Ez 3:17  Son of man, I have made thee a watchman unto the house of Israel: therefore hear the word at my mouth, and give them warning from me.

Is 21:6  For thus hath the Lord said unto me, Go, set a watchman, let him declare what he seeth.

Анко

  • Допринасящ
  • *****
  • Posts: 383
Quote
Корените на това ги намирам далеч от България, някъде из тъмните дебри на сегашната глобална матрица. Така се управляват държави-"партньори".

Точно тези корени хич не са далеч от България, като се вземе предвид огромното предателство извършено спрямо българския народ и всички истински християни в него по времето на княз Борис I, който насилствено налага византийското псевдо християнство. От този момент нататък българския народ е разединен и под проклятие. Няма доверие към никого, особено към властите. Тия корени на предателството са дълбоко вкоренени в нашата история и няма нужда да ги търсим никъде другаде.
Недоверието в днешно време скоро споменахме в други теми,че дори ни предпазва от постоянните манипулации в съвремието. От внушенията на голямата месомелачка и пропагандна машина-ваксинирай се постоянно, мрази руснаците, не се отоплявай, за да пазиш климата, не отглеждай животни или зеленчуци, понеже системата ще се погрижи, нека децата избират сами пола си, родител 1, родител 2.........от това недоверието ни пази.

Пречи обаче на общуването между всички нас. И ако си прав корените му да са от онези далечни събития, би трябвало част от нашия дълг днес е да градим доверие. Като изграждаме и доизграждаме и усъвършенстваме себе си в истина и праведност. В справедливост. Тогава и други биха ни имали доверие на нас самите. Размишлявам често за това.

Удовлетворение ми носи,че тук много често се говори за истина, за справедливост, за праведност. Не за това какво материално да искаме от Бога следващия път, не за просперитет или знамения и чудеса /велико е Божието дело/ а за това какво можем да изграждаме в себе си, общувайки и търсейки Бога. Да придобиваме Христов ум и характер. Какво истинско можем да създаваме и да вършим докато сме на Господната земя.

Благодарност.

The Disciple

  • Съпричастен
  • ****
  • Posts: 219
  • !Мълчанието е съучастие в престъплението!
Quote
Може и да е бил негов "ученик", но Юда НЕ ВЯРВАШЕ в Него!

Юда вярваше, че Исус е Месия, но по негов си начин си представяше какво трябва да прави Месията. Същото ще и с всички християни, които ще последват Антихриста.

Quote
В тоя ред на мисли трактовката на Фарисеите, книжниците и Първосвещениците, че Христос е опасен Лъжепророк и самозванец, който трябва да бъде убит, напълно подхождаше на житейското кредо на Юда, и той без проблеми можеше просто да отиде и да им каже : " Аз съм съгласен с вас, вие сте прави, ще ви го предам", нямаше защо да им иска пари.

Това е абсолютно погрешно. Никъде не се казва в Писанието, че Юда е възприемал Христос като лъжепророк и самозванец, или че бил съгласен с фарисеите, още по-малко че Юда е искал Христос да бъде убит. Доказателство за това е следния пасаж:

Maт. 27:3  Тогава Юда, който Го беше предал, като видя, че Исус бе осъден, разкая се и върна тридесетте сребърника на главните свещеници и старейшините и каза:
Maт. 27:4  Съгреших, че предадох невинна кръв.  А те рекоха: Нам що ни е? Ти гледай.


Тук ясно се вижда, че Юда до последно е считал Исус за невинен спрямо обвиненията на първосвещениците. Другия много важен момент, който разкрива мотива на Юда се вижда от подчертания текст - Юда не е очаквал, че Исус ще бъде осъден на смърт. Това за него идва като огромна изненада, която го шокира до там, че да отиде да се обеси.

Вижда се и огромната разлика между неговото отношение и отношението на свещениците, докато той много съжали, те казаха "Нам що ни е? Ти гледай." Т.е ти се оправяй, на нас не ни пука. Ето защо в никакъв случай не може да се каже, че Юда е бил съгласен с тях, нито че той е предал Исус с цел Исус да бъде убит. Още по-малко пък за да вземе 30 сребърника.

30 сребърника по днешни разценки са равни на около 1000 лв. Това е нищожна сума за предателство на човешки живот. Ако беше 500 000 лв или нагоре можеше да се мисли за финансов мотив, но 30 сребърника са просто смешна сума откъдето и да я погледнеш. Нещо повече Юда за да стане апостол трябваше да изпълни условието на Исус да продаде всичко което има, да го раздаде на бедните и да дойде да Го следва. Така, че Юда се беше отказал от материалните си блага за да следва Исус, и в никакъв случай не може да се разглежда желанието за пари като мотив за предателството. Първосвещениците желаеха смъртта на Исус толкова много, че нямаше никакъв проблем Юда да ги изнуди за 3000 или 10 000 сребърника, а не да се съгласява на смешната сума от 30.

А истинския мотив на Юда е изключително важен защото той е свързан с това, кой ще последва Антихриста и кой ще остане верен на Христос в последните времена.

Юда е единствения човек наречен със същото прозвище като Антихриста:

Йоан 17:12  Аз пазех в Твоето име тия, които Ми даде; опазих ги, и нито един от тях не погина, освен сина на погибелта, за да се изпълни писанието.



        Не съм изобщо съгласен с теб е, но нямам желание за спорове и пререкания.
    Нека и други да се изказват по тази тема, ако има какво да кажат....
       Просто няма как да предадеш човек, в който исренно вярваш и го обичаш, за цап-царапа , както и да е, допустимо е понякога при извънредни обстоятелства, зависи от кого и как.
   Както Македонски крадеше дърва , за да топли хайдутите в Румъния, или както баба Илийца открадна от манастира......но предателството не върви!




"Преди  всичко  се  пазете  от  Фарисеиския   квас,    които  е  лицемерие!"
          Исус -. Ев  Лука  12:1 стих
   "Mразя, презирам фестивалите ви и няма да благоволя в тържествените ви събрания...отмахнете от мен шума на песните си...НО НЕКА ТЕЧЕ ПРАВОСЪДИЕТО КАТО ПОТОК, ПРАВДАТА КАТО ВЕЧЕН ИЗВО

Watchman

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 3954
Въпроса не е дали си съгласен или не си съгласен. Важно е какви са твоите аргументи по темата. Изрази като "просто няма как" не са аргумент. И е важно също да се вникне в същината на темата, което аз се опитвам да направя. Личността на Юда Искариотски е изключително важна за разбирането на Антихриста, затова и въпроса за него трябва да се разгледа в дълбочина.

Твоята позиция ни най-малко не засяга тази дълбочина или връзката с Антихриста. Това предателство на Юда ще се проектира върху цяло едно поколение християни при явяванането на Антихриста.

Твоя първоначален въпрос, беше за прошката, ние се отклонихме в страни от това.
Ez 3:17  Son of man, I have made thee a watchman unto the house of Israel: therefore hear the word at my mouth, and give them warning from me.

Is 21:6  For thus hath the Lord said unto me, Go, set a watchman, let him declare what he seeth.

The Disciple

  • Съпричастен
  • ****
  • Posts: 219
  • !Мълчанието е съучастие в престъплението!
     

          Какви аргументи, повече да ти дам?
   Това не е някакво упражнение по методите на дедукцията на Шерлок Холмс.
   Истинската вяра е отвъд разума и конвенционалната човешка логика.
    За това и Бог може понякога да ни накара да правим неща, които са " лудост" в очите на света.
    Както накара Авраам да принесе единственият си син е жертва.
  Авраам се подчини, и поради тази причина Божието Слово казва, че той се оправда чрез ВЯРА! 
      Ако от теб Бог, утре поиска същото, ти ще се подчиниш ли???
   Съмнявам се. Но това е истинската вяра.
    Аз ти дадох предостатъчно аргументи , а те са думите на Христос:
    " ....но има някои между вас, които не вярват.." Като писанието казва, че имал предвид точно Юда Искариотски.
      Ти ми казваш , точно обратното : Юда искрено бил вярвал, че Христос е Месията.
        Е, на теб ли да вярвам или на Него.
      Той поне даде живота си за мене и за изкупуване то мо, ти и 5 Ст. Нема да дадеш за мене......

"Преди  всичко  се  пазете  от  Фарисеиския   квас,    които  е  лицемерие!"
          Исус -. Ев  Лука  12:1 стих
   "Mразя, презирам фестивалите ви и няма да благоволя в тържествените ви събрания...отмахнете от мен шума на песните си...НО НЕКА ТЕЧЕ ПРАВОСЪДИЕТО КАТО ПОТОК, ПРАВДАТА КАТО ВЕЧЕН ИЗВО

Watchman

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 3954
Quote
    Аз ти дадох предостатъчно аргументи , а те са думите на Христос:
    " ....но има някои между вас, които не вярват.." Като писанието казва, че имал предвид точно Юда Искариотски.
      Ти ми казваш , точно обратното : Юда искрено бил вярвал, че Христос е Месията.
        Е, на теб ли да вярвам или на Него.

Като начало е добре да се научиш да внимаваш в това, което пише другата страна, а не да приписваш неща, които никой не е казал, но са само в твоите представи.

Аз никъде не съм писал, че "Юда искрено бил вярвал, че Христос е Месията". Ето точния цитат на моите думи:

Quote from: Watchman
Юда вярваше, че Исус е Месия, но по негов си начин си представяше какво трябва да прави Месията.

Вижда се ясно, че това което казах е че Юда е вярвал, че Исус е Месия, но по негов си начин, както това правят и повечето християни за съжаление. Това обаче не е валидна вяра, защото не е онази вяра, която е според истината. Затова Исус каза, че Юда няма вяра, което е и напълно така. Религиозната вяра, която е била в Юда, както и в много християни не е реална вяра, но не е и онова, което ти твърдиш, че Юда си е мислил, че Исус е измамник. Както и християните които имат само религиозна вяра не считат Исус за измамник, вярват че е Месия, обаче нито разбират какво е наистина Месия, нито живеят чрез вяра, но си представят някакви техни си неща, които един ден ще ги превърнат в предатели.

Quote
      Той поне даде живота си за мене и за изкупуване то мо, ти и 5 Ст. Нема да дадеш за мене......

Като начало съм дал и продължавам да давам много повече от 5 минути да ти отговарям в твоите теми. Също така винаги съм гледал да те предупреждавам ако залиташ нанякъде, както правя и сега. А това само по себе си би трябвало да означава нещо.

А ти е добре да се научиш какво е страх от Бога, за да не раздаваш безсмислени осъдителни присъди, от които има само вреда за тебе самия.
Ez 3:17  Son of man, I have made thee a watchman unto the house of Israel: therefore hear the word at my mouth, and give them warning from me.

Is 21:6  For thus hath the Lord said unto me, Go, set a watchman, let him declare what he seeth.

The Disciple

  • Съпричастен
  • ****
  • Posts: 219
  • !Мълчанието е съучастие в престъплението!
       

         Твоите заплахи, ми влизат от лявото ухо и ми излизат през дяжото.
    Много като тебе са се опитвали да ме заплашват и тоя Петър Велев и разни псевдо "пастори".
        Съмнявам се, че и ти самия знаеш какво е Истинският страх от Бога...

     Но Путин каза :  " Предателите ЩЕ бъдат наказани..."
    А, Левски е казал, че на предателите, НЕ трябва да се прощава!

                Δεν ξεχνάμε, δεν συγχωρούμε!   




Report to moderator   116.203.126.102
"Преди  всичко  се  пазете  от  Фарисеиския   квас,    които  е  лицемерие!"
          Исус -. Ев  Лука  12:1 стих
   "Mразя, презирам фестивалите ви и няма да благоволя в тържествените ви събрания...отмахнете от мен шума на песните си...НО НЕКА ТЕЧЕ ПРАВОСЪДИЕТО КАТО ПОТОК, ПРАВДАТА КАТО ВЕЧЕН ИЗВО
"Преди  всичко  се  пазете  от  Фарисеиския   квас,    които  е  лицемерие!"
          Исус -. Ев  Лука  12:1 стих
   "Mразя, презирам фестивалите ви и няма да благоволя в тържествените ви събрания...отмахнете от мен шума на песните си...НО НЕКА ТЕЧЕ ПРАВОСЪДИЕТО КАТО ПОТОК, ПРАВДАТА КАТО ВЕЧЕН ИЗВО

Watchman

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 3954
The Disciple, къде видя заплахи? Да кажеш на някого че ако пресича пътя без да се оглежда ще бъде във негова вреда, това заплаха ли е?

Пишеш от години във форума и винаги си в някакво състояние на невроза. Все си нервен, раздразнителен, подозрителен, търсиш непрестанно под вола теле и нещо за което да се заяждаш.

Пише ти се спокойно и нормално, ти се репчиш. Дава ти се добър съвет къде можеш да намериш търсената от теб информация, ти го приемаш като "язвителен коментар". Дава ти се съвсем ясна библейска констатация - за теб това е "заплаха".

Станал си една топка от нерви и всичко около тебе те дразни, нервира, заплашва и уязвява. Успокой се малко и стъпи на здрава основа, за да можеш да имаш нормални отношения с хората около тебе, а не да си в непрестанно състояние "на нож" с всеки и всичко.
Ez 3:17  Son of man, I have made thee a watchman unto the house of Israel: therefore hear the word at my mouth, and give them warning from me.

Is 21:6  For thus hath the Lord said unto me, Go, set a watchman, let him declare what he seeth.

The Disciple

  • Съпричастен
  • ****
  • Posts: 219
  • !Мълчанието е съучастие в престъплението!
     
            Прав си, прав си.
  Съжалявам , прощавай те!
     
     Бог ме изобличи, че бъркам жестоко.
    Всъщност непростителността е грях!
   И ако ние не прощаваме на човеците прегрешенията им, дори и предателствата,, то и Бог няма да прости на нас.
 А всички ние сме грешни.
 И това е страшно!
       Предишните два поста, можеш просто да ми ги затриеш.
      Сам не мога да повярвам, че съм ги писал тия неща.
          Скоро няма да пиша.....само налагам си БАН за неопределено време.
       И не съм нервен, но понякога, трудно прощавам.
            Бог да ви благослови.



.....
   
   
"Преди  всичко  се  пазете  от  Фарисеиския   квас,    които  е  лицемерие!"
          Исус -. Ев  Лука  12:1 стих
   "Mразя, презирам фестивалите ви и няма да благоволя в тържествените ви събрания...отмахнете от мен шума на песните си...НО НЕКА ТЕЧЕ ПРАВОСЪДИЕТО КАТО ПОТОК, ПРАВДАТА КАТО ВЕЧЕН ИЗВО

Намерена

  • Посещаващ
  • **
  • Posts: 40
Re: Прости ли Христос на Иуда Искариотски??
« Reply #25 on: September 28, 2023, 16:43:34 PM »
Израза "кръвта Му да бъде на нас и на чадата ни" означава - вината за проляната му кръв да бъде върху нас и децата ни. Те са били демонично умопомрачени в този момент, изразявайки с тази изповед, пълна увереност, че Исус си заслужава смъртта и следователно - нищо лошо няма да им се случи на тях, защото кръвта на Исус не е невинна.

Но ако е невинна, то вината за проляната невинна кръв на Исус изисква наказание не само върху тях, но и върху тяхното потомство. И действително ако прочетете какво се е случило в Ерусалим при обсадата му от римския генерал Тит, ще видите как кръвта на Исус е била изискана от това поколение. След това две хиляди години гонения и омраза срещу юдеите е следствие от вината за невинната кръв. При това тук не става въпрос за невинната кръв на някой човек, но за кръвта на Божия Син. Потомците на тези които предадоха Исус на смърт и до ден днешен държат, че Христос си е заслужил смъртта.


Харизматиците често употребяват изразите: "Под кръвта на Исус, слагам теб, мен, деца, семейство, притежания и т.н" или "Помазвам с кръвта на Исус еди-какво-си". Винаги като го чуя това, се сещам точно за цитираното по-горе от Анко място в Матей 27:22-25. И се питам, на кой Бог точно се кланят такива хора. Повечето от харизматиците сякаш не разбират истинското значение и последствията от употребата на такива изрази. Все едно не са християни, а шамани или окултисти. Христовата кръв има мистично значение за тях, съвсем различно от същинската цел на Христовата жертва. Без изобщо да са наясно, че човек може да докара проклетия не само на себе си, а и на потомците си. Да събори и обърка безкрайно много не само своя, но и живота именно на тези след себе си.
Знам, че това е извън темата и се отклонявам. Обаче, прочитайки коментарите си мисля как едва ли са много онези, които разбират какво всъщност е да слагаш себе си или някой друг под Христовата кръв. И това без самият Господ да ни го е заповядвал като защитно действие някъде в Словото, с каквато цел харизматиците го прилагат. Поправете ме, ако бъркам. Това юдео-шамано-псевдохристиянство се практикува поголовно и после се чудим защо е такъв разпада в Христовото тяло...

Watchman

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 3954
Re: Прости ли Христос на Иуда Искариотски??
« Reply #26 on: September 29, 2023, 00:37:52 AM »
Вината за проляната невинна кръв на Христос от една страна и изкупителната сила на невинно проляната Му кръв са две диаметрално различни неща.

Разликата идва от вярата на човека по отношение на проляната Му кръв. В единия случай се вярва, че Исус е нечестив (понеже нарушава Закона) и затова смъртта Му е заслужена. В другия случай се вярва, че ние сме нечестиви (защото сме нарушили Закона) и заслужаваме смърт. Но невинно пролятата на Христос кръв ни изкупва от вината за греха  следователно ние сме оправдани благодарение на тази невинна кръв, която е реабилитирана чрез възкресението на Христос от смъртта.

Ето защо в единия случай "кръвта на Исус да бъде върху някого" имаме виновност за невинно пролята кръв, което води до тежки проклятия, а в другия случай имаме "свидетелството пред Божия съд, за изкуплението чрез кръвта Му" основано на вяра в невинността на Христос засвидетелствана чрез възкресението Му от смъртта.

В този смисъл желанието някой да бъде "под кръвта" на Христос е базирано на идеята, някой да бъде покрит от съд и зло чрез изкупителната жертва на Христос.

Дотук добре. Но, от тук нататък започват изкривяванията. Започва едно несвястно пеене "за кръвта". О кръвта това, кръвта онова. Повтаряне на "кръвта, кръвта, кръвта... " до несвяст, което се счита за "метод за кръщение в Святия Дух."

Прави впечатление че в Писанието няма записани подобни практики на оригиналните християни. Няма и някакво въздигане на "кръвта, кръвта". Има ясно библейско учение за изкуплението чрез кръвта на Христос, което се приема чрез вяра. И вярата във факта на това изкупление има значение, а не някакво призоваване на "кръвта".

Когато човек се явява пред Бога в молитва, особено когато се моли са сериозни неща или се съпротивлява на небесните началства и власти на тъмнината и техните кроежи, е нормално и правилно човек да се позове на изкуплението чрез кръвта Му, правейки изповед на вяра. Тази изповед на вяра чрез която човек се позовава на Христовото изкупление чрез кръв, има юридически, а не магически смисъл.

Небесните началства и власти винаги ще се опитат да ни атакуват в съда на базата на наши слабости, немощи и грехове. Но кръвта на Исус е винаги там за да свидетелства, че всички наши грехове са покрити и платени чрез смъртта на Невинния. Затова в Откровение 12-а глава се казва:

Откр. 12:11  А те го победиха чрез кръвта на Агнето и чрез словото на своето свидетелство;

И от тука някои бързат да вадят учения че кръвта на Исус е някакво мистично оръжие, а другото оръжие било благовестването. Само че този текст няма нищо общо нито с оръжия нито с благовествания.

Този текст трябва да се разбира 100% в юридически смисъл! Предния 10-ти стих говори ясно за битка, която става не на бойното поле, а пред Божия съд в Небесата. Там обвинителя на братята ги обвинява денем и нощем. Това е което началствата и властите на тъмнината правят. Те се явяват в съда на Бога за да ни обвиняват за всичко в което сме сбъркали, с цел да ни лишат от Божията благодат и милост, отредени за нас за да изпълним нашето земно призвание.

Но нашата победа в съда е чрез изкуплението чрез кръвта на Агнето, и чрез изповедта на вяра (словото на свидетелството) в това изкупление пред този съд. Разбира се има и още едно условие, но то е предмет на друга тема.

Ето защо вместо да се правят наистина приличащи на шамански практики с поставянето но този, онзи, това или онова "под кръвта на Исус", християните трябва да направят изповед на вяра, че поради изкупителната жертва на Христос, ние и всичко, което Бог ни е поверил сме под прошка, а не съд, под изкупление, а не осъждение и под благословение, а не проклятие. И докато "поставянето под кръвта" е някакъв мързелив и съкратен опит за референция към такава изповед, то най-добре християните да имат ясно и пълно съзнание когато правят такава изповед на вяра и да го направят с пълна и ясна декларация основана на Писанията, а не на превръщащи се в безсмислено бърборене изрази, които наподобяват бръщолевенето на Вааловите пророци.
Ez 3:17  Son of man, I have made thee a watchman unto the house of Israel: therefore hear the word at my mouth, and give them warning from me.

Is 21:6  For thus hath the Lord said unto me, Go, set a watchman, let him declare what he seeth.