Author Topic: Кръщението със Святия Дух и говоренето на чужди езици  (Read 137986 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Valipeti

  • Допринасящ
  • *****
  • Posts: 343
  • Аз Съм именно това, което ви казах че Съм!
    • Приятели в Христа
Аз отговорите ги знам (те са ясни от текста), но не е ясно какво искаш да кажеш и в каква връзка го писа това.

На друго място беше писал, че няма ангелски езици и не знам дали за това става въпрос.

Ами един от отговорите на риторичните павлови въпроси е, че не всички говорят езици, пък макар и кръстени е един Дух да съставляваме 1 тялои от този Дух напоени. Което автоматично показва, че говоренето на какъвто и да е език, не е задължителен белег на кръщението в Духа! Може да бъде кръстен някой в Святия Дух и без да проговори на език някакъв. Плодовете в живота на човека не са единствено проговаряне на непознат език!
А дали има ангелски езици, аз сега не мога да кажа. Ап. Павел е използвал тази фраза в 13гл., за да разбере всеки, че без любов, дори и на такива езици да проговори някой, дори и планина да премести - нищо не го ползва! Интересен ми е отговора на въпроса:
Как ап. Павел знаеше, че говори повече езици от всеки в коринтската църква?

Благодаря Богу, че аз говоря повече езици от всички ви...
Небето и земята ще преминат, но Моите думи няма да преминат!

todorkunchev

  • Новодошъл
  • *
  • Posts: 28
Вярвам в авторитета на Словото,пиша съмнявам се,но май повече не вярвам на вчерашно днешните авторитети с много кавички и въпросителни в биографията,и най вече в делата.

Tihomir

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 2794
    • FellowshipBG
Ами един от отговорите на риторичните павлови въпроси е, че не всички говорят езици, пък макар и кръстени е един Дух да съставляваме 1 тялои от този Дух напоени. Което автоматично показва, че говоренето на какъвто и да е език, не е задължителен белег на кръщението в Духа! Може да бъде кръстен някой в Святия Дух и без да проговори на език някакъв. Плодовете в живота на човека не са единствено проговаряне на непознат език!
От момента на изпращането на Духа нататък имаме записани винаги случаи, в които има говорене на език. Това е било винаги в началото. Нямаме случаи, за които ти говориш, което означава, че си ги измисляш от сърцето си.

Има голяма разлика между говоренето на език в този момент и дарбата говорене на език (езици). Саул също беше между пророците, но не беше пророк. Първосвещеникът не беше пророк, но пророкува без да разбере.



Quote
А дали има ангелски езици, аз сега не мога да кажа. Ап. Павел е използвал тази фраза в 13гл., за да разбере всеки, че без любов, дори и на такива езици да проговори някой, дори и планина да премести - нищо не го ползва! Интересен ми е отговора на въпроса:
Как ап. Павел знаеше, че говори повече езици от всеки в коринтската църква?

Благодаря Богу, че аз говоря повече езици от всички ви...
По този въпрос ти беше отговорено подробно в друга тема
http://www.fellowshipbg.org/index.php?topic=235.msg2154#msg2154

Интересното е, че се хващаш баш за езиците и казваш, че са непостижими неща. Ако това беше така, трябваше всичките въпроси да са относно непостижими. Факт е, че това не е така. Интересното е, че се хващаш баш за езиците и казваш - ето това е, а нямаш никакво доказателство за това (както се вижда и от темата, която посочих, където ти беше отговорено).

Относно "повече езици" - думата "езици" в гръцкия е в единствено или множествено число. Не мисля, че пасажът говори за брой езици, а за време, което е отделено за разпалване/упражняване на дарбата (т.е. "език" в единствено число).
И отговори Исус и рече им: Не за това ли се заблуждавате, понеже не познавате писанията нито силата Божия?

Valipeti

  • Допринасящ
  • *****
  • Posts: 343
  • Аз Съм именно това, което ви казах че Съм!
    • Приятели в Христа
Quote
Има голяма разлика между говоренето на език в този момент и дарбата говорене на език (езици).

Няма такава класификация в Словото! Къде се класифицира говоренето на непознати езици в библията като дарба и като моментно говорене? Няма такъв случай, което по твоята логика означав, че си го измисляш от сърцето си!
Иначе в началото са описани случаи с проговаряне на непознати езици, но също така и пророкуване, а това е било нужно да се чуе от апостолите, за да се уверят, че кръщението на другите е еднакво с тяхното, особено на езичниците (дома на Корнилий)! Това бе използвано от Петър за доказателство пред останалите апостоли, че и езичниците са приели същото кръщение и са станали част от Божия народ - Църквата.
Но в последствие ап. Павел разяснява в посочените от мен стихове по-горе, че всички вярващи сме кръстени и напоени в един Дух, което ни прави едно Тяло, но не всички говорим на езици, което е нормалното положение за това Тяло! Такива трактовки за еднократно проговаряне и дарба говорене са нагласистики в петдесятните среди, в които съм и аз до ден днешен!

Quote
Относно "повече езици" - думата "езици" в гръцкия е в единствено или множествено число. Не мисля, че пасажът говори за брой езици, а за време, което е отделено за разпалване/упражняване на дарбата (т.е. "език" в единствено число).

Аз не мисля, че това казва пасажа, но ако го приемем така, както ти тълкуваш, тогава въпроса става следния:
Как ап. Павел ще знае, че говори повече време на непознат език, от всеки друг в коринтската църква, че и да излезе като вид хвалене?:
"Благодаря Богу, че аз отделям повече време да си упражнявам дарбата говорене на език, повече от всички вас"
Как ти звучи това?

Quote
Интересното е, че се хващаш баш за езиците и казваш, че са непостижими неща. Ако това беше така, трябваше всичките въпроси да са относно непостижими. Факт е, че това не е така.

Не! Казвам, че ангелските езици са дадени като сравнение за нещо непостижимо, както и преместването на планини например и както знаенето на всяка тайна, което единствено Бог може! Дай ми пример за преместена поне 1 планина досега с вяра! Или за някой, който да е знаел всички тайни! Бог може да осъществи това, ако иска с всеки, който си избере, но само ако поиска! Досега не знам такъв човек на земята, което прави тези неща непостижими дори и за най-силните във вярата до този момент! А целта на апостола в този пасаж е била именно тази - да покаже значението на любовта, че е по-голямо дори и от тези непостижими за човека дейности!
Небето и земята ще преминат, но Моите думи няма да преминат!

evangelista1962

  • Допринасящ
  • *****
  • Posts: 245
Здравейте, сега ще ви кажа нещо .Мисля че тази дискусия няма да има край .Защото колкото са за  толкова са и против.Педесятните обшества са около половината от протестснската църква и говорят на езици да речем че другата половина не говорят.Ако толкова многохора говорят на непознат език като белег закръщение значи има нещо.Пазете се да не станете богопротивници за нещо коетоне сте сигурни.Сега аз ще ви дам един прост съвет какво аз правякогато имам предизвикателство от такъв характер просто го изпитвам за себе си.Ида ви каца че се е налагало да сепокайвам защото не съм бил прав.Така беше с езиците так беше и сосвободителнотослужение.Но всеки решава за себе си.

Tihomir

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 2794
    • FellowshipBG
Quote
Има голяма раз лика между говоренето на език в този момент и дарбата говорене на език (езици).

Няма такава класификация в Словото! Къде се класифицира говоренето на непознати езици в библията като дарба и като моментно говорене? Няма такъв случай, което по твоята логика означав, че си го измисляш от сърцето си!
Иначе в началото са описани случаи с проговаряне на непознати езици, но също така и пророкуване, а това е било нужно да се чуе от апостолите, за да се уверят, че кръщението на другите е еднакво с тяхното, особено на езичниците (дома на Корнилий)! Това бе използвано от Петър за доказателство пред останалите апостоли, че и езичниците са приели същото кръщение и са станали част от Божия народ - Църквата.
Писах доста ясно, но ти отново не четеш. Всички примери с кръщение, които имаме записани в Словото са съпътствани с говорене на език. В посланията четем, че не всички имат тази дарба, което обяснява защо има говорене на език в момента на кръщението и отделно от това дарбата.

Quote
Но в последствие ап. Павел разяснява в посочените от мен стихове по-горе, че всички вярващи сме кръстени и напоени в един Дух, което ни прави едно Тяло, но не всички говорим на езици, което е нормалното положение за това Тяло! Такива трактовки за еднократно проговаряне и дарба говорене са нагласистики в петдесятните среди, в които съм и аз до ден днешен!

Виж внимателно какво говори:
1 Corinthians 12
Защото всички ние — било юдеи или гърци, било роби или свободни — бяхме кръстени в един Дух, за да съставляваме едно тяло, и всички с един Дух бяхме напоени.


Той говори на хора, които са кръстени в Духа и в същия контекст говори за дарбите на Духа.

Не знам дали изобщо прочете примерите,които дадох по-горе:
http://www.fellowshipbg.org/index.php?topic=173.msg4571#msg4571

В които виждаме вярващи (Словото ги нарича такива), които не бяха кръстени, но бяха вярващи. Както четем вярващ не е равносилно на кръстен в Духа.

Quote
Quote
Относно "повече езици" - думата "езици" в гръцкия е в единствено или множествено число. Не мисля, че пасажът говори за брой езици, а за време, което е отделено за разпалване/упражняване на дарбата (т.е. "език" в единствено число).

Аз не мисля, че това казва пасажа, но ако го приемем така, както ти тълкуваш, тогава въпроса става следния:
Как ап. Павел ще знае, че говори повече време на непознат език, от всеки друг в коринтската църква, че и да излезе като вид хвалене?:
"Благодаря Богу, че аз отделям повече време да си упражнявам дарбата говорене на език, повече от всички вас"
Как ти звучи това?
Разумно ми звучи, тъй като в Коринт (и всичките места, където Павел е бил) не са "ходили на църква", а са живяли заедно в общества и са били много по-близо до учителите си отколкото днес. Днес има 1-2 събирания, където хората са далеч от този, който поучава. После този, който поучава, отива в офиса си и там има приемно време. Там влизат хората само по 1 по 2-ма. Не може повече. Той има работно време и през другото време не е добре да бъде безпокоен. Особено пък по време на отпуската му.

По времето на Павел не е било така. Той се е грижил за хората както овчар за овцете си -- ден и нощ със сълзи на очи (аз не съм виждал такъв пример в днешните овчари). Той много добре е следил всичко, каквото става с тях, като на овце, които са му лично поверени.

Ако този начин на живот не се разбере и не се мисли спрямо него в Словото може да дойдат много обърквания.


Quote
Quote
Интересното е, че се хващаш баш за езиците и казваш, че са непостижими неща. Ако това беше така, трябваше всичките въпроси да са относно непостижими. Факт е, че това не е така.

Не! Казвам, че ангелските езици са дадени като сравнение за нещо непостижимо, както и преместването на планини например и както знаенето на всяка тайна, което единствено Бог може! Дай ми пример за преместена поне 1 планина досега с вяра! Или за някой, който да е знаел всички тайни! Бог може да осъществи това, ако иска с всеки, който си избере, но само ако поиска! Досега не знам такъв човек на земята, което прави тези неща непостижими дори и за най-силните във вярата до този момент! А целта на апостола в този пасаж е била именно тази - да покаже значението на любовта, че е по-голямо дори и от тези непостижими за човека дейности!
Ти казваш, че са дадени като нещо непостижимо, но това е голо твърдение. Защо точно ангелските езици са дадени като непостижимо нещо, а другите са постижими? Пише каквото пише. Ако ти казваш, че това, което пише означава друго, трябва да имаш много сериозна причина и доказателство за това. Иначе ставаш съдия на Словото.


И отговори Исус и рече им: Не за това ли се заблуждавате, понеже не познавате писанията нито силата Божия?

Tihomir

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 2794
    • FellowshipBG
Здравейте, сега ще ви кажа нещо .Мисля че тази дискусия няма да има край .Защото колкото са за  толкова са и против.Педесятните обшества са около половината от протестснската църква и говорят на езици да речем че другата половина не говорят.Ако толкова многохора говорят на непознат език като белег закръщение значи има нещо.Пазете се да не станете богопротивници за нещо коетоне сте сигурни.Сега аз ще ви дам един прост съвет какво аз правякогато имам предизвикателство от такъв характер просто го изпитвам за себе си.Ида ви каца че се е налагало да сепокайвам защото не съм бил прав.Така беше с езиците так беше и сосвободителнотослужение.Но всеки решава за себе си.

Гледаме да правим и мислим само спрямо това, което пише и се ограничаваме дотам. Ако някой тръгне да мисли и прави повече от това (както е в т.нар. "освободителни служения", за каквито не съм чел в Словото), той навлича погибел на себе си.

Личните опитности, които противоречат на Словото, са много хлъзгаво място, тъй като този човек, който се обляга на тях презира Словото, казвайки "то може да пише, но в действителност не е така". Такъв да не мисли, че ще бъде приет от Бога.


И отговори Исус и рече им: Не за това ли се заблуждавате, понеже не познавате писанията нито силата Божия?

Valipeti

  • Допринасящ
  • *****
  • Posts: 343
  • Аз Съм именно това, което ви казах че Съм!
    • Приятели в Христа
Quote
Писах доста ясно, но ти отново не четеш. Всички примери с кръщение, които имаме записани в Словото са съпътствани с говорене на език. В посланията четем, че не всички имат тази дарба, което обяснява защо има говорене на език в момента на кръщението и отделно от това дарбата.

Аз също писах ясно, че в началото езиците са били необходим белег за апостолите, с който да идентефицират еднаквоста на Божието действие и върху самаряни и езичници. Макар, че не всички случаи, както пишеш са представени кръщение , съпътсътвано с проговарянена езици! Още, никъде апостола не казва, че е задължително кръщението да е съпътствано с език! Дори напротив, в последствие обяснява, че не всички кръстени в Духа говорят на езици! Ако дарбата "говорене на езици" е различна от моментно проговаряне при кръщение, сигурен съм, че апостола щеше да обясни това доста по-подробно, защото засяга тези езици в една цяла 14 глава и дава наставления за тях, заради объркванията, които са се получили при коринтяните! Не би оставил така лесно да се обясняват ясните му думи, че не всички говорят езици с "тълкуванието" за разлика в дарбата и моментно проговаряне!
Желал бих всички вие да говорите езици, а повече да пророкувате
Думите са ясно разбираеми и ти трябва доста въображение, за да поставиш класификацията: "Той не говори за  проговарянето при кръщение, а за дарбата"! Това е нагласистика, заради несъответствието със съвременна, погрешна, харизматична доктрина!

Quote
"Благодаря Богу, че аз отделям повече време да си упражнявам дарбата говорене на език, повече от всички вас"
Как ти звучи това?
Разумно ми звучи

Щом казваш!?!

Quote
Ти казваш, че са дадени като нещо непостижимо, но това е голо твърдение. Защо точно ангелските езици са дадени като непостижимо нещо, а другите са постижими? Пише каквото пише. Ако ти казваш, че това, което пише означава друго, трябва да имаш много сериозна причина и доказателство за това. Иначе ставаш съдия на Словото.

Аз казвам, че това, което пише, означава това, което пише, а не нещо друго! Ти казваш, че пише нещо различно от това, което пише! Точно ангелските езици са непостижимото за човека, без Бог да е пожелал някой да проговори на тях! Човешките езици са постижими така или иначе - може да се научат дори! Но ти не ми каза някой пример за преместване на планина с вяра! Не знаеш ли? Щото и аз! :) Това не е ли сериозна причина да вярвам, че за човека е непостижимо да премести планина с вяра, но не и за Бог! Това голо твърдение ли е? На мен ми се струва, че твоето е по-голо!
Небето и земята ще преминат, но Моите думи няма да преминат!

Tihomir

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 2794
    • FellowshipBG
Виждам, че в дългите съобщения не успяваш да отговориш добре на всичко,което те питам и повтаряш същите неща.

Ще започна малко по малко:

Quote
Писах доста ясно, но ти отново не четеш. Всички примери с кръщение, които имаме записани в Словото са съпътствани с говорене на език. В посланията четем, че не всички имат тази дарба, което обяснява защо има говорене на език в момента на кръщението и отделно от това дарбата.

Аз също писах ясно, че в началото езиците са били необходим белег за апостолите, с който да идентефицират еднаквоста на Божието действие и върху самаряни и езичници. Макар, че не всички случаи, както пишеш са представени кръщение , съпътсътвано с проговарянена езици!

Ето няколко твърдения, които трябва да докажеш:
1. "в началото езиците" -- това означава, че има някакъв КРАЙ. Искам да покажеш на всички четящи къде е НАЧАЛОТО, после къде е този КРАЙ и какво можем да очакваме "след края". Всички тези неща ги очакваме като доказателство от Словото.

2. "еднаквостта на Божието действие" -- пак в началото -- искам да ми покажеш къде започва да става "по-различно" Божието действие и къде е краят на тази "еднаквост", че да започне разликата.

3. "Макар, че не всички случаи, както пишеш са представени кръщение , съпътсътвано с проговарянена езици!" -- посочи примерите, където ясно пише, че няма проговаряне на езици, т.е. нещо като "видяхме, че човекът беше кръстен, но не проговори на език", но го разбрахме така "някак си отвътре ни дойде разбирането, че е кръстен".

Да започнем от тези 3 въпроса и тогава ще продължим нататък.


И отговори Исус и рече им: Не за това ли се заблуждавате, понеже не познавате писанията нито силата Божия?

Valipeti

  • Допринасящ
  • *****
  • Posts: 343
  • Аз Съм именно това, което ви казах че Съм!
    • Приятели в Христа
Quote
1. "в началото езиците" -- това означава, че има някакъв КРАЙ. Искам да покажеш на всички четящи къде е НАЧАЛОТО, после къде е този КРАЙ и какво можем да очакваме "след края". Всички тези неща ги очакваме като доказателство от Словото.

Още, никъде апостола не казва, че е задължително кръщението да е съпътствано с език! Дори напротив, в последствие обяснява, че не всички кръстени в Духа говорят на езици! Ако дарбата "говорене на езици" е различна от моментно проговаряне при кръщение, сигурен съм, че апостола щеше да обясни това доста по-подробно, защото засяга тези езици в една цяла 14 глава и дава наставления за тях, заради объркванията, които са се получили при коринтяните! Не би оставил така лесно да се обясняват ясните му думи, че не всички говорят езици с "тълкуванието" за разлика в дарбата и моментно проговаряне!
Желал бих всички вие да говорите езици, а повече да пророкувате


Разбра ли кой е този "край" сега! Май на теб ти е трудно да разбираш, а не че аз не ти отговарям!

Quote
2. "еднаквостта на Божието действие" -- пак в началото -- искам да ми покажеш къде започва да става "по-различно" Божието действие и къде е краят на тази "еднаквост", че да започне разликата.


Аз също писах ясно, че в началото езиците са били необходим белег за апостолите, с който да идентефицират еднаквоста на Божието действие и върху самаряни и езичници.

Quote
3. "Макар, че не всички случаи, както пишеш са представени кръщение , съпътсътвано с проговарянена езици!" -- посочи примерите, където ясно пише, че няма проговаряне на езици, т.е. нещо като "видяхме, че човекът беше кръстен, но не проговори на език", но го разбрахме така "някак си отвътре ни дойде разбирането, че е кръстен".

Защото ние всички, било юдеи или гърци, било роби или свободни, се кръстихме в един Дух да съставляваме едно тяло, и всички от един Дух се напоихме...
 ...всички говорят ли езици? всички тълкуват ли?...Желал бих всички вие да говорите езици, а повече да пророкувате...


Къде пише, че те са проговорили език при кръщението си в Духа, но после им се е отнело това проявление и затова апостола сега желае пак всички да проговорят непознати езици?

А сега ти ми отговори на въпросите, за да не казваш после, че пиша едно и също!
Познаваш ли някой, който да е преместил някоя планина с вярата си?
Да разнообразя малко въпросите си, за да не става скучно :
Ти при кръщението си  с Духа проговори ли непознат език?
Ако да, тогава тоя език човешки ли е или не знаеш какъв е точно? 


Небето и земята ще преминат, но Моите думи няма да преминат!

johnny

  • Допринасящ
  • *****
  • Posts: 293
Ти при кръщението си  с Духа проговори ли непознат език?
Ако да, тогава тоя език човешки ли е или не знаеш какъв е точно? 

Ако някой не проговори език, как знаем че е кръстен в Духа, по какво съдим?
Кой знае всички езици на света, че да каже, на какъв точно е проговорил даден човек?
Ако и да ме убие Той, аз ще Го чакам...

evangelista1962

  • Допринасящ
  • *****
  • Posts: 245
Да аз когато бях кръстен проговорих на непознат език  и по късно Бог ми прибави още два.БЕЗ ДА СЪМ ГИ ТЪРСИЛ.Когато се моля  понякога Бог ми дава да тълкувам.

small axe

  • Слугуващ
  • *******
  • Posts: 972
я , евангелиста , ми кажи , как точно Бог ти дава да тълкуваш , неразбираемият си език? Какво ти казва Бог.В ума ли ти го казва , или как? Разясни ми това.
Също ще те помоля , да редактираш това което ще напишеш , да е разбираемо , не да го гадаем , какво е точно.

Също така , аз продължавам да твърдя , и то не аз , а Словото , че всички ние , както и пише Павел , сме кръстени в един Дух , за да съставляваме едно тяло. Това е и целта , да сме едно тяло.Иначе тези които не проговорили на езици, не са кръстени в Духа не са едно тяло с нас , както излиза от вашето тълкувание. А това е ерес . Излиза че аз , например , който не говоря неразбираем език , не съм кръстен в Духа.

Всички коринтяни бяха кръстени в Духа , но не всички са говорели езици / които не са неразбираеми от никой на света междудругото , а непознати за говорителите/
Те са знамение , знак , за невярващите. Невярващи в какво , невярващите юдеи например , които не вярваха , че и езичниците са приели същия Дух , както и те отначало и са част от Тялото.Те трябваше да се убедят в това и да се приравнят с тях.Както стана например в Самария.Петър не вярваше това , и Бог ясно му показа че това което Той е очистил , Петър не бива да го счита за нечисто.После Петър видя че същият Дух слезе и на езичниците както и на повярвалите юдеи.
Това стана и в Самария и в къщата на корнилиий.

Сетне Павел ясно каза че не всички говорят езици , а ако това съпътстваше винаги раждането отново , Павел щеше да го каже , а той и дума не казва за това.

Валипети , разбира се че е така както пишеш , няма друга възможност , просто не могат да го видят още това.ако това което се застъпва като теза от говорещите "ангелски езици " беше вярно , Павел щеше да го обясни надълго и широко , понеже е засегнато важно нещо - Кръщението в Духа и причисляването на светиите към Христовото тяло , но Павел не е знаел даже за това как ще се интерпретирет думите му извън контекст.
Нито един език на света не е без значение , така че тези езици визирани в Словото , имат значение и това им е целта , да бъдат разбрани , каквато е целта на всеки език изобщо , не да се самоизграждаш в скришната си стаичка , то няма и такова насърчение в Словото никъде , но трябва да се мисли като се чете , не да се приемат доктрини по инерция , както правят нашите братя от харизматичните среди.

който иска да се сърди , аз не целя да обидя никого.Но ми е много болно , как се изопачават някой изречения и им се придава значение което те нямат.И най - лошото е че някои братя си мислят че не са кръстени в Духа и се чудят как да проговорят.... , нещо което го няма като насърчение във всичките Писания. Просто няма такова нещо.

Всички родени отново хора са потопени в Духа и съставляват Тялото Христово , не само някой!!!

Tihomir

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 2794
    • FellowshipBG
Quote
1. "в началото езиците" -- това означава, че има някакъв КРАЙ. Искам да покажеш на всички четящи къде е НАЧАЛОТО, после къде е този КРАЙ и какво можем да очакваме "след края". Всички тези неща ги очакваме като доказателство от Словото.

Още, никъде апостола не казва, че е задължително кръщението да е съпътствано с език! Дори напротив, в последствие обяснява, че не всички кръстени в Духа говорят на езици! Ако дарбата "говорене на езици" е различна от моментно проговаряне при кръщение, сигурен съм, че апостола щеше да обясни това доста по-подробно, защото засяга тези езици в една цяла 14 глава и дава наставления за тях, заради объркванията, които са се получили при коринтяните! Не би оставил така лесно да се обясняват ясните му думи, че не всички говорят езици с "тълкуванието" за разлика в дарбата и моментно проговаряне!
Желал бих всички вие да говорите езици, а повече да пророкувате


Разбра ли кой е този "край" сега! Май на теб ти е трудно да разбираш, а не че аз не ти отговарям!
Аз чета записани случаи на кръщение. Във всичките записани случаи имаме говорене на езици. Ако трябваше да стане ясно, че не винаги е така, щеше да е записано ясно. Сега имаме примерите от Словото и щом нямаме други примери, не можем да разсъждаваме повече от това. Ти не можеш да посочиш нито един пасаж, където пише ясно, че езиците не са задължителни. Аз мога да ти посоча няколко пасажа, където се описва кръщение и се вижда, че присъстват.

В 14-та глава не пише за езиците при кръщение, а за дарбата. На едно място Watchman беше писал за разликата (и в гръцкия текст) между дар и дарба. Ти много смесваш нещата.

Самото ти твърдение, че ако били различни едното и другото щяло да бъде описано в 14-та глава е голо твърдение. Описват се различни случаи на кръщения и също и Павел се описва там и има говорене на език, който съпътства това. Това твоето са само догадки, базирани на това, че нещо не го пише и отхвърляйки това, което го пише. Виждам, че като не можеш да докажеш, че (според теб) "това не винаги е така", тогава казваш, че "било само за тогава". И това е пак на базата на нищо.


Quote
Quote
2. "еднаквостта на Божието действие" -- пак в началото -- искам да ми покажеш къде започва да става "по-различно" Божието действие и къде е краят на тази "еднаквост", че да започне разликата.


Аз също писах ясно, че в началото езиците са били необходим белег за апостолите, с който да идентефицират еднаквоста на Божието действие и върху самаряни и езичници.
Къде "спира" това действие? Къде виждаш записано това, че това е "белег за АПОСТОЛИТЕ". Аз виждам, че и Симон магьосника разбираше, че хората бяха кръстени в Духа, не само апостолите. Той как го правеше?


Quote
Quote
3. "Макар, че не всички случаи, както пишеш са представени кръщение , съпътсътвано с проговарянена езици!" -- посочи примерите, където ясно пише, че няма проговаряне на езици, т.е. нещо като "видяхме, че човекът беше кръстен, но не проговори на език", но го разбрахме така "някак си отвътре ни дойде разбирането, че е кръстен".

Защото ние всички, било юдеи или гърци, било роби или свободни, се кръстихме в един Дух да съставляваме едно тяло, и всички от един Дух се напоихме...
 ...всички говорят ли езици? всички тълкуват ли?...Желал бих всички вие да говорите езици, а повече да пророкувате...
То там пише, че "всички НИЕ", а "ние" не означава всички вярващи, а всички, които са описани в контекста на пасажа, където се говори точно за хора, които са кръстени в Духа. Симон, магьосникът, примерно не е от "ние". Нито бяха тези, върху които Петър полагаше ръце за да приемат Духа.

Не знам тези неща изобщо прочете ли ги по-горе. Вече за втори път го пиша това.


Quote
Къде пише, че те са проговорили език при кръщението си в Духа, но после им се е отнело това проявление и затова апостола сега желае пак всички да проговорят непознати езици?
Пише го.

Имаме всички описани случаи на кръщение да са съпътствани с говорене на езици. На друго място четем за дарбата говорене на език, която я нямат всички.


Quote
А сега ти ми отговори на въпросите, за да не казваш после, че пиша едно и също!
Познаваш ли някой, който да е преместил някоя планина с вярата си?
Ами аз съм виждал как Божии мъже с вяра са разтваряли морето. За да минат по сухо е добре и да се повдигне дъното, тъй като обикновено дъното рязко тръгва стръмно надолу и хората трудно биха преминали.

Не виждам проблем и с планината, която е не по-грандиозно чудо от това с морето.


Quote
Да разнообразя малко въпросите си, за да не става скучно :
Ти при кръщението си  с Духа проговори ли непознат език?
Ако да, тогава тоя език човешки ли е или не знаеш какъв е точно? 
Не знам за забавление ли имаш участието си във форума, но от самото начало на участието ти виждам подобно арогантно отношение от теб.




small axe,

Да прочете отново мястото, където съм писал на Valipeti да прочете вече 2-ри път.



И отговори Исус и рече им: Не за това ли се заблуждавате, понеже не познавате писанията нито силата Божия?

Tihomir

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 2794
    • FellowshipBG
Също така , аз продължавам да твърдя , и то не аз , а Словото , че всички ние , както и пише Павел , сме кръстени в един Дух , за да съставляваме едно тяло. Това е и целта , да сме едно тяло.Иначе тези които не проговорили на езици, не са кръстени в Духа не са едно тяло с нас , както излиза от вашето тълкувание. А това е ерес . Излиза че аз , например , който не говоря неразбираем език , не съм кръстен в Духа.

Това, ако прочетеш по-горе, не е вярно, защото в Словото виждаме най-различни примери, където вярващи не са били кръстени в Духа "автоматично". Това, което ти цитираш Словото го казва, но не означава това, което после обясняваш, т.е. не е от Словото, иначе щеше да бъде в чудесен синхрон с примерите, които дадох, които оборват толкова лесно това твърдение.

Това, че ти свързваш кръщението в духа с дарбата на езици е твърде погрешно и оттам идва изкривяване на всичките ти разсъждения относно тази тема.


И отговори Исус и рече им: Не за това ли се заблуждавате, понеже не познавате писанията нито силата Божия?