Author Topic: Кръщението със Святия Дух и говоренето на чужди езици  (Read 138159 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Watchman

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 3954
"Игра с огъня" съм я чел преди години и беше доста повърхностно и едностранчиво написана. Това не означава, че няма верни неща в нея, но то и в сатанинската библия има "верни" неща. Като цяло показваше как автора се води от впечатления, а не от истинско познаване и разбиране на онова за което пише.
Ez 3:17  Son of man, I have made thee a watchman unto the house of Israel: therefore hear the word at my mouth, and give them warning from me.

Is 21:6  For thus hath the Lord said unto me, Go, set a watchman, let him declare what he seeth.

todorkunchev

  • Новодошъл
  • *
  • Posts: 28
Ako оставим настрана отрязъка от време който обхваща,без да коментирам стила мисля че тази книга или книжка ако искаш ,все още няма алтернатива на така нареченият християнски ,книжен пазар,или поне аз не съм срещал.Както и не съм срещал опит за аргументирано отхвърляне въпреки ней ната както казваш,,повърхносност"от 5по10 кръгове(бягат в свински тръст от нея.защо ли?).Книгата на Волфганг Бюне ,,ИГРА С ОГЪНЯ''разказва достъпно ,исторически т.е.фактически вярно създаването,,,разцвета" и,,прецвета"..на петдесятното,харизматичното движения както и ,,евангелизма на силата"Поставени под светлината на Светото писание (автора се позовава на авторит.ета на Библията ) и фактическият плод на делата си Огнеиграчите се показват в своята истинска същност.Тази книжчица има незавидната съдба да обира прахта и мухала по складовете или да мръзне на сергията на Коцето между разни мъдрословни брошури за лев,едните не я четат защото много знаят а другите защото нищо не знаят,но  общото е че така е по удобно.Много братя без езици но със свободно време се вързаха на плакатите (а бяха много и големи)на Озбърн.ако бяха прочели ,,ИГРА С ОГЪНЯ"щяха да си спестят стоенето под дъжда в очакване на обещаните чудесии и изцеления ,защото щяха да знаят за африканскитему подвизи,следващият път ако не са си взели поука нека си вземат чадъри.с уважение тодоркунчев

Tihomir

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 2794
    • FellowshipBG
Здравей,

Книжката нито съм я чувал, нито съм я чел (нито смятам да я чета), но не разбрах в каква връзка дойде книжката в темата.

За книжката разбрах от теб, че била против някакви харизматични изпълнения или нещо подобно.

Това, което не разбрах е твоят коментар относно темата.
И отговори Исус и рече им: Не за това ли се заблуждавате, понеже не познавате писанията нито силата Божия?

todorkunchev

  • Новодошъл
  • *
  • Posts: 28
Ако погледнеш отг.134 и мнението на Уочман ще разбереш отговора ми,най малко аз ще правя реклама на Верен.Книжката,,Игра с огъня"е от 350 страници  и е богата на факти ,дела и документи ,но е  твърде дебела за хора които нямат време или за поклонниците на Петдесятната доктрина свикнали на тънки книги  с големи буквища.Мисля че вносителите и особено нашите раздавачии и използвачи на петдесятничеството(еднна от характеристиките е Гласолалията-говоренето на чужди/ангелски езици)са опасни  с финансоват си мощ и странните си взаимоотношения от татово време като агенти(доносници звучи по добре)на ДС.За съжаление България няма своя пастор Гнаук който да извади всички брадясали досиета и да повдигне старите овчи кожи що виене и лаене ще падне.По темата мисля че това е удобно християнство.американска кухня:хот-дог ,рецептата е една навсякъде,както и организацията.оркестър музика!Я-аа това апостол Гюро Михайлоуф ли е, не падайте преди да чуете проповедта му,няма да видите изцеленията му и как връзва демони..о ле ле.,той се запалиии..Но така е при някой евангелизатори огън и дим.За финал. честно, дразниме неграмотността на едните и наглоста на другите ЕЗИЧНИЦИ.


Tihomir

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 2794
    • FellowshipBG
Аз лично нямам време да чета тази книжка. Това прави ли ме да съм от тези, които ти описа?

Иначе за човешки и ангелски езици съм чел в Словото.

Това, че има хора, които изкривяват Писанията си е вече отделно. За нас е важно да изобличаваме греха и да пазим Словото.
И отговори Исус и рече им: Не за това ли се заблуждавате, понеже не познавате писанията нито силата Божия?

johnny

  • Допринасящ
  • *****
  • Posts: 293
@todorkunchev,
аз лично изобщо не разбрах позицията ти по темата. Много объркано пишеш и смислово и граматически. Би ли направил нещо по въпроса, за да се разбираме по-добре?

Иначе кажи си ясно тезата по темата (остави книжките). Против ексцесиите ли си, против езиците ли си? Смяташ че езиците са били средство за благовестие или нещо друго?
Ако и да ме убие Той, аз ще Го чакам...

etien

  • Изгонен
  • Посещаващ
  • *
  • Posts: 61
    • Блог
После се яви на самите единадесет ученика, когато бяха на трапезата, и смъмра ги за неверието и жестокосърдечието им, дето не повярваха на тия, които Го бяха видели възкръснал.
15 И рече им: Идете по целия свят и проповядвайте благовестието на всяка твар.
16 Който повярва и се кръсти ще бъде спасен; а който не повярва ще бъде осъден.
17 И тия знамения ще придружават повярвалите: в Мое име бесове ще изгонват; нови езици ще говорят;
18 змии ще хващат; а ако изпият нещо смъртоносно, то никак няма да ги повреди; на болни ще възлагат ръце, и те ще оздравяват.
19 И тъй, след като им говори, Господ Исус се възнесе на небето, и седна отдясно на Бога.
20 А те излязоха и проповядваха на всякъде, като им съдействуваше Господ, и потвърждаваше словото със знаменията, които го придружаваха. Амин.


Това е един много интересен текст в който Бог ни казва, че повярвалите ще говорят на езици. Тези знамения тук се различават от дарбите изброени в 1 Кор.12-14.

Нещо друго: Когато казват, че езиците са белег за кръщението става  объркване. В българската Библия, където се казва, че езиците са белег за невярващите, думата е знамение. А като казват `белег за кръщение`, казват че езиците правят невидимото за човека кръщение явно и за останалите. Т.е. по това другите могат да разберат, че ти си приел Святия Дух.
Когато Петър чул дома на Корнилий да говорят на езици схванал, че те са приели Святия Дух. Ако някой пророкува това не може да се приеме за доказателство са кръщение, понеже  и в Стария Завет пророкуват без кръщението, което е изпълнение на обещанието на Отца- да ни даде Святия Дух. Всеки друг дар от 1Кор12 го има и в Стария Завет. Единствено говоренето на езици прави разлика.
От Марк16 в Стария Завет също говоренето на езици е новото. Изгонването на духове също. Сещам се само как Давид свирел на арфа и злият дух си отивал...

Няма как някой да докаже според Новия Завет, че е приел Святия Дух, ако не говори на езици. Просто няма друго доказателство. Разбира се езиците не са просто `доказателство`, те си имат цели и ползи за говорещия ги.

Друго: Когато аз говоря на езици(думата непознат липсва в гръцкия) говоря тайни на Бога. Когато в събранието говоря на езици и друг ги тълкува, тогава Бог говори на събранието, понеже пророчеството са думи казани от Бога чрез някой. Затова лесно се разграничават две различни функции или дарби ако щете. Едната аз говоря, другата Бог говори чрез човека на останалите за обща полза. Така обяснено става лесно: хем всички да говорим на езици на себе си и на Бога, хем в събранието да говорим само когато има тълковател.

За езиците, като знамение за невярващите, скоро четох такава история: В Англия медицинска сестра стои до леглото на болен, който не познава Бога и тихо се моли на езици. Оказва се че се моли на някакъв си рядък език, който обаче е разбираем за болния.  Това убедило човека и той повярвал. Слушал съм няколко различни такива истории. Тази е последната,която чух.

small axe

  • Слугуващ
  • *******
  • Posts: 972
чети Писанията , там пише друго.

това което казваш тук- "Няма как някой да докаже според Новия Завет, че е приел Святия Дух, ако не говори на езици. Просто няма друго доказателство " ,не е вярно.

Всички вярващи са кръстени в Духа и са Го приели ,като са се покаяли , повярвали и били родени отново по Божията милост.
И не всички говорят езици , които са една от дарбите на Духа.

Tihomir

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 2794
    • FellowshipBG
small axe,

И ти чети Писанията, че не всички вярващи са "кръстени в Духа и са Го приели". Симон магьосника беше вярващ и кръстен във вода и пак нямаше Духа. Даже по това време апостолите ходеха да полагат ръце на ВЯРВАЩИТЕ да приемат Духа. Не полагаха ръце на хората, за да станат вярващи, а вярващите да приемат Духа. Виждаме и Павел да прави същото на друго място. Виждаме той да приема Духа по същия начин чрез полагане на ръце.

Изобщо учението, което си научил е баптистко и няма покритие от Писанията.

И отговори Исус и рече им: Не за това ли се заблуждавате, понеже не познавате писанията нито силата Божия?

Valipeti

  • Допринасящ
  • *****
  • Posts: 343
  • Аз Съм именно това, което ви казах че Съм!
    • Приятели в Христа
Защото ние всички, било юдеи или гърци, било роби или свободни, се кръстихме в един Дух да съставляваме едно тяло, и всички от един Дух се напоихме.
14 Защото тялото не се състои от една част, а от много...
...И Бог е поставил някои в църквата да бъдат: първо апостоли, второ пророци, трето учители, други да правят чудеса, някои имат изцелителни дарби, други с дарби на помагания, на управлявания, на говорене разни езици.
29 Всички апостоли ли са? всички пророци ли са? всички учители ли са? всички вършат ли велики дела?
30 Всички имат ли изцелителни дарби? всички говорят ли езици? всички тълкуват ли?


Защо ап. Павел задава тези риторични въпроси? Каква му е целта?

Благодаря Богу, че аз говоря повече езици от всички ви...

Как точно апостола разбра, че говори повече езици от всички в коринтската църква, ако стоим на разбирането, че това са неразбираеми (ангелски евентуално) езици? От къде ще е сигурен, че някой от събранието не е проговорил с 1 повече (ангелски или неразбираем) език от него? Пък и такива езици Бог решава кога, на кого и колко езика да даде?!?
Небето и земята ще преминат, но Моите думи няма да преминат!

Tihomir

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 2794
    • FellowshipBG
Не е ясно какво искаш да кажеш с това - не виждам нито твърдение, нито опровержение на дадено твърдение, или поне не се вижда ясно.

И отговори Исус и рече им: Не за това ли се заблуждавате, понеже не познавате писанията нито силата Божия?

Valipeti

  • Допринасящ
  • *****
  • Posts: 343
  • Аз Съм именно това, което ви казах че Съм!
    • Приятели в Христа
Това са въпроси, които биха помогнали на някой да мисли разумно, ако се опита да си отговори!
Небето и земята ще преминат, но Моите думи няма да преминат!

Tihomir

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 2794
    • FellowshipBG
Аз отговорите ги знам (те са ясни от текста), но не е ясно какво искаш да кажеш и в каква връзка го писа това.

На друго място беше писал, че няма ангелски езици и не знам дали за това става въпрос.
И отговори Исус и рече им: Не за това ли се заблуждавате, понеже не познавате писанията нито силата Божия?

todorkunchev

  • Новодошъл
  • *
  • Posts: 28
Мир вам,моля заизвинение за нередактираният текст.Естествено за всичко са виновни книжките и чат-пат телевизията.Вярно че Саванарола и Хитлер изгориха доста книги но...По темата : познавам Тихомир неясно като в интернетно огледало и не мога да го поставям тук или там,но съм съгласен с изразеното мнение в отг.140.Мисля че когато фактите говорят пенкилер авторитетите замълчават,е..понякога.Още веднъж се извинявам ,че пиша това заглавие-,,ИГРА С ОГЪНЯ"но трябва да го използвам,защото е документалистика и трябва да отговоря на johnny-fx.Не, много ще е дълго,накратко:не приемам петдесятната и харизматична доктрина,организация и теология.Имам съмнения относно:говоренето на езици,изцеления,ръкополагане,кръщение със Светия Дух и т.н.практики и прочие екцесиив  в  днешно време.

Tihomir

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 2794
    • FellowshipBG
Quote
Имам съмнения относно:говоренето на езици,изцеления,ръкополагане,кръщение със Светия Дух и т.н.практики и прочие екцесиив  в  днешно време.
Имаш съмнения относно тези практики изобщо (за всички времена) или относно практиките, които в някои организации днес се наричат със същите имена, но не са това, което виждаме в Словото.

И отговори Исус и рече им: Не за това ли се заблуждавате, понеже не познавате писанията нито силата Божия?