Author Topic: Нека да се поучим от братята в гонение.  (Read 15109 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

mak

  • Administrator
  • Служещ
  • *****
  • Posts: 655
    • http://www.fellowshipbg.org
Здравейте на всички,

Искам да отворя една тема където ще споделим (предимно аудио или видео) свидетелства, проповеди или документални филми от братята и сестрите които са минали или минават чрез голями гонения заради вярата им в Господ Исус. Мисля че е важно да чуем тези свидетелства, защото идват подобни дни на гонение по цялата земя.

Искам да започна с едно свидетелство (проповед) на един брат от Румъния - Джозеф Тсон (Josef Tson), който споделя християнството по времето по комунизма, и как е била църквата. В това видео също споделя много ценни неща за разликата по-между 'захаросаното американизирано' християнство и истинското което братята са живяли по в Румъния. В самото начало има много силно лично свидетелство.

Видео - файла е около 200МБ

Аудио

Въпреки че файла е голям, препоръчвам видео версията.

Вече има възможност да се гледа и онлайн:

http://video.google.com/videoplay?docid=3075045454646550817

Господ да благослови и говори на сърцата на всички.
"Той ти е показал, човече, що е доброто; И какво иска Господ от тебе, Освен да вършиш праведното, да обичаш милост, И да ходиш смирено със своя Бог? " Михей 6:8

byFaith

  • Съпричастен
  • ****
  • Posts: 231
Re: Нека да се поучим от братята в гонение.
« Reply #1 on: January 15, 2008, 17:20:02 PM »
Господ да благослови и говори на сърцата на всички.

Като слушам как говори този човек, съм склонен да възкликна като евреите в пустинята: "И рекоха на Моисея: Ти говори на нас, и ние ще слушаме; а Бог да не ни говори, за да не умрем" (Изх. 20:19). Тежко е посланието и не мога да го понеса наведнъж. Моля се да не го отхвърля само, и да падна в категорията на тези описани от Исая: "Защото сърцето на тия люде е задебеляло. И с ушите си тежко чуват, И очите си склопиха; Да не би да видят с очите си, И да чуят с ушите си, И да разберат със сърцето си, И да се обърнат, И Аз да ги изцеля.” Исус каза за това на учениците след като цитира пророка, "А вашите очи са блажени, защото виждат, и ушите ви, защото чуват" (Мат. 13:16). Това е и надеждата ми: че Бог ще ми даде благодат не само да чуя и разбера, но и да изпълня чутото слово. Така че да се изпълни отговора на Моисея към людете: "Но Моисей рече на людете: Не бойте се; Бог дойде да ви опита, и за да има всред вас страх от Него, та да не съгрешавате" (Изх. 20:20).

На вас как ви влияят чутите думи?
Кой ще възлезе на хълма Господен? И кой ще застане на Неговото свето място?
Оня, който е с чисти ръце и с непорочно сърце, Който не е предал на суета душата си, и не се е клел на лъжа.
Той ще приеме благословение от Господа, И правда от Бога на спасението си. (Псалом 24:3-5)

Watchman

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 3954
Re: Нека да се поучим от братята в гонение.
« Reply #2 on: January 15, 2008, 17:51:05 PM »
"Our greatest sin was the desire to survive ( Нашият най-голям грях беше желанието ни да оцелеем)."

За мен това са ключовите думи на цялото му послание и обясняват причината за неуспеха на църквата в България преди 10 ноември и защо тя беше напълно неадекватна спрямо многобройните новоповярвали дошли след това.

В същото време това са и думи предупреждение за нашата реакция на злините и гоненията, които идват. Желанието да оцелеем е главната причина за компромис с натиска под който християните са подложени. Ако се водим от желание да оцелеем ние ще позволим вярата ни и живота ни да бъдат модифицирани и прекроени от власт имащите.

Тези думи са най-ясното и полезно предупреждение касаещо последните времена, които съм чувал от проповедник.

Ez 3:17  Son of man, I have made thee a watchman unto the house of Israel: therefore hear the word at my mouth, and give them warning from me.

Is 21:6  For thus hath the Lord said unto me, Go, set a watchman, let him declare what he seeth.

Soldier

  • Посещаващ
  • **
  • Posts: 40
  • soldier
Re: Нека да се поучим от братята в гонение.
« Reply #3 on: January 15, 2008, 22:25:33 PM »
Цитат по Watchman:
"Our greatest sin was the desire to survive ( Нашият най-голям грях беше желанието ни да оцелеем)."
..........................................................................................
 Ако се водим от желание да оцелеем ние ще позволим вярата ни и живота ни да бъдат модифицирани и прекроени от власт имащите.


Да,
Лошото е, че зад властимащите стои често знаем кой. Модификация и прекрояване от него значат духовна смърт и в крайна сметка - загуба на правото и възможността да бъдем през вечността с Исус.

Всъщност означава - да загубим вечния живот, който Исус е отвоювал за нас на кръста и за който воюва всеки ден, всяка минута, в които отново и отново грешим
soldier

byFaith

  • Съпричастен
  • ****
  • Posts: 231
Re: Нека да се поучим от братята в гонение.
« Reply #4 on: January 16, 2008, 01:53:39 AM »
"Our greatest sin was the desire to survive ( Нашият най-голям грях беше желанието ни да оцелеем)."

Можем да благодарим на Бога, че това желание няма власт над нас: "като знаем това, че нашето старо естество бе разпнато с Него за да се унищожи тялото на греха, та да не робуваме вече не греха. Защото, който е умрял, той е оправдан от греха" (Римл. 6:6-7). И все пак ние трябва ежедневно да потискаме/умъртвяваме това желание у себе си, когато го осъзнаем, защото, ако му оставим и малко свобода, то ще роди грях и после (духовна) смърт.

Много е лесно също човек да си сметне, че това "желание да оцелеем", не е силно у него и е леко преодолимо. Именно в тези моменти на изпитание, обаче Бог ни показва същността на нашето сърце и на нашето посвещение. От тази гледна точка, да познаем себе си по този начин, е за наше добро. Гледайки накъде отива християнството в днешни дни, "желанието да оцелеем" почти е изгубило своята практичност.

Няма да забравя един случай преди около година. Това беше може би първият път в живота ми откакто съм повярвал в Христос, когато се уплаших, че може да умра--не само в съзнанието си, или пък заради падение в грях, а заради осезаема външна заплаха. Едно момче, което познавах ме заплаши, мен и един друг брат и приятел, че ще ни убие--а аз дори не смятах, че има някакъв мотив, освен факта, че Христос в нас го изобличаваше, и че може би се беше дрогирал. Познавах го достатъчно добре, за да знам, че е способен да го направи. А той ми беше уж познат и приятел. Та избягах тогава, признавам, и ме нямаше вкъщи цял ден, даже два.

Тогава Бог ми показа нещо важно: че ако не съм умрял за себе си и този живот, аз не мога да живея за Него; че ако искам да спася живота си, ще го изгубя. Помня, че постих два дена тогава, а нещата, които обикновено вършех през деня бяха изгубили всякакъв смисъл на фона на вечността. Като се замисля, оттогава май не съм постил така, което ме навежда на мисълта, че смъртта на старото естество в мен не е така безвървратна в днешно време.
Кой ще възлезе на хълма Господен? И кой ще застане на Неговото свето място?
Оня, който е с чисти ръце и с непорочно сърце, Който не е предал на суета душата си, и не се е клел на лъжа.
Той ще приеме благословение от Господа, И правда от Бога на спасението си. (Псалом 24:3-5)

Soldier

  • Посещаващ
  • **
  • Posts: 40
  • soldier
Re: Нека да се поучим от братята в гонение.
« Reply #5 on: January 16, 2008, 04:18:35 AM »
Без съмнение, това е постоянната грижа на нечестивия - да ни дискредитира, разрушава - и най-вече - убие, ако има възможност да го направи. Той винаги търси възможност да ни унищожи.

През годините съм слушала от различни християни как това е ставало с тях - говоря за физическо унищожение.
С мен това също се е случвало и съм била напълно наясно кой го е провокирал - така че, не можем да очакваме милост от немилостивия.
Бог е дал начините за съпротива - Кръвта на Агнето и Меча на Словото - нашето лично свидетелство в него!

Браво за коректора - че както не внимаваме в буквите...
soldier