Author Topic: Защо съществува Църквата и каква е главната й цел?  (Read 40530 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Tihomir

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 2794
    • FellowshipBG
В днешните дни на отстъпление забелязвам още едно голямо лъжеучение, което има за цел да постави пред очите на Църквата цел, която има вид да е благочестива, но краят на път с такава цел е гибелен.

Ето подмамващи цели, които се представят като "най-главни" за християните днес:
- да се спасят;
- да се изцелят;
- да придобият мъдрост;
- да живеят спокоен живот;
- да достигнат света с Евангелието;
- да помагат на бедните;
- да живеем в единство и любов;
- ...и много други

За мнозина целите на всеки християнин са различни. Целта на днешните лъжеучения е да завъртят основния стремеж на християнина и на църквата КЪМ САМИЯ ЧОВЕК - да бъде изцелен, да бъде спасен, да бъде богат, да бъде мъдър, да живее в любов с другите, да ходи да достига света...

Всички тези имат едно общо нещо - въртят се около щастието на човека.

Повярвай и ще се спасиш и като свършат дните ти на земята ще бъдеш щастлив в рая. Това е рекламата на християнството днес - преследване на егоистична цел - личното спасение. Същото е и за изцелението - преследването на личната цел - моето изцеление. Достигането на света с Евангелието - всички средства и сили се хвърлят в тази идея - да се помогне на света - ние ще работим за да може светът да има щастие един ден - в рая... Измислят се какви ли не "целенасочени действия" само и само да се достигне още някой някак си и да му се предложи формулата - повярвай и ще бъдеш щастлив един ден. Ако той отговори на схемата ти за "спасение" с правилния отговор "Да" на въпросите:
- вярваш ли?
- покайваш ли се?
- приемаш ли?
и накрая повтори като папагал "молитвата за автоматично превръщане в християнин" (наричат я още "молитвата на грешника"), тогава някой го потупва по рамото и му казва "Братко, честито! След тази стъпка ти си вече спасен" и удря чертичка за поредния човек, който се е спасил по неговата формула.

Всяко от тези неща, поставени като главна цел пред християнина или Църквата имат един корен - хуманизъм. Това е една от най-мощните вълни на заблуда в днешни дни - всичко се върти покрай човека.

Но какво говори Божието Слово? Божието Слово поставя САМО ЕДНА ЦЕЛ пред Божия народ:

Phil 1:9 И за това се моля: любовта ви да изобилства все повече и повече с познаване и всякакво разбиране,  Phil 1:10 за да разпознавате най-доброто и да бъдете искрени и без препънка за Деня на Христос,  Phil 1:11 изпълнени с плода на правдата, който е чрез Иисус Христос, за слава и хвала на Бога.

Phil 2:9 Затова и Бог Го възвиси най-високо и Му даде Името, което е над всяко друго име;  Phil 2:10 така че в Името на Иисус да се поклони всяко коляно от небесните и земните, и подземните същества  Phil 2:11 и всеки език да изповяда, че Иисус Христос е Господ, за слава на Бог Отец.

1Tim 1:17 А на Царя на вековете, на нетленния, невидимия, единствения Бог, да бъде чест и слава до вечни векове. Амин.

Всичко останало, което няма за цел да се прослави нетленния, невидимия, единствения Бог е отклоняване от целта и гибелна ерес.

Някои ще кажат: Да, но като се стремим да достигнем света нали това ще донесе слава на Бога. Тогава аз бих попитал: Сигурен ли си, че искаш да достигнеш света, защото искаш да прославиш Бога или защото на първо място искаш светът да бъде щастлив като се спаси?

Последното е изключително деликатен момент, за който е редно всеки един да се замисли. В това време на доминиращата философия на хуманизма и самата цел на Църквата се е превърнала ПЪРВО в угаждане на хората, прикрито под формулата - бъди спасен чрез 4 интелектуални стъпки и после ще бъдеш щастлив, което е нищо повече от егоизъм и проповядване на егоизъм.

Тук мнозина биха казали: Ами хората? Този въпрос е плод на дългогодишното влияние на хуманизма, заради който сме станали заслепени за Божията премъдрост, която е осигурила изходен път за този погиващ свят - Исус Христос. Липсата на увереност в Бога ни прави да се страхуваме, че Бог е забравил тези другите неща - нашето спасение, нашето изцеление, погиващия свят - и затова за всеки случай НИЕ ЩЕ СЕ СТРЕМИМ КЪМ ТЯХ, а като резултат от това ще искаме и Бог да бъде прославен. Това е целта на хуманизма - да сложи Божията слава като следствие, а не като причина за нашето съществуване.

Целта на Църквата е ПРОСЛАВА НА БОГА. Останалите неща Бог ги прави чрез нас ОТНОВО ЗА СВОЯ СЛАВА, но с тази разлика, че ТОЙ е началото и инициаторът, а не ние на
- нашето спасение;
- нашето изцеление;
- изпращането на хора да достигнат света с Евангелието;
- ...

И отговори Исус и рече им: Не за това ли се заблуждавате, понеже не познавате писанията нито силата Божия?

Watchman

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 3954
Tihomir, темата която повдигаш е много важна. Въпроса за целта на църквата има критично важна роля в живота на всеки вярващ независимо дали го разбира или не.

Мислите които си нахвърлил по въпроса са малко хаотични и е добре да се подредят по ясно и последователно, за да можем да дискутираме по-стегнато темата.

Заради сериозността и задълбочеността на темата обаче, аз бих искал да задам няколко подготвителни въпроса, чието изясняване е необходимо, преди да се премине към изясняване на темата. Боя се че може да се разводним и отклоним в много странични въпроси, но поне единия от въросите не можем да пропуснем, а именно: "Какво е "църквата"?"

Може да е необходимо да се отвори нова тема по този въпрос не знам, но преди да изясним какво е "църквата" няма много смисъл да коментираме каква е целта на нещо, което не е изяснено какво е. А да се приема по презумпция, че този въпрос е ясен и изяснен мисля само ще навреди на качеството на дискусията.

Ez 3:17  Son of man, I have made thee a watchman unto the house of Israel: therefore hear the word at my mouth, and give them warning from me.

Is 21:6  For thus hath the Lord said unto me, Go, set a watchman, let him declare what he seeth.

Tihomir

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 2794
    • FellowshipBG
Относно структурата на изложението ми - постарал съм се да бъде структурирано по следния начин:

- Започнал съм с идеята на темата.
- После съм описал какво се прави масово.
- После съм цитирал какво казва Словото
- Коментирал съм накратко цитираното
- Отговорил съм на въпроси, които биха се повдигнали след тези коментари
- В заключение отново подчертавам какво казва Словото

Относно термините "църква" и "християнин" е наистина добра забележка да започнем от това. Мисля, че няма да се отклоним много от темата с изясняване на тези думи.

Думата "църква" в Писанието обикновено се превежда "събрание" от гръцки или еврейски ("синагога"). Интересното е, че коренът на думата в гръцкия език означава "призовавам" или "извиквам" и цялостното значение буквално може да се преведе като "събрание на призованите". Думата още има значение на "общност".

Обикновено "призованите" се наричат "християни", което за първи път е споменато в Словото в следния пасаж:
Acts 11:26 и като го намери, го доведе в Антиохия. И цяла година те се събираха в църквата и научиха голямо множество. И първо в Антиохия учениците бяха наречени християни.

Обикновено си мислим, че тези, които се наричат "християни" са тези, които са в събранията, но "оригиналното" значение се е отнасяло за "учениците", а не всички в събранията са ученици. За да бъде някой ученик на Христос трябва да изпълнява някои условия и те НЕ СА да е минал по формулата, която споменах горе, завършваща с "молитвата за автоматично спасяване". Ето какво казва Господ Исус:

Luke 14:25 А големи множества вървяха заедно с Него; и Той се обърна и им каза: 
Luke 14:26 Ако дойде някой при Мен и не намрази баща си и майка си, жена си и децата си, братята си и сестрите си, а още и собствения си живот, не може да бъде Мой ученик
Luke 14:27 Който не носи своя кръст и върви след Мен, не може да бъде Мой ученик.

Luke 14:33 И така, ако някой от вас не се отрече от всичко, което има, не може да бъде Мой ученик.

Ученикът следва стъпките на учителя и прави това, което учителят е правил. Не може да сме ученици ако стъпваме на други "по-модерни" принципи от тези, в които нашият Учител е стъпвал:
1John 2:6 Който казва, че стои в Него, сам е длъжен да ходи, както е ходил Христос.

И отговори Исус и рече им: Не за това ли се заблуждавате, понеже не познавате писанията нито силата Божия?

Watchman

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 3954
Изказването може да е структурирано, но самата мисъл скача от едно на друго нещо и не задълбочава достатъчно на нито едно от тях. Поне с такова впечатление останах като чета. Това се случва, когато в твоето сърце самото нещо за което искаш да говориш е ясно оформено, но когато говориш за него четящия може да не придобие същата яснота. Ти обаче не го усещаш така, защото когато си четеш написаното то ти служи като препратка към онова което е в сърцето ти и там ти е изяснено. Но четящия твоите мисли няма тази препратка и за него не е така изяснено и задълбочено. Това исках да кажа.

По отношение на въпроса какво е "църквата" добре нека да се спрем първо на този въпрос. Изясняването на гръцкия термин "ἐκκλησία" който бива превеждан "църква" е добро начало, но ако се задоволим само с това няма да сме постигнали необходимата дълбочина, нито ще сме отговорили на въпроса който ни интересува.

Нека все пак започнем от този термин и след това да продължим нататък:

"ἐκκλησία" - "еклесия" е гръцка дума, която в гръцкия език се е отнасяла до местното управленско тяло, което е управлявало града, "тези извикани навън да управляват" в този смисъл нещо като народно събрание, или събрание с управленски функции. Разбира се думата не се използва само за това, но има и по общ смисъл за "събрание" или "сбор" от хора въобще.

Изясняването на гръцката дума обаче не означава почти нищо, защото не гръцкия език и терминология дефинират Божиите Словеса, а еврейския. Апостолите използват думата еклесия, защото тази дума е използвана в Септуагинтата, като превод на еврейското "qahal", което е оригиналния термин. Новия завет не въвежда никакви нови термини и реалности. Всички библейски термини са вече дефинирани в Закона и Пророците и апостолите са използвали гръцките им значения според както са преведени от еврейски в Септуагинтата. Ето защо мнозина специалисти по гръцки, които дълбаят сериозно в гръцкия често вадят еретични учения, защото гръцкия не е основата на Божиите Слова. Освен това Новия Завет не е написан на истински гръцки и нито е класически гръцки, нито е "койне" - езика на народа, както се преподава в библейските училища. Това просто не е вярно! Гръцкия на Новия завет не е койне! Веднъж един преподавател по гръцки език в Гърция, казал "Новия Завет би бил много по-разбираем, ако беше написан на гръцки". Тогава на какъв език е написан? Написан е на нещо като юдейско наречие на гръцкия. Ето защо дефиницията на термините трябва да търсим в еврейския език, а не в гръцкия. А Септуагинтата служи като мост между юдео-гръцкия на Новия Завет и еврейския език. На практика юдео-гръцкото наречие се дефинира именно чрез Септуагинтата (превода на седемдесетте) и това наречие се е използвало от юдеите в диаспората (разпръснатите извън обещаната земя и гръцко говорещи юдеи).

Казвам всички тези неща, за да поставя основа на разбиране при подхода ни към оригиналните езици и термини.

Следващото нещо на което трябва да се спра е разликата между една дума, като значение намерено в речника, и като термин, който се дефинира от начина на употреба в Писанията. Гръцкото "еклесия", сочещо към еврейското "кахал" далеч не е някакъв нов "новозаветен" термин, както си мислят повечето християни. Някои дори учат, че "Църквата била родена в деня на Петдесятница" - Каква заблуда! Какво невежество! Не казвам това, като обида, защото аз също дълго време съм живял под същата заблуда. За да разсея тази заблуда бих искал да обърна внимание на следния пасаж от книгата Деяния:

Деяния 7:37  Това е същия Моисей, който рече на израиляните: "Бог ще ви въздигне от братята ви пророк, както въздигна и мене".
Деяния 7:38  Това е оня, който е бил в църквата в пустинята заедно с ангела, който му говореше на Синайската планина, както и с бащите ни, който и прие животворни думи, да ги предаде на нас;


Този пасаж говори за Моисей и Израилевото множество в пустинята, и там народа на Израел е наречен "църквата в пустинята"! Като млад християнин винаги ми е бил чуден този пасаж, "каква църква в пустинята в Стария Завет?!?!?" Когато срещнете такива пасажи, които напълно да ви удивляват и по никой начин да не пасват с това, което сте били учени, то това обикновено е индикация за грешка или заблуда в това, което сте научили.

Истината е че в този пасаж няма нищо чудно, всичко е толкова нормално и правилно и напълно хармонира с цялото Писание. Това, което НЕ ХАРМОНИРА с Писанието е това, което ни учат по "църквите" относно "църквата"!

Препоръчвам ви да изследвате използването на думата "qahal" (H6951) в Библията. Така ще почерпите директно от Писанието как се дефинира този термин и за кого се отнася. Аз не искам да навлизам в твърде много детайл, защото ще стане много дълго, но искам да обърна внимание на един ключов пасаж:

Бит. 35:10  Каза му Бог: Името ти наистина е Яков; но не ще се именуваш вече Яков, но Израил ще ти бъде името. И наименува го Израил.
Бит. 35:11  Бог му рече още: Аз Съм Бог Всемогъщий; плоди се и размножавай се. Народ, даже редица (qahal) народи ще произлязат от тебе, и царе ще излязат от чреслата ти;

Gen 35:10  And God said unto him, Thy name is Jacob: thy name shall not be called any more Jacob, but Israel shall be thy name: and he called his name Israel.
Gen 35:11  And God said unto him, I am God Almighty: be fruitful and multiply; a nation and a company (qahal) of nations shall be of thee, and kings shall come out of thy loins;


Момента, който е описан в горния пасаж е този в който Бог наименува Яков - Израил след борбата с ангела. Това е момент в който призванието на Израел бива дефинирано и ключов за разбиране на всичко, което се случа след това. В 11 стих се казва нещо, което дълго време ми беше убягнало от вниманието, както и до ден днешен от вниманието на мнозинството християни. Казва се, че Израил ще бъде народ и събрание (кахал, еклесия, църква) от народи (goyim, gentiles, езичници)! Удивително!

Преди да видя този пасаж винаги съм мислил, че Израел е просто един народ, но този пасаж, казва, че не е само един народ, но е народ плюс група, събрание, църква, общност от народи. В светлината на този пасаж е много по-лесно да разберем думите на апостол Павел:

Ефес. 2:11  Затова помнете, че вие, някога езичници по плът, наричани необрязани от тия, които се наричат обрязани с обрязване на плътта, което се извършва с ръце,
Ефес. 2:12  в онова време бяхте отделени от Христа, странни на Израилевото гражданство и чужденци към заветите на обещанието, без да имате надежда и без Бог на света.
Ефес. 2:13  А сега в Христа Исуса вие, които някога сте били далеч, сте поставени близу чрез кръвта на Христа.
Ефес. 2:14  Защото Той е нашият мир, който направи двата отдела едно, и развали средната стена, която ги отделяше,
Ефес. 2:15  като в плътта Си унищожи враждата, сиреч, закона със заповедите му изразени в постановления, за да създаде в Себе Си двата в един нов човек, и тъй да направи мир,
Ефес. 2:16  и в едно тяло да примири и двата с Бога чрез кръста, като уби на него враждата.
Ефес. 2:17  И като дойде, благовествува мир на вас, които бяхте далеч, и мир на тия, които бяха близу;
Ефес. 2:18  защото чрез Него и едните и другите имаме своя достъп при Отца в един Дух.
Ефес. 2:19  Затова вие не сте вече странни и пришелци, но сте съграждани на светиите и членове на Божието семейство:
Ефес. 2:20  понеже бяхте съградени върху основата на апостолите и пророците, като с краеъгълен камък сам Христос Исус,
Ефес. 2:21  върху когото всяко здание, стройно сглобено расте за храм свет на Господа;
Ефес. 2:22  в който и вие се вграждате заедно в Духа на Божие обиталище


Какви са тия два отдела за които говори Павел? Нима единия отдел не са народа, а другия отдел общността от народи за които се говори в Битие? Но сега чрез Христос двата отдела стават ЕДИН и онези които са били далеч са доведени близо, които са били извън гражданството на Израел, сега са съграждани и са членове на СЪЩОТО семейство! Бих препоръчал да спрете на това място и да поразмишлявате за тези два пасажа от Битие и Ефесяни, и да се помолите Бог да ви отвори очите за богатството, което е в тях.

В целия Стар Завет думата кахал се използва предимно за Господното събрание, което е народа на Израел, ето защо Лука съвсем спокойно пише в Деяния за църквата (кахал, еклесия) в пустинята.

Преди да продължа по темата аз бих искал да спра и да дам възможност да се осмисли и евентуално дискутира казаното. Единствено ако стъпим на тази основа на разбиране на кахал-еклесия-църква-общност ние можем да намерим истината за призванието на църквата и нейната цел.
Ez 3:17  Son of man, I have made thee a watchman unto the house of Israel: therefore hear the word at my mouth, and give them warning from me.

Is 21:6  For thus hath the Lord said unto me, Go, set a watchman, let him declare what he seeth.

evangelista1962

  • Допринасящ
  • *****
  • Posts: 245
Прочетон разсъжденирта  на Тиномир за църквата и неиното съществуване и смея да не се съглася като цяло с това изказване. Мисля че е много краен. А за  мен в библията трябва да има баланс в всичко.Славата на бога е на първо място да но какво е това изказване че спасението било егоестично. За мен това е смешно меко казано.Когато Петър попита Исус че са оставили всичко и какво ще спечелят Исус не го смъмри. Не случаино се казва искайте и ще ви се даде.Мотива всичко е в мотива каквото и да правиш за Господа  да го правиш.

Tihomir

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 2794
    • FellowshipBG
От този постинг виждам, че всичко опира до личното мнение, личните предпочитания и личните желания на evangelista1962.

Ще започна подред:
Quote
Мисля че е много краен. А за  мен в библията трябва да има баланс в всичко

На базата на какво в Писанието смяташ, че съм краен? Наистина виждам, че за теб в Библията трябва да има баланс във всичко, но според самия Бог НЯМА БАЛАНС, а има Истина. Истината не се балансира между лъжа и абсолютна истина. Има лъжа има и истина. Има спасение има и погиване.

На много хора би им се искало Бог да не е толкова краен, а по-балансиран, имайки предвид следните думи:
Mark 16:16 Който повярва и се кръсти, ще бъде спасен; а който не повярва, ще бъде осъден.

Няма баланс. Има само 2 пътя. Няма среден път. Балансът е нещо, което проповядват тези, които не могат да устоят в Истината, но ги привлича другия път - който води към погибел. Балансът е нещо, което привлича мнозина, защото не искат да оставят единия път и да тръгнат в другия.

Quote
Славата на бога е на първо място да но какво е това изказване че спасението било егоестично. За мен това е смешно меко казано.

За теб е наистина смешно, но не и според Словото. Бог показва, че спасението е РЕЗУЛТАТ, а не ЦЕЛ. Ето целта, според Писанието:
Isa 45:22 Към Мен се обърнете и спасени бъдете, всички земни краища, защото Аз съм Бог и няма друг

Призивът на Бога е "Към Мен се обърнете"!

Резултатът е "спасени бъдете всички земни краища".

ЗАЩО да се спасят? Защото ще бъдат в безопастност? Защото ще им бъде добре? За да не отидат в ада? За да изпълнят великото поръчение? За да отидат в рая?

НЕ, НЕ И НЕ!

ЗАЩОТО АЗ СЪМ БОГ И НЯМА ДРУГ!

Това е причината да се спасим - защото Той е Бог, а не защото ние искаме и не защото някой ни го предлага като опция в този живот. Не е заради нашето искане, но защото Той е Бог. Ние нямаме какво да предложим на Бога като нещо ценно в себе си, защото хората поначало са зли и всичките им помисли са само зло (Битие 8:21). Спасението е по милост, а не защото ние го искаме, а защото се ОБРЪЩАМЕ КЪМ БОГА ЗА ПОМОЩ, защото
Ps 121:2 Помощта ми идва от ГОСПОДА, който е направил небето и земята.

Quote
Когато Петър попита Исус че са оставили всичко и какво ще спечелят Исус не го смъмри. Не случаино се казва искайте и ще ви се даде.

Ето какво казва Словото:
Matt 19:27 Тогава Петър в отговор Му каза: Ето, ние оставихме всичко и Те последвахме. А с нас какво ще стане?

Те са оставили всичко и да тръгнали след Господа. На тях ще им бъде отплатено, защото всеки работник на Божията нива заслужава заплатата си.

А относно "искайте и ще ви се даде" не си ли чел стиха, който уточнява това, което цитираш:
Jas 4:3 Просите и не получавате, защото зле просите, за да го разпилеете за страстите си.


И отговори Исус и рече им: Не за това ли се заблуждавате, понеже не познавате писанията нито силата Божия?

evangelista1962

  • Допринасящ
  • *****
  • Posts: 245
Здравей Тихомире .Нормалное да имам лично мнение нали за това е форум  да се чуят различни мнения.Но в крайна сметка колкото и да не се признава има и личният мотив.Докато пиша ми иде наум случя с Яков когато той каза на Бог че ако го благослови той че бъде негов Бог. Аврам каза Господи какво си ми дал като нямам син при положение че бе толкова богат.Ипак си помисли какво отговори Исус  на Петър че ще получи кущии имоти както втози свят така и  видващият свят.

Gerard

  • Съпричастен
  • ****
  • Posts: 182
Къде го видя в словото Петър да е имал купища имоти, точно обратното...
Ecc 7:3  Sorrow is better than laughter: for by the sadness of the countenance the heart is made better.
Ecc 7:4  The heart of the wise is in the house of mourning; but the heart of fools is in the house of mirth.

Joyssie

  • Посещаващ
  • **
  • Posts: 48
Уоуу!?

Лука 18:
   29. А Той им каза: Истина ви казвам, няма никой, който да е оставил къща или жена, или братя, или родители, или деца заради Божието царство,
    30. който да не получи многократно повече в настоящото време, а в идещия свят - вечен живот.


evangelista1962, ти смяташ че Исус тук е имал предвид изобилие от материални богатства? Мислиш ли, че един човек, изпълнен с Духа и познал нещо толкова по-превъзходно като Божията мъдрост, сила, свобода...и СПАСЕНИЕ, ще има нужда след това от някакви си суетни съкровища, дето не са никакви съкровища, в сравнение с небесните? (Да не споменаваме любимата притча за богатите и камилата през иглените уши ;-) )

Не смяташ ли например, че Господ е имал предвид изобилен плод на вярата? Множества спасени души, радост от общение с все повече хора от Христовото тяло, мир, чудеса...Дори изпитания и раждане на твърдост!....А накрая- славен венец и вечен живот (думите са слаби да се опише превъзходното)!

johnny

  • Допринасящ
  • *****
  • Posts: 293
Мисля че това има предвид evangelista1962.

Марко 10:
  28. Петър почна да Му казва: Ето, ние оставихме всичко и Те последвахме.
  29. Исус каза: Истина ви казвам: Няма човек, който да е оставил къща, или братя, или сестри, или майка, или баща, или чада, или ниви, заради Мене и заради благовестието,
  30. и да не получи стократно сега, в настоящето време, къщи и братя, и сестри, и майки, и чада, и ниви, заедно с гонения, а в идещия свят {Или: Век.}* вечен живот.
  31. Обаче мнозина първи ще бъдат последни, а последните първи.


Иначе аз не виждам проблем да имаш ниви и къщи.
Ще може да произвеждаш храна, ще има работа и храна за по-бедни братя и сестри. Ще имаш място за подслон на гостуващи или бедни братя и сестри.
Но важен е мотивът.
И фокусът трябва да бъде към идещия Век.
Ако и да ме убие Той, аз ще Го чакам...

pironka

  • Съпричастен
  • ****
  • Posts: 157
Аз виждам по този начин Марко10:29-30.
Заради Исуса Христа и благовестието, ще имаме гонения. Ще трябва да се местим от къща в къща. Това е и като обещание на Бога, че няма да ни остави без подслон. Ще имаме и ниви- т.е. Бог ни дава обещание,че по някакъв начин ще се препитаваме. В къщите в които ще влизаме ще имаме братя и сестри, ще имаме майки(такива който ще ни наставляват), ще имаме и чада(такива които са чули от нас първо за Исуса Христа). Но най-големия подарък, ще е вечния живот.

evangelista1962

  • Допринасящ
  • *****
  • Posts: 245
Значи не трябва да търсиме винаги само дъновен смисъл на нещата. Ние сме нора от плът и кръв и има неща който са за този свят.Всички  благословения  в стария завет са ако слиушаш гласа на Господа своя Бог и изрежда това в което ще са благословени.Между другото Петър имаше надничари.Аз вмомента работя като надничар на хора КОЙТО имат пари и аз работя за тях.Никой не коментира което Аврам каза на Бог  за сина си.Разберете че нещата се преплитат не са само черни или само бели.Просто за мен е нормално да чакаш неща от Бог и за този свят.Ще обвини ли някой слепеца който викаше след Исус или жената с кръвотечението.Аз се моля 16г за нещо което съсипва живота ми и знам какво говоря.Просто трябва да не забравяме че всичко в живота ни трябва да бъде от Бог чрез Бог и пак за Бог това е.

etien

  • Изгонен
  • Посещаващ
  • *
  • Posts: 61
    • Блог
Темата е наистина много интересна, макар да е дискутирана преди много време. Според мене е изоставена много преди да  е изчерпана.
Първо една неточност от Уочман, нищо лично. Езика на който е написан Новия Завет е гръцки, подчинява са на гръцка граматика, нопълно предсказуем относно изразността, използва нормални гръцки думи използвани нявсякъде където гръцкия е разпространен заедно с империята на Александър. Гръцкия на Септуагинта е по-различен. Доста думи дори не са включени в единствения речник на Милев, т.е. не можете да четете Лхх, но можете Новия Завет. Но не защото не е гръцки, просто езика има своето развитие и наречия. Гърците днес не разбират гръцкия на Новия Завет. Питал съм гръцки студенти и съм им показвал старогръцки текст и те не го разбират. Но това е друго. Онзи гръцки  е отпреди двадесет века. Граматиката е атическа, която става основната граматика и за по-късните векове и вероятно причината е Новия Завет. Така че този гръцки почти без изменения достига чак до последната реформа в Гърция отпреди двадесетина години, когато катаревуса/чист е премахнат от изучаване и е оставен само димотики/народен, който е съвременния гръцки. Та този език си е съвсем гръцки, макар и от средните векове. Той потвърждава, че езика на Новия Завет си е чист гръцки.
Писателите на Новия Завет вероятно повечето са писали на гръцки. Павел е бил образован добре и едва ли е говорил някакво провинциално наречие. Също така е съмнително евреите да са си създали собствено еврейско наречие на гръцкия, най-малко поради това че са живяли пръснати сред най-различни народи и култури. Те по-скоро са се нагаждали спрямо живота, където са били. И до днес евреите в България говорят български, тези в Германия немски и т.н. Имат си и майчин език, който е бил възтановен средата на 19 век от писанията, понеже е бил забравен, никой не е говорил много време на иврит.

Относно думата εκκλησια. Новия Завет употребява тази дума и за тълпата каято крещяла за величието на една тяхна си богина в Ефес. Те са наречени три пъти еклесия, но единствената разлика с която и да е тълпа е че са събрани на едно място с цел. Събранието на Бога е свято. Също сме царе и свещеници и поради това прилича наистина на народно събрание. Но ако там гласуват за да създадат някой закон, нашето гласуване е съгласие с Божията воля.

Църквата е която прославя Бога на земята. Но тя е и тялото Христово на земята. Също е храма на Бога и Божия Дух живее в нас. Ние прославяме Бога но също той живее в нас тук на земята. Божия Дух бива явен на земята чрез вярващите. Цел? Спасението на света. Това е главната цел на Бога днес, вчера и дори до последния ден. Бог иска всички да се спасят. Когато Бог е прославен сред своите си света вижда Бога и би могъл да го избере. Това не е егоистично защото Бог го иска, а не човек. Дори християните често забравят желанието на Бога и се впускат в мъдрувания.Друго главно е повярвалите да бъдат изградени в пълнота и съвършенство. Да има къде младите във вярата да пораснат за спасение. Но нямам предвид плътски организации, а истинска духовна среда.

Най-много искав да наблегна на следния факт: Църквата е духовен дом, храм на Бога. Търсенето на изказ на духовното в този свят често кара християните да правят плътски дела. Духовен дом, който се гради от СВятия Дух и Божието слово. Днешното състояние е поради плътскити градежи. Ако винаги помним истината, че е духовен дом, няма да правим тъпи организации, които само посрамват Бога.


Tihomir

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 2794
    • FellowshipBG
Quote
Божия Дух бива явен на земята чрез вярващите. Цел? Спасението на света. Това е главната цел на Бога днес, вчера и дори до последния ден.
Това от Словото ли го видя?

Аз чета, че целта е Божието Царуване и демонстрирането на Божието превъзходство чрез Църквата. Тази цел беше проповядвана дори и от омразните за мнозина днес "фарисеи". Простолюдието знаеше дори за тази Божия цел. Не само тези от Израел, но и самаряните знаеха за идването на Царството на Месията. Божието Царуване е крайната цел. Бог е крайната цел и Той прави всичко за СЕБЕ СИ. Не случайно Антихрист ще имитира тази цел, опитвайки да установи свое царство и поклонение, който опит знаем как ще завърши за него и за всички, които му се покланят - с огненото езеро.

Това, че човеците, които се боят от Бога, получават дял в Божието дело е МИЛОСТ от Бога и СЛЕДСТВИЕ, а не основна цел.


И отговори Исус и рече им: Не за това ли се заблуждавате, понеже не познавате писанията нито силата Божия?

Watchman

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 3954
etien,

те евреите и в САЩ говорят английски, дори са сред най-добрите лингвисти и специалисти по английски език, но си имат своя терминология и дефиниции, които нямат нищо общо с английския език и ги използват в своите кореспонденции. Павел също използва еврейски словоред на места, като например в Римляни 1 гл. където използва израза "Дух на святост" вместо "Святия Дух", което е директна транслитерация на еврейското "Руах ха кодеш".

Така, че поради изложените по-горе в темата от мен причини, гръцкия не може да бъде фундаментален език за разбиране на Библейската терминология, колкото и да се иска на хората, които са изучавали само гръцки. Точно поради гръцкия който е разкачен от рамката на дефинициите в еврейския език са се пръкнали 90% от ересите в християнството. Тази грешка трябва да бъде поправена.
Ez 3:17  Son of man, I have made thee a watchman unto the house of Israel: therefore hear the word at my mouth, and give them warning from me.

Is 21:6  For thus hath the Lord said unto me, Go, set a watchman, let him declare what he seeth.