Author Topic: Анонимността в интернет: за и против  (Read 45204 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

SparedByMercy

  • Новодошъл
  • *
  • Posts: 30
  • ...и Бог видя, че беше добро.
Едит Watchman: Понеже от това съобщение надолу темата тръгна като офтопик от оригиналната тема, отделих я в собствена тема с подобаващо заглавие. Следва написаното от SparedByMercy:

"Чуй ме внимателно момче"
Ей момченце! :) :) :)

Уочман, слава на Бога за дързостта и любовта ти, но анонимният изобличител губи от силата си. Надявам се, че не ти се струва като моя фикс идея да те питам как се казваш, но анонимността е нещо, което не можеш да подкрепиш с никакви библейски аргументи.

Ако го правиш защото не можеш да се довериш на всеки, значи всеки път когато постваш тук разсъжденията си, вдъхновени от Божието слово и от стремежа ти към познаване на Исус, е хвърляне на бисери на прасетата. Споделяш мислите си, но не и името си?

mak

  • Administrator
  • Служещ
  • *****
  • Posts: 655
    • http://www.fellowshipbg.org
Re: Изобличение към VPP относно десятъците
« Reply #1 on: November 28, 2007, 13:57:06 PM »
Здравей, SparedByMercy, виждам че непрестанно повтаряш този въпрос, не знам с каква цел (всъщност, страхувам се да не е заради това че ти направи една забележка в една тема, и по този начин изразяваш бунт и недоволство?), но ти можеш свободно да пишеш ЛС на Watchman и да го питаш, и вярвам че той ще ти каже. Защото нищо не е тайно, както си го представяш ти, нито думите губят силата, защото позади тези думи застава човек, който можеш да разбереш по всяко време кой е. И на този етап повечето от активните членове на форума, се познаваме кои сме, включително и ти. Но за това съществуват, Лични съобщения, скайп, icq, e-mail, за да се пита повече лични неща ако те интересува. Всички неща не са за явноста.

Втора работа, ти лично знаеш кой е той, защото аз съм ти казвал, но продължаваш да питаш.

Трето, само едно пускане на една търсачка, ще разбереш, ако толкова държиш, но не е това работата, работата е че ти знаеш а и можеш по всяко време да разбереш. Също и аз не съм писал никъде за мойто име, но това не означава че всеки който иска не може да разбере ако ме попита. Нещата не са тайни, както си го представяш, и не губят изобщо силата думите, било да са добри или лоши.

Поздрав.
"Той ти е показал, човече, що е доброто; И какво иска Господ от тебе, Освен да вършиш праведното, да обичаш милост, И да ходиш смирено със своя Бог? " Михей 6:8

SparedByMercy

  • Новодошъл
  • *
  • Posts: 30
  • ...и Бог видя, че беше добро.
Re: Изобличение към VPP относно десятъците
« Reply #2 on: November 29, 2007, 22:48:54 PM »
Кире, винаги ли отговаряш вместо него?

johnny

  • Допринасящ
  • *****
  • Posts: 293
Re: Анонимността в интернет: за и против
« Reply #3 on: November 30, 2007, 09:02:12 AM »
Според мен това си е лично решение.

Анонимност в интернет е невъзможна. По всяко време "симпатягите" от ДС или НСБОП или кой знае коя служба, могат да ти цъфнат на вратата.
А искаш ли да говориш с някого и да го опознаеш (доколкото е възможно по интернет разбира се) винаги можеш да го направиш. Начини много.

В случая ти вадиш името на човек, който е решил да не го прави, по едни или други съображения. Това дали е коректно?
Ако и да ме убие Той, аз ще Го чакам...

SparedByMercy

  • Новодошъл
  • *
  • Posts: 30
  • ...и Бог видя, че беше добро.
Re: Анонимността в интернет: за и против
« Reply #4 on: November 30, 2007, 09:57:52 AM »
Ако Христос беше анонимен, ние нямаше да сме спасени. Ако Павел беше анонимен, нямаше да "пише с големи букви и със собствената си ръка". От какво ни е страх? Нали ДС и НСБОП всичко знаят? Пък и не сме престъпници, че да мислим за тях.

Или не искаме да ни научат имената от страх да няма преследване? Хич не разбирам. Обяснете ми!

Watchman

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 3954
Re: Анонимността в интернет: за и против
« Reply #5 on: November 30, 2007, 14:57:57 PM »
Това, че словото губело силата си от това, че не познаваме човека не е нито вярно нито библейско. Ние на практика не познаваме лично нито един от тези които са писали в Библията. Знаем имената им, но това е всичко, самото име не ти дава да познаваш човека лично, нито да го разпознаеш между други със същото име. Посланието към Евреите например е анонимно. Няма името на автора. И до ден днешен се спори кой го е написал. Едни казват Павел, други Аполос, трети някой друг. Това не отнема силата и значението на посланието.

Освен това има случки в Библията където въобще не се казва името на участниците, дори те да са пророци. Често пъти се казва просто "един Божий човек" и толкова! (1Царе 2:27, 3Царе 13:1). Има случай когато и ангели се явяваха анонимно (Съдии 13:6).

Това човек да каже името си или не е въпрос на лична свобода и избор. В Интернет моя личен избор е че моето име е за моите приятели, а не за всеки. Манипулацията не е начин да получи някой името ми, напротив дори опита за манипулация е начин да влезе в черен списък на хората на които не може да се има доверие. В най-добрия случай този който се опитва да манипулира е плътски човек, защото манипулацията е опита на плътта да получи своето си, независимо от свободната воля и избор на другите.

И това не е страх, а мъдрост. В Интернет бродят всякакви откачени и злонамерени хора, които лесно имат достъп до всякаква информация. Ние тука често споделяме лични неща и да се направят те достояние на всеки случаен посетител, заедно с имената и личната информация е напълно неразумно. Освен това ти "Лора" че си казала някакво име да не мислиш, че това те прави неанонимна? Да не би да си сложилата трите, имена, снимката, домашния адрес и телефона си? Тогава не би била анонимна. Така, че нека не се заблуждаваме!

В този форум ние избрахме да не задължаваме хората да откриват имената си с оглед на злите времена в които живеем и още по злите дни които идват. За момента не сме престъпници, но с влизането в сила на новата Европейска конституция много бързо ще станем, защото тя криминализира проповядването на покаяние.
Ez 3:17  Son of man, I have made thee a watchman unto the house of Israel: therefore hear the word at my mouth, and give them warning from me.

Is 21:6  For thus hath the Lord said unto me, Go, set a watchman, let him declare what he seeth.

Gerard

  • Съпричастен
  • ****
  • Posts: 182
Re: Анонимността в интернет: за и против
« Reply #6 on: November 30, 2007, 15:24:35 PM »
Една доста интересна латинска пословица която е точно по темата:

Nomina stultorum scribuntur ubique locorum - Глупаците имат навика да си пишат имената навсякъде.
Ecc 7:3  Sorrow is better than laughter: for by the sadness of the countenance the heart is made better.
Ecc 7:4  The heart of the wise is in the house of mourning; but the heart of fools is in the house of mirth.

small axe

  • Слугуващ
  • *******
  • Posts: 972
Re: Анонимността в интернет: за и против
« Reply #7 on: November 30, 2007, 18:09:43 PM »
Wachman , много интересно е това което каза за криминализирането на проповядването на благовестието от европ.конституция.Направо шокиращо.Би ли могъл да ми дадеш  малко повече инфо , че ще ми трябва.

Watchman

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 3954
Re: Анонимността в интернет: за и против
« Reply #8 on: November 30, 2007, 19:45:04 PM »
Този въпрос е извън настоящата тема, ако искаш да го повдигнеш можеш да го направиш в отделна тема.
Ez 3:17  Son of man, I have made thee a watchman unto the house of Israel: therefore hear the word at my mouth, and give them warning from me.

Is 21:6  For thus hath the Lord said unto me, Go, set a watchman, let him declare what he seeth.

SparedByMercy

  • Новодошъл
  • *
  • Posts: 30
  • ...и Бог видя, че беше добро.
Re: Анонимността в интернет: за и против
« Reply #9 on: November 30, 2007, 22:59:59 PM »
Уочман, попитах дали се страхуваш от преследване и получих отговор. Добре.

Може да не слагаш името ми кавички. Такова си е.

Това, че не съм си написала адреса е защото не ти трябва. Става въпрос за ЗАПОЗНАВАНЕ. Нещо, което се учи в семейството. Когато се срещнеш с някого, преди да говориш за това, за което ние си говорим тук, стискате ръце и се запознавате. Ако ти стисна ръката и се представя като Пощадената по милост, ще речеш че или не съм наред, или съм индианка.

Обясни ми как съм те манипулирала.

Джирард, пословицата ти не е библейска. Супер, с латинските думи изглеждаш по-умен.

Watchman

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 3954
Re: Анонимността в интернет: за и против
« Reply #10 on: November 30, 2007, 23:32:24 PM »
SparedByMercy, а това което "се учи в семейството" библейско ли е? Нито е по-библейско нито по-езическо от това, което е написал Girard.

Ако реша да се запозная с някого ще му подам ръка и ще му кажа името си. Още преди време ти бях казал, това не са форуми за запознанства. Тук човек първо трябва да докаже, че е достоен да получи името и ръката ти, а не да претендира за тях на общо основание. Аз не се предлагам на всеки срещнат.

Манипулации са непрестанните ти опити да ме принудиш да ти кажа как се казвам, чрез непрестанни подмятания по въпроса в един или друг форум, напълно извън темите и в нарушение на правилата . Само това е достатъчна причина да заема диаметрално противоположна позиция, защото не съм човек, който ще тръгне да прави неща на основата на манипулации. Ето създадох ти тема за да можеш да дадеш израз на тормозещия те проблем без да нарушаваш правилата пишейки офтопици.

Както показах по-горе ти също си анонимна, твоя телефон ми трябва точно толкова колкото и твоето име. С други думи, ако Бог не ме води да имам лично взаимоотношение с тебе не ми е нужно нито едното от двете. А ако Бог желае да имам лично взаимоотношение с някой от форума - Той ще отвори врата това взаимоотношение и запознаване да стане реалност.

Може би тук е мястото да използвам случая за да предупредя всеки християнин - Не бързайте да правите запознанства, не се впускайте прибързано във взаимоотношения. Без значение с мъже или с жени. Запознанствата са съдбоносно нещо и никак не са нещо лековато. Запознанството с погрешния човек може да съсипе живота ви, и в най-добрия случай ще го разклати сериозно. Нека Бог определя с кого да се запознавате и с кого да имате взаимоотношения.

Няма да забравя преди години едно такова запознанство, как задвижи процес чрез който стигнах на ръба на физическата и духовна смърт. Само Божията милост ме избави от дълбокия ров в който попаднах и от смъртта която в продължение на месеци гледах в очите всеки ден. Разбира се трябва да отдам слава на Бога и за съдбоносните запознанства, които съм имал по Божият промисъл и воля. Подобни взаимоотношения са давали огромен тласък на духовния ми живот и са били канал на неизказуеми благословения.
Ez 3:17  Son of man, I have made thee a watchman unto the house of Israel: therefore hear the word at my mouth, and give them warning from me.

Is 21:6  For thus hath the Lord said unto me, Go, set a watchman, let him declare what he seeth.

SparedByMercy

  • Новодошъл
  • *
  • Posts: 30
  • ...и Бог видя, че беше добро.
Re: Анонимността в интернет: за и против
« Reply #11 on: December 02, 2007, 20:02:10 PM »
Мислех, че форумите са за общуване между хора, които са далеч един от друг. Оказва се, че истинската цел е да се чуе мнението ти и да останеш анонимен.

Watchman

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 3954
Re: Анонимността в интернет: за и против
« Reply #12 on: December 02, 2007, 21:27:22 PM »
Oказва се че си държиш на своето, ако и всичките ти аргументи да бяха опровергани. Много ясно написах, че с кого да общува човек и да кого да подаде ръката си и открие името си е въпрос на личен избор и право. Ти явно отричаш свободата на избора. Когато влезеш в един магазин, библиотека или кино не си казваш името на всички които са там, а само ако решиш да се запознаеш с някой от присъстващите тогава го казваш (и това би трябвало да се учи в семейството).

Форума е публично място. Името е за приятелите и партньорите, анонимността е към ония които не са се доказали достойни за доверие, или с които нямаме нужда или причина да се запознаваме. Вместо да манипулираш хората с безразсъдни обвинения, се научи да печелиш доверието на хората. Засега успяваш в обратното.

Това, което правиш е неправедно съдене. Първо твърдеше, че да си анонимен не било библейско, видяхме от Словото, че това не е вярно. Единствения ти аргумент е че това било "нещо, което се учи в семейството". Аргумент който е колкото субективен толкова и невалиден, нито може да бъде праведно основание за съдене. Неправедния съд е грях и ако наистина вярваш в Бога на Библията следва да се покаеш от това си поведение:

"  Който оправдава нечестивия и който осъжда праведния. И двамата са мерзост за Господа. " Пр. 17:15

Когато един човек е в правото си, а друг го съди и осъжда, това е мерзост пред Бога. Човек който обича Бога и правдата не би постъпил така.

Ez 3:17  Son of man, I have made thee a watchman unto the house of Israel: therefore hear the word at my mouth, and give them warning from me.

Is 21:6  For thus hath the Lord said unto me, Go, set a watchman, let him declare what he seeth.

belitov

  • Новодошъл
  • *
  • Posts: 11
Re: Анонимността в интернет: за и против
« Reply #13 on: December 27, 2007, 20:29:21 PM »
Здравейте,
Няма смисъл да спорите още (Watchman & SparedByMercy).
Нека всеки реши за себе си как е по-добре да се представя.
Но не се осъждайте - защото сте на крачка от това!

Лично предпочитам да се представя с името си, защото вярвам че:
1) Когато се наложи - има Кой да ме защити или покрие под сянката си ...
2) Ако се наложи да се представя с псевдоним, пак ще има Кой да ми каже :)

Мисля, че и двата начина са допустими и не виждам защо да се препираме повече?
Нека всеки действа според убежденията и вярата си!

P.S. Латинският цитат няма да го коментирам, най-малкото щото не го виждам в Словото
P.S. 2: Манипулацията е нещо, което Бог ненавижда силно...
а ние не се опитваме да вършим омразни за Бога дела, нали?

Поздрави,
Иво Белитов
There is no wisdom nor understanding nor counsel against the LORD.
The horse is prepared against the day of battle: but safety is of the LORD.

Proverbs 21:30-31

Watchman

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 3954
Re: Анонимността в интернет: за и против
« Reply #14 on: December 27, 2007, 23:22:27 PM »
Точно така, ние не забраняваме на хората да си казват имената във форума, нито ги задължаваме да не го правят. Това е личен избор, и когато някой тръгне да съди чуждата свобода, това вече е грях.
Ez 3:17  Son of man, I have made thee a watchman unto the house of Israel: therefore hear the word at my mouth, and give them warning from me.

Is 21:6  For thus hath the Lord said unto me, Go, set a watchman, let him declare what he seeth.