Author Topic: Новини за Генно Модифицирани Храни  (Read 57215 times)

0 Members and 4 Guests are viewing this topic.

Liya

  • Посещаващ
  • **
  • Posts: 65
Re: Новини за Генно Модифицирани Храни
« Reply #45 on: May 12, 2015, 13:21:53 PM »
Искам да ви попитам, някой знае ли как стои въпроса у нас със семената от пшеница - дали вече са ГМО? Някъде четох, че от няколко години ядем ГМО хляб, но не знам колко е достоверна информацията. За царевицата, която се продава по магазините и в количките на пара е ясно, че е ГМО, но ако и хляба ни вече е такъв не знам.....Понякога си правя домашен хляб от ориз и просо с цел да избягвам глутена, освен да започна да си го правя постоянно ( ако и ориза вече не е ГМО).

И още нещо - какво е положението при лимеца, дали е чист и оригинален все още или и него са успяли да го изродят?

Tihomir

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 2794
    • FellowshipBG
Re: Новини за Генно Модифицирани Храни
« Reply #46 on: May 12, 2015, 13:42:12 PM »
Това с глутена никога не съм го разбирал. Той по естество си е там. Малко ми прилича на обезмасляването на млякото, че било "по-полезно".

Иначе лимецът все още не е генно модифициран. За пшеницата в най-добрия случай има хибридни сортове, които може да не са ГМО. Хибридните сортове са пак някаква смесица от семена, но не са от различен род, а е писано "да не сееш разнородни семена", т.е. пшеница с ген от (примерно) риба или ген от друго растение, което не принадлежи на рода на пшеничните.

Когато човек зависи за елементарни нужди от други човеци, е опасна работа, защото хората за пари биха направили много неща, включително и да се тровят едни други, както и сами себе си. Затова всеки да си опича акъла... докато е време.

Лимецът е изкуствено надут като цена, въпреки, че се гледа много по-лесно от другите пшеници. Той е естествен хербицид и като се посее сред него почти няма да видите плевели. Накрая се бели на 2 степени, като за 2-рата все още не съм сигурен дали е толкова нужна, тъй като днес я правят с машини, а едно време всичко е било в домашни условия. Първатастепенното белене е елементарно и в домашни условия — стриването на класовете и после веенето на отпадъка (който пак може да се ползва за други цели).
И отговори Исус и рече им: Не за това ли се заблуждавате, понеже не познавате писанията нито силата Божия?

Liya

  • Посещаващ
  • **
  • Posts: 65
Re: Новини за Генно Модифицирани Храни
« Reply #47 on: May 12, 2015, 14:18:06 PM »
Tihomir, това което съм чула за глутена е че днешните сортове пшеница съдържат много повече глутен от преди години. Колко е вярно не знам. Освен това при производство на хляба се добавяло допълнително глутен в тестото за да не се рони и омесва по-лесно в машините. И това не знам дали е вярно, не съм виждала с очите си. Но ако това е така имай впредвид, че завишените количества глутен никак не са добре за организма. Това е вид лепило, което пречи на храносмилателния тракт да си върши нормално работата дори и при здрави хора. От тази гледна точка понякога ограничавам глутена макар и за кратко.

А дали в нашата мила родина има някъде лаборатория, в която срещу заплащане могат да изследват семена и да ти кажат дали са ГМО или не?

Tihomir

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 2794
    • FellowshipBG
Re: Новини за Генно Модифицирани Храни
« Reply #48 on: May 12, 2015, 15:41:19 PM »
Аз говоря от гледна точка на основния продукт — пшеницата, а не на готовия хляб или готовото брашно, които от много години избягвам.

Също така не бих се надявал на лаборатории, тъй като независими трудно можеш да намериш, а и да намериш, те ще ти кажат тази година какво е семето. А ако си купуваш всяка година, трябва да си плащаш всяка година за същото изследване (което я е вярно, я не). А тези пари могат да се инвестират в земя и човек да си гледа сам житото. Едно време са си го гледали и събирали на ръка (ако някой реши да каже, че трябвали машини).
И отговори Исус и рече им: Не за това ли се заблуждавате, понеже не познавате писанията нито силата Божия?

Liya

  • Посещаващ
  • **
  • Posts: 65
Re: Новини за Генно Модифицирани Храни
« Reply #49 on: May 12, 2015, 17:32:23 PM »
Ясно е, че е скъпо и дори безсмислено всяка година да се правят изследвания в някаква лаборатория. На мен идеята ми беше ако човек реши да се занимава със земеделие и купи отнякъде някакви семена, дали може да ги изследва, за да е сигурен с какво стартира.

Tihomir

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 2794
    • FellowshipBG
Re: Новини за Генно Модифицирани Храни
« Reply #50 on: May 12, 2015, 18:25:10 PM »
Възможно е да се изследват, но не знам дали изобщо има лаборатория, на която може да се вярва.
И отговори Исус и рече им: Не за това ли се заблуждавате, понеже не познавате писанията нито силата Божия?

Watchman

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 3954
Re: Новини за Генно Модифицирани Храни
« Reply #51 on: May 12, 2015, 23:54:33 PM »
Quote
( ако и ориза вече не е ГМО).

Май доста са напреднали в ГМО-то и в областта на ориза и аз спрях да купувам не био-ориз.

По отношение на хляба там нещата много са затънали защото дори да не е генномодифицирана пшеницата, пак в брашното се слагат множество добавки, включително и соя, която на 90% е сигурно че ще е генномодифицирана.

Времето на лесната храна свърши. Или трябва да си произвеждаме храната или да се изродим и мутираме от извратените от магьосниците храни, които ни заливат отвсякъде.
Ez 3:17  Son of man, I have made thee a watchman unto the house of Israel: therefore hear the word at my mouth, and give them warning from me.

Is 21:6  For thus hath the Lord said unto me, Go, set a watchman, let him declare what he seeth.