Author Topic: Духовните същества  (Read 58177 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Watchman

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 3954
Re: Духовните същества
« Reply #45 on: June 20, 2008, 02:42:12 AM »
Много години след кръста апостол Павел записа следните думи вдъхновени от Духа на Истината:

Еф. 6:12  Защото нашата борба не е срещу кръв и плът, но срещу началствата, срещу властите, срещу духовните сили на нечестието в небесните места.

Това, което се "свърши" на кръста беше делото на изкуплението на човешкия род при първото Му пришествие. Не се свършило със сатана и с царството му, това ще стане при второто Пришествие на Христос, и после в края на 1000-та години сатана ще бъде пуснат за кратко и след това ще е окончателния край на дейността му според това което знаем от Писанията.

Бог не се прослава в басни, а в прогласяване на Истината. Ако Писанията казват, че след кръста все още сатана и войнствата му са в небесни места, значи са именно там. В Откровение ни се казва, че ще дойде момент в който той ще бъде свален на земята. Това е написано пределно ясно и е напълно в съгласие със всички пасажи от Писанията имащи връзка с темата.

Ez 3:17  Son of man, I have made thee a watchman unto the house of Israel: therefore hear the word at my mouth, and give them warning from me.

Is 21:6  For thus hath the Lord said unto me, Go, set a watchman, let him declare what he seeth.

strong_voice

  • Изгонен
  • Посещаващ
  • *
  • Posts: 41
Re: Духовните същества
« Reply #46 on: June 20, 2008, 10:40:32 AM »
няколко въпроса за принципа на тълкуване:
1/Много след сътворението Моисей написа:
Битие 1:1. "В начало Бог създаде небето и земята."
Ако прилагаме сляпо и за всичко тази логика, то земята е създадена след написването на текста така ли? Има ли нужда от още подобни примери?

2/за Откровението - помолих за още основания(освен Откр.1:1) че ВСИЧКО писано от Йоан в тази книга е СЛЕД написването - чакам отговор;

3/ Текста в Еф. 6:12 посочва произхода на тези власти - т.е. говори за МЯСТО не за ВРЕМЕ
Quote
Писанията казват, че след кръста все още сатана и войнствата му са в небесни места, значи са именно там.

Отново същия въпрос - събитията описани в текста са ВИНАГИ след написването - защо???
От къде е този вездесъщ принцип???
И още - за ВСЯКО място ли важи този хронологичен принцип?
Като говоря за контекст - нека изучаваме Словото в цялост, позоваването само на един стих е поставило началото на мнооого "нови" учения.

P.S.
Предишния ми пост бе с цел да покаже ОБЩИЯ контекст на борбата между доброто и злото и то в светлината на кръста. Не знам кое квалифицираш като басня? Надявам се не и словото на кръста.
Quote
И кой ще му повярва там след станалото на кръста? Кой? Да на земята има кой, но в небето - НЕ. След кръста е ясно до край - Бог е любов, а сатана е баща на лъжата.(знаете текстовете нали)
Има ли кого да мами сатана в небето след Божията любов изявена на кръста? Ще чакам отговор точно на този въпрос. Също моля да ми разясниш принципа "след когато е написано започва изпълнението му, не и преди това" (или както искаш го формулирай)

Бог да е с вас
"Излезте от нея, люде Мои, за да не участвувате в греховете и"

Watchman

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 3954
Re: Духовните същества
« Reply #47 on: June 22, 2008, 14:35:34 PM »
strong_voice , започваш да изпадаш във философстване и твърдиш неща, които нито са смислени нито имат подкрепа от Писанието.

1. Моисей Бит.1:1 пише в МИНАЛО ВРЕМЕ. "създаде" - минало свършено! Няма никаква логика в това, което си написал и е доста дискредитиращо за теб, че пишеш подобни неща без дори да си дадеш сметка какво пишеш само и само да си докажеш нещо, което ясно ти беше доказано, че не е вярно, но ти се закоравяваш! Всъщност вече забелязвам ясния принцип, че си държиш на своето без значение колко добре ти е доказано, че не са библейски твърденията ти. Това поведение е характерно за сектантските общества на които им е наложен върховен извънбиблейски авторитет от който те не могат да отстъпят. Дали не нацелвам нещо тука?

2. За Откровение 1:1 текста е там и написаното е вярно. Сега проблема ти бил че бил "само един стих" ами ти нямаш НИТО ЕДИН да потвърдиш теориите си. Отделно аз показах и от самия контекст на Откр. 12:9, че се НЕ СЕ говори за оригиналното падение на сатана.

3. Апостол Павел пише на християните в Ефес, и им обяснява, че нашата борба Е (сегашно време) срещу началствата и властите в небесните места. Павел не казва, "началствата и властите, които някога са били в небесните места" а описва битка, която се състои в сегашно продължително време и точно така описва мястото й, и то е в небесните места. Всеки средностатистически искрен човек ще види това, което е написано, а ти вадиш от девет философски кладенеца вода за да "доказваш" неверни неща!

4. Басня квалифицирам твърдението ти че сатана не бил в небесните места в момента, както и увещанието че Бог би се прославил повече ако сатана не е в небесните места. Това няма никакво библейско основание и как да го наречем освен басня?

5. Никой тук не твърди или утвърждава измисления от теб принцип "след когато е написано започва изпълнението му, не и преди това". Това е изкована от тебе измишльотина с която да подкрепиш излизането на дискусията извън Писанията и влизане във философстване, понеже явно ти липсват Библейски аргументи.

Редакция: Понеже от тук нататък темата се обърна в офтопик касаещ убежденията и религиозната принадлежност на strong_voice, последвалите този постинг съобщения бяха преместени в темата с представянето на strong_voice, където им е и мястото.
Ez 3:17  Son of man, I have made thee a watchman unto the house of Israel: therefore hear the word at my mouth, and give them warning from me.

Is 21:6  For thus hath the Lord said unto me, Go, set a watchman, let him declare what he seeth.

Valipeti

  • Допринасящ
  • *****
  • Posts: 343
  • Аз Съм именно това, което ви казах че Съм!
    • Приятели в Христа
Re: Духовните същества
« Reply #48 on: June 23, 2008, 01:08:11 AM »
И какво стана сега - зацикли темата нещо! Останаха отворени въпросите. От написаното разбрах следното:

1 Сатана и неговите ангели са направили бунта си преди създаването на човеците.
От тук идва следващия въпрос - къде са изпратени като паднали същества те от Бог или са останали в Небето при Него? И всички паднали ангели наведнъж ли са били измамени от Луцифер или той измамва и днес още ангели постепенно?

2 В библията се говори за паднали ангели, които са нарушители на установения ред от Създателя и за падналия херувим помазан Луцифер. Не се споменават други духовни същества като паднали.
Тогава всичките тези бесове, демони, зли духове, нечисти духове, като паднали ангели ли можем да ги приемем или и нещо различно?

3 2Петрово и Юда пише, че паднали ангели се намират в дълбоки ровове, в мрак, вързани с вечни връзки и пазени там за деня на съда.
Къде са тези ровове и мрак - земята ли се има в предвид или нещо друго?

Засега е това - имате ли предположения на база Словото?

Поздрави!
Небето и земята ще преминат, но Моите думи няма да преминат!

byFaith

  • Съпричастен
  • ****
  • Posts: 231
Re: Духовните същества
« Reply #49 on: June 23, 2008, 01:24:50 AM »
И какво стана сега - зацикли темата нещо! Останаха отворени въпросите. От написаното разбрах
...
Засега е това - имате ли предположения на база Словото?


Здравей, Valipeti.

Не знам откъде се взе такъв чудат ентусиазъм у тебе относно темата за "духовните същества." Не разбирам мотивите ти, както не разбрах и от какво беше породена серията от настойчиви, доуточняващи въпроси, които ти зададе на Тихомир по-преди в една от темите. От любопитство ли го правиш, от нетърпение ли? Или просто се опитваш да запълниш дупките в систематичната си теология? Вечно на някъде отиваш, към нещо подтикваш, засилваш останалите, настояваш на своето си, преследваш това, което може би предварително си решил. Заради спорта ли го правиш? Всичко това за мен хвърля някаква сянка върху мотивите ти за участие във форума като цяло. Бих те попитал с какво лично те ползва развитието по тази тема и с какво мислиш, че тя е важна и назидателна за четящите?

Виж следния стих:

"О, Тимотее, пази това, което ти е поверено, като се отклоняваш от скверните празнословия и противоречия на криво нареченото знание, на което, като се предадоха някои, отстраниха се от вярата. Благодат да бъде с вас. [Амин]." (1 Тим.6:20-21)

byFaith

Кой ще възлезе на хълма Господен? И кой ще застане на Неговото свето място?
Оня, който е с чисти ръце и с непорочно сърце, Който не е предал на суета душата си, и не се е клел на лъжа.
Той ще приеме благословение от Господа, И правда от Бога на спасението си. (Псалом 24:3-5)

Valipeti

  • Допринасящ
  • *****
  • Posts: 343
  • Аз Съм именно това, което ви казах че Съм!
    • Приятели в Христа
Re: Духовните същества
« Reply #50 on: June 23, 2008, 11:11:12 AM »
byFaith, ако ти е направило впечатление, не аз съм поставил тази тема! Цялата ми мотивация, за която така добронамерено си загрижен се основава на разисквания и разсъждения върху поставените въпроси, защото за мен е полезно да се мисли (разисква) върху Словото. Не мисля, че да се разсъждава върху написаното в библията, е скверните празнословия и противоречия на криво нареченото знание, както на теб ти се струва! А полезното от разискването по тази тема би било осмисляне на важните неща, колкото библията ни дава възможност да разберем относно духовните същества и избягване на заблудителни учения и тълкувания, които насочват в днешно време доста хора към грешна цел.
Само това! :)
А ти няма ли да поразсъждаваш писмено и да ни дадеш осветление на разбиранията си по тази тема? Така по-лесно ще разбереш мотивите на всички пишешти, отколкото мнителни анализи, които правиш!
Поздрави! 
Небето и земята ще преминат, но Моите думи няма да преминат!

pironka

  • Съпричастен
  • ****
  • Posts: 157
Re: Духовните същества
« Reply #51 on: June 23, 2008, 16:29:24 PM »
Quote
А полезното от разискването по тази тема би било осмисляне на важните неща, колкото библията ни дава възможност да разберем относно духовните същества и избягване на заблудителни учения и тълкувания, които насочват в днешно време доста хора към грешна цел.
Аз не мога да разбера кой са тези толкова важни неща които трябва да осмислим за дявола и неговите ангели?!

Римляни 8:31 И тъй, какво да кажем за това? Ако Бог е откъм нас, кой ще бъде против нас?
 

и още:

1 Коринтяни 2:2 защото бях решил да не зная между вас нищо друго, освен Исуса Христа, и то Христа  разпнат.


Valipeti

  • Допринасящ
  • *****
  • Posts: 343
  • Аз Съм именно това, което ви казах че Съм!
    • Приятели в Христа
Re: Духовните същества
« Reply #52 on: June 23, 2008, 18:09:36 PM »
Ами има явно важни неща да се знаят, които библията казва. Питай и  johnny_fx, който е поставил тази тема - какво толкова го интересува, че я е сложил за разискване. Ако на някой не са му нужни разискванията на тази тема, просто да не ги разисква! Какво толкова вече сте се затормозили, че се говори за това?
Нали за това е форум - да се обсъждат нещата! Иначе трябва да се нарича по някакъв друг начин.
Айде по-спокойно, моля ви се !

Поздрави!
Небето и земята ще преминат, но Моите думи няма да преминат!

pironka

  • Съпричастен
  • ****
  • Posts: 157
Re: Духовните същества
« Reply #53 on: June 23, 2008, 19:18:47 PM »
Vаlipeti,
Аз лично не разбирам как знанието за дявола и неговите ангели (от темите - Божиите синове и Духовните същества) ще доведе до растеж в Христа?
След като задавам този въпрос защо са нужни тези разисквания- значи не е ясно.
Ако нещо няма цел, значи е напразно.
Нали това е целта на форума- да се изяснят въпроси(според Словото) които не разбираме.



Valipeti

  • Допринасящ
  • *****
  • Posts: 343
  • Аз Съм именно това, което ви казах че Съм!
    • Приятели в Христа
Re: Духовните същества
« Reply #54 on: June 23, 2008, 19:35:20 PM »
pironka, щом не разбираш смисъла и целта на тази тема, защо не питаш на лични съобщения johnny_fx, който я е поставил? Също и автора на темата за Божиите Синове!
Тук няма ли най-после да се пише по темата, вместо да се занимаваме с мотивите на написване на всяко изречение? Ами като толкова ви се вижда безсмислена и безцелна темата, тогава да я изтрият модераторите и ще се оправи работата! Ако не, тогава пишете смислено по нея! Който не иска да не пише - от това по-елементарно не може да се обясни!
Небето и земята ще преминат, но Моите думи няма да преминат!

pironka

  • Съпричастен
  • ****
  • Posts: 157
Re: Духовните същества
« Reply #55 on: June 23, 2008, 19:58:46 PM »
Много е лесно да кажем-изтривайте темата.
Ще задам въпроса си по 3ти начин.
Защо трябва да знаем за дявола и неговите ангели?
Valipeti, изписал си доста по темата. Явно нещо е важно.Ако може сподели го за да се поуча.


Valipeti

  • Допринасящ
  • *****
  • Posts: 343
  • Аз Съм именно това, което ви казах че Съм!
    • Приятели в Христа
Re: Духовните същества
« Reply #56 on: June 23, 2008, 20:38:06 PM »

Ще задам въпроса си по 3ти начин.
Защо трябва да знаем за дявола и неговите ангели?
Valipeti, изписал си доста по темата. Явно нещо е важно.Ако може сподели го за да се поуча.



Ами всяко нещо, което е в библията, Бог е сметнал за важно да ни даде определена информация за него. От цялата информация за духовните същества, можем да разберем това, което Той е искал да разберем. Прочитайки я, анализирайки я и синтезирайки направените анализи, ще ни е по-ясно за какво ни говори Господ!
Това достатъчно смислена причина ли е да разсъждаваме по тази тема? Ако "да", тогава нека минем най-накрая към нея!

Поздрави!
Небето и земята ще преминат, но Моите думи няма да преминат!

pironka

  • Съпричастен
  • ****
  • Posts: 157
Re: Духовните същества
« Reply #57 on: June 23, 2008, 21:11:41 PM »
Принципно съм съгласна с теб, че това което пише в Словото трябва да знаем ,осмисляме и т.н.
Защо ти трябва да знаеш следното?
Quote
Къде са тези ровове и мрак - земята ли се има в предвид или нещо друго?
Това не е в Словото.


Valipeti

  • Допринасящ
  • *****
  • Posts: 343
  • Аз Съм именно това, което ви казах че Съм!
    • Приятели в Христа
Re: Духовните същества
« Reply #58 on: June 23, 2008, 21:37:42 PM »
Quote
Къде са тези ровове и мрак - земята ли се има в предвид или нещо друго?
Това не е в Словото.

Кое не е в Словото? Това ли :

4 Защото, ако Бог не пощади и  ангели, когато съгрешиха, но ги хвърли в мрака на най-дълбоките ровове, и ги предаде да бъдат вардени за съд..

... и че ангели, които не опазиха своето достойнство, но напуснаха собственото си жилище, - Той ги държи под мрак във вечни връзки за съда на великия ден;


Аз си мисля, че е в Словото.
Небето и земята ще преминат, но Моите думи няма да преминат!

small axe

  • Слугуващ
  • *******
  • Posts: 972
Re: Духовните същества
« Reply #59 on: June 23, 2008, 21:41:16 PM »
Щом дадено нещо го има в Словото , значи има значение.
Дори такова загатване за мрак и ровове и вечни връзки , носят определена информация , която обогатява цялата картина.Сега , че не е толкова важно , така си е , но тава не значи , че човек не може да обсъжда и изследва стиховете в техния контекст и да прави сравнения и връзки със други подобни стихове в Словото .

Не е нужно да се изледват мотивите на / в случая Валипети / , защото това не е в нашите възможности и отговорности.
А и правилата на форума подкрепят горното.

Ако някой говори разни лъжеучения , тогава да , но това е тема и който иска я дискутира.
Че е оскъдна информацията , така е , но не е излишно да се знае какво казва Словото да това.

Поздрави!