Author Topic: Духовните същества  (Read 58200 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Valipeti

  • Допринасящ
  • *****
  • Posts: 343
  • Аз Съм именно това, което ви казах че Съм!
    • Приятели в Христа
Re: Духовните същества
« Reply #15 on: June 14, 2008, 14:37:40 PM »
Quote
Но примера със Саул и Самуил е единственото изключение и то допуснато един единствен път от Бог!

Ти чуваш ли се какво твърдиш? Че Бог е нарушил своя собствен Закон! Подобно твърдение е или богохулно или умопомрачено!


В контекста на цялата постановка е нормално да се нарече дадения "артист" Самуил, защото той играе ролята на Самуил.

А ти чуваш ли се какво говориш - че Святия Дух ще използва името на пророк Самуил, за да го постави на един демон като "артистично прозвище"! И ще го използва повече от 4-пъти, наричайки демона Самуил?!? Как си представяте, Бог да оскверни  името на своя Пророк, използвайки това чисто име като атрибут в демонична роля? Още повече, че изцяло се прославя Бог с изказването на Самуил, а не се правят никакви намеци за заблуда! Но, няма смисъл да обсъждам повече това - както казах, вярвайте както можете, а Бог ще има грижата за всеки, който е с искрено сърце!
А относно 1Летописи 10:13, там се казва коя е вината на Саул - непокорство спрямо Божието слово до него конкретно и нарушаването на Божията заповед да не се допитва до запитвачки на зли духове! За второто, той си е виновен изцяло и нищо не го оправдава! Но това не доказва, че не е говорил със Самуил! Между другото, никъде в Словото не са казва, че е невъзможно да се говори с мъртвия чрез запитвачите на мъртвите, а се казва, че е строго забранено от Бог чрез Неговия закон! Защо точно Бог забранява - това е интерпретация вече на човешките разбирания, а не обяснение от самото Слово! Просто се знае, че това е мерзост пред Бога, но без обяснение точно защо! Но не искам да коментирам сега това, защото много се затормозява темата!
Моята деноминация не е намесена в сформиране облика на разбиранията ми - не я намесвайте изобщо! А можете ли да познаете коя е деноминацията ми ? :) Пробвайте ако искате!
Та по темата - щом сте съгласни със strong_voice, че случката със Саул и Самуил е илюстрация на преправяне на демон в даден мъртъв човек, това достатъчно ли е като обосновка от Словото, че ПАДНАЛИТЕ АНГЕЛИ СЕ ПРЕПРАВЯТ НА ПОЧИНАЛИ ЧОВЕЦИ И СЕ ЯВЯВАТ ТЕ? Тихомир питаше за това конкретно - достатъчен ли ти е този отговор от Силния глас? А за останалите отговори ще има ли обосновка от Словото- пак питам?
Поздрави! 
Небето и земята ще преминат, но Моите думи няма да преминат!

Watchman

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 3954
Re: Духовните същества
« Reply #16 on: June 14, 2008, 14:57:57 PM »
Ти отново заобикаляш, това че БОГ НЕ МОЖЕ ДА НАРУШИ ЗАКОНА СИ! Няма нищо оскверняващо за пророка Самуил в случая, защото Самуил няма нищо общо с тази ситуация! За да си валидираш теорията няма как да не твърдиш че Бог е нарушил своя собствен закон и е станал съучастник в грехове! Къде ти е искреното сърце в случая да застанеш очи в очи с това безумно твое твърдение?

Освен това strong_voice много коректно посочи, че въпросния "Самуил" прие поклонение от Саул, което ясно показва демоничното естество зад тази личност. В писанието нито Божии ангели, нито светии приемат поклонение, strong_voice също посочи пасажите показващи това!

А ето какво ти с "искрено сърце" твърдиш:

- Бог станал съучастник на запитвачка на зли духове, за която е казал в Закона си да се убие с камъни.
- Бог направил изключение и нарушил Закона си.
- Бог заповядал на Самуил да се яви в спиритически сеанс.
- Бог направил някакво изключение което включва "Самуил" да приема поклонение от Саул.
- Написаното в 1 Летописи 10:13, че Саул се е допитал до зли духове, трябва да се игнорира в името на твоята интерпретация за използване на името на Самуил.

Я се замисли всъщност какво означава "изключение" както несмислено твърдиш? Изключение означава компромис, нарушаване на принципа, в случая нарушаване на Закона, което ще рече нарушаване на правдата, извършване на грях! Ти без дори да го осмисляш твърдиш, че Бог е извършил грях!

Деноминацията ти е намесена повече от всякога, на подсъзнателно ниво, което ти дори не можеш да осмислиш. Без значение кое разклонение и какво "цветно име" носи вашата група, корена и контролиращата доктрина са едни и същи.

Протестантските деноминациите са част от контрола на католическата система над вярващите и човек който не може да разсъждава извън традициите на деноминацията си не е готов за последните времена.

Що се отнася до останалите твърдения, да трябва да се обосноват с Писанието, мен ми се струва, че ей това ще е по-трудно:

Quote
демонът е ангел (но когато избира да служи на злото е станал демон)
Ez 3:17  Son of man, I have made thee a watchman unto the house of Israel: therefore hear the word at my mouth, and give them warning from me.

Is 21:6  For thus hath the Lord said unto me, Go, set a watchman, let him declare what he seeth.

strong_voice

  • Изгонен
  • Посещаващ
  • *
  • Posts: 41
Re: Духовните същества
« Reply #17 on: June 14, 2008, 16:35:51 PM »
Приятно съм изненадан от откровеността и разпалената ревност за защита на истината (всъщност тя, истината няма нужда от нашата защита).

Но все пак искам само да напомня някои неща:
1/ нещо много важно - Бог има свои хора навсякъде.
Йоан 10:16.
"И други овце имам, които не са от тая кошара, и тях трябва да доведа; и ще чуят гласа Ми; и ще станат едно стадо с един пастир."
Откровение 18:4.
"И чух друг глас от небето, който казваше: Излезте от нея, люде Мои, за да не участвувате в греховете й и да не споделяте язвите й;"
В последните дни Бог зове всеки който обича истината.
Затова искам да ви помоля - нека показваме ИСТИНАТА с ЛЮБОВ към всеки. Писано е:
1 Коринтяни 13:2.
 "И ако имам пророческа дарба, и зная всички тайни и всяко знание, и ако имам пълна вяра, тъй щото и планини да премествам, а любов нямам, нищо не съм."
Това не е упрек, а молба.

2/за случая с цар Саул (цитатите са от 1Царе28 гл.);

2.1."И жената каза на Саула: Видях един бог" (??? Самуил да не е бог, кой претендира за равенство с живия и Господ - не е ли врагът му?)
"който възлизаше из земята"(защо от земята, а не от небето?)

2.2Факт - Бог НЕ ИСКА ДА ГОВОРИ "Бог се е отдалечил от мене, и не ми отговаря вече нито чрез пророци, нито чрез сънища; затова повиках тебе да ми явиш що да правя."
Но Самуил е пророк и то мъртъв пророк - ДА Исус говори с Моисей и Илия, но те са ЖИВИ а не МЪРТВИ (за тях знаем от Словото, че са живи и са при Бога - мисля, че знаете стиховете)

2.3.Следва логичен въпрос -"А защо се допитваш до мене, като Господ се е отдалечил от тебе и ти е станал неприятел?"  ако Бог не иска да говори, то явяването на истинския пророк щеше да е непослушание (къде пише че праведните пророци нарушават божията воля???)

2.4.Когато Бог изобличава за грях той призовава грешника да се покае - къде е призива за покаяние? Тук има само напомняне на греха Бог не ни мачка чрез вината - така прави само злото. Бог е едновременно правда и милост в съвършена хармония.

2.5. Къде ще отиде нечестивия цар при праведния пророк в рая ли (не казвам че в момента има рай, но само според както повечето християни вярват)
"и утре ти и синовете ти ще бъдете при мене"???

Господ с вас
"Излезте от нея, люде Мои, за да не участвувате в греховете и"

Valipeti

  • Допринасящ
  • *****
  • Posts: 343
  • Аз Съм именно това, което ви казах че Съм!
    • Приятели в Христа
Re: Духовните същества
« Reply #18 on: June 14, 2008, 21:15:41 PM »
strong_voice, мисля си, че няма смисъл да разискваме това, защото виждам, че си напълно убеден в това, което говориш, а и това вярване не е вредно. Аз просто виждам нещата малко по-различно, но това няма значение за теб!
Все пак ще отговоря кратко на някои от точките ти:

Quote
2.1."И жената каза на Саула: Видях един бог" (??? Самуил да не е бог, кой претендира за равенство с живия и Господ - не е ли врагът му?)
"който възлизаше из земята"(защо от земята, а не от небето?)

Думата "бог" не поставя основание да се каже, че Самуил претендира за равенство с Бога! Това е видението на тази запитвачка и едва ли тя знае какво точно представлява Бог! В превода на издателство Верен, тази дума "бог" е преведена със свръхестествено същество!
А излиза от земята, защото в Стария Завет, праведните умрели са намират в Авраамовото лоно, което се намира все още доло, а се премества на небето, когато Исус идва ги премества в небето.

Quote
2.2Факт - Бог НЕ ИСКА ДА ГОВОРИ "Бог се е отдалечил от мене, и не ми отговаря вече нито чрез пророци, нито чрез сънища; затова повиках тебе да ми явиш що да правя."
Но Самуил е пророк и то мъртъв пророк - ДА Исус говори с Моисей и Илия, но те са ЖИВИ а не МЪРТВИ (за тях знаем от Словото, че са живи и са при Бога - мисля, че знаете стиховете)

Самуил е "мъртъв" точно толкова, колкото и Мойсей - той също умря на земята! Така казва Словото!

Quote
2.3.Следва логичен въпрос -"А защо се допитваш до мене, като Господ се е отдалечил от тебе и ти е станал неприятел?"  ако Бог не иска да говори, то явяването на истинския пророк щеше да е непослушание (къде пише че праведните пророци нарушават божията воля???)

"А защо се допитваш до МЕНЕ..." Ако "МЕНЕ" е демон, въпроса няма да е толкова логичен, както казваш! Бог не иска да говори на Саул, защото ясно му беше казал какво го очаква и въпреки това, Саул се надяваше на някаква промяна, някой да му каже нещо друго! Но уви, накрая се наложи да чуе отново същото от Самуил, защото Бог разреши да стане това! Дори и от "лагера на врага", за Саул се потвърди словото казано от Самуил още от преди!

Quote
2.4.Когато Бог изобличава за грях той призовава грешника да се покае - къде е призива за покаяние? Тук има само напомняне на греха Бог не ни мачка чрез вината - така прави само злото. Бог е едновременно правда и милост в съвършена хармония.

Бог добре знаеше, че Саул никога няма да се покае, затова и спря да му говори накрая! Присъдата на Саул беше изречена и той знаеше това, но искаше нещо някак да се промени, без да има покаяние и промяна от негова страна. Бог знае предварително кой ще се покае и кой няма , затова може да произнесе присъдата по всяко време!

Quote
2.5. Къде ще отиде нечестивия цар при праведния пророк в рая ли (не казвам че в момента има рай, но само според както повечето християни вярват)
"и утре ти и синовете ти ще бъдете при мене"???


Това, което казва Самуил на Саул, е че утре ще бъде вече при мъртвите, без да конкретизира точно при кои - праведните или не! Къде, според теб отиде сина на Саул - Йонатан? При падналите ангели ли?

Но няма смисъл да разискваме повече това! Ще дадеш ли обосновка на останалите си твърдения за падналите ангели със стихове? 
Поздрави!
Небето и земята ще преминат, но Моите думи няма да преминат!

Watchman

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 3954
Re: Духовните същества
« Reply #19 on: June 14, 2008, 21:35:22 PM »
strong_voice дава нова серия от добри аргументи по темата. Особено силен е аргумента от 2.2 записано е ясно че Бог не иска да говори на Саул нито чрез откровение нито чрез пророци, а изведнъж Бог решава да говори на Саул като праща мъртъв пророк да се яви на спиритически сеанс. Ако това не тотално заблуждение не знам кое би могло да бъде.

Иначе аз бих искал да видя доказателства за това как падналите ангели и демоните са едно и също, защото не мисля че Писанието съдържа подобна информация.
Ez 3:17  Son of man, I have made thee a watchman unto the house of Israel: therefore hear the word at my mouth, and give them warning from me.

Is 21:6  For thus hath the Lord said unto me, Go, set a watchman, let him declare what he seeth.

strong_voice

  • Изгонен
  • Посещаващ
  • *
  • Posts: 41
Re: Духовните същества
« Reply #20 on: June 15, 2008, 00:48:24 AM »
1/И аз мисля, че е написано достатъчно.
1.1.Оценявам желанието да запазим добрия тон. Предлагам в нашия диалог да приложим следния принцип:
Филипяни 3:16. "Само нека [имаме за правило да] живеем според това, в което сме достигнали [същото да мъдруваме]"
Или с други думи ако ходим в дадената ни светлина, то тогава ще сме готови Бог да ни открие още неща които сега изглеждат неясни.

1.2.ИЗВОД (от изследването до сега):Словото много ясно ни предупреждава за вече многократно споменатата практика да не търсим контакт с мъртви или със зли духове.
Ако правилно съм разбрал по този въпрос всички сме единодушни.

1.3.ПРИМЕР:Да предположим, че ви се яви "ваш близък приятел" който не е между живите и ви каже, че Библията е една остаряла книга. Едва ли някой от вас би се доверил на сетивата си повече отколкото на Словото. За мен това е достатъчно за да не бъдем измамени (поне за сега писах достатъчно по темата и малко отгоре);

2/ Не мисля, че е редно дискусията да се съсредоточава върху онова което аз казвам. Нямам желание да съм водещ в изследването, нито да си припомням уроците по риторика. Темата е много важна за мен и затова предлагам следното:

2.1.Нека с молитва изучаваме Словото и кой каквито текстове намери по обсъжданите въпроси в темата да ги споделя, казвам споделя защото за мен Словото е хляб, а с хляба не бива да се замеряме (не че някога не съм го правил, но това е минало към което не желая да се върна)

Като за начало ето какво намерих по темата:
1 Тимотей 4:1. Ефесяни 6:12.
Откровение 12:7-9. Матей 25:41. 1 Коринтяни 6:3. Юда 1:6. 2 Петър 2:4 Лука 11:18. Яков 2:19.

2.2.Проверката на времето. Познавам верни и неверни тълкования които са изпреварвали времето си. Много от събитията в последните дни ще ни изненадат (както смъртта и възкресението на Христос "изненадаха" апостолите). Ние също ще преживеем неща за които сега само четем и обсъждаме. И когато злото се активизира за последните големи знамения и чудеса "така щото да заблудят, ако е възможно, и избраните" (Матей 24:24) тогава нашето оръжие ще бъде (защо ли казвам "ще бъде") само молитвата и "всаденото слово, което може да спаси душите ви"(Яков 1:21)

Пак ще кажа и то не аз но Господ:
Притчи 1:33. „Но всеки, който ме слуша, ще живее в безопасност, И ще бъде спокоен без да се бои от зло.“

P.S. Това не е опит да избегна въпросите ви. Много внимавам какво и как пиша. Имам още много да кажа, но считам че думите ми не бива да изпреварват мислите още по-малко молитвите. Освен това пророчествата за последното време се изпълняват по-бързо отколкото мислим, така че по някои въпроси времето ще покаже кой крив и кой прав. Бдете и молете се.
Господ с вас
"Излезте от нея, люде Мои, за да не участвувате в греховете и"

mak

  • Administrator
  • Служещ
  • *****
  • Posts: 655
    • http://www.fellowshipbg.org
Re: Духовните същества
« Reply #21 on: June 15, 2008, 01:02:56 AM »
Много внимавам какво и как пиша. Имам още много да кажа, но считам че думите ми не бива да изпреварват мислите още по-малко молитвите. Освен това пророчествата за последното време се изпълняват по-бързо отколкото мислим, така че по някои въпроси времето ще покаже кой крив и кой прав. Бдете и молете се.

Поздравявам това отношение като сериозно и зряло. Това е нещо което е в съгласие с това което сме се опитали да напишем и обясним в тези няколко теми, които говорят за начина на писане и отношение във форума, както и целите:

http://www.fellowshipbg.org/index.php?board=29.0

Тези които не са ги прочели, насърчавам да го направят, преди да пишат било какво друго, ще бъде от полза за всички.
"Той ти е показал, човече, що е доброто; И какво иска Господ от тебе, Освен да вършиш праведното, да обичаш милост, И да ходиш смирено със своя Бог? " Михей 6:8

Valipeti

  • Допринасящ
  • *****
  • Posts: 343
  • Аз Съм именно това, което ви казах че Съм!
    • Приятели в Христа
Re: Духовните същества
« Reply #22 on: June 15, 2008, 19:29:40 PM »
Ако трябва да отговоря с една дума - да:
1/да-демонът е ангел (но когато избира да служи на злото е станал демон)
2/да-ангелите избрали да служат на княза на този свят са били измамени преди сътворението на човека
3/да-Луцифер е станал Сатана преди сътворението на човека

колко време преди това - не е известно
пазете се от "ангели" - "защото сам сатана се преправя на светъл ангел;"
(2 Коринтяни 11:14); Могат да се явяват и като наши починали близки.
Господ с вас

strong_voice, точно така мисля и аз - Бог ще открие всичко!
Пуснал съм твоите отговори по-горе, но не знам със стиховете, които си дал в последния постинг, кой отговор с кой стих подкрепяш. Така има възможност за свободна избираемост и тълкуване според желанието на всеки! Конкретизирай, за да няма спекулативно тълкувание на отговорите, които си дал!
Поздрави!
Небето и земята ще преминат, но Моите думи няма да преминат!

strong_voice

  • Изгонен
  • Посещаващ
  • *
  • Posts: 41
Re: Духовните същества
« Reply #23 on: June 16, 2008, 00:53:05 AM »
ВАЖНО: Защо обсъждам тази тема? - 1 Тимотей 4:1.
 "А Духът изрично казва, че в послешните времена някои ще отстъпят от вярата, и ще слушат измамителни духове и бесовски учения"
Извинете ме но се налага да се самоцитирам:
Quote
2/ Не мисля, че е редно дискусията да се съсредоточава върху онова което аз казвам. Нямам желание да съм водещ в изследването, нито да си припомням уроците по риторика. Темата е много важна за мен и затова предлагам следното:
2.1.Нека с молитва изучаваме Словото и кой каквито текстове намери по обсъжданите въпроси в темата да ги споделя, казвам споделя защото за мен Словото е хляб, а с хляба не бива да се замеряме (не че някога не съм го правил, но това е минало към което не желая да се върна)
И пак - само че вече писаното не е мое :)
Quote
не знам със стиховете, които си дал в последния постинг, кой отговор с кой стих подкрепяш
Разбирам какво имаш предвид, но всъщност няма нищо лошо в свободното изследване (имам предвид не своеволно, а свободно в смисъл четеш и се молиш, после ако решиш споделяш онова което си разбрал от стиховете - а не от моите думи);
Не случайно цитирам само текстове защото по този начин целя да изследваме именно тях.

Все пак за да има някакъв ред в изложението ето стихове групирани по предмети на изследване:
1/за бунта на сатана и неговите ангели:
Откровение 12:9
„И свален биде големият змей, оная старовременна змия която се нарича дявол и сатана, който мами цялата вселена; свален биде на земята, свалени бидоха и ангелите му заедно с него.“
Матей 25:41
„Тогава ще рече и на тия, които са от лявата Му страна: Идете си от Мене, вие проклети, във вечния огън, приготвен за дявола и за неговите ангели.“
2 Петър 2:4
„Защото, ако Бог не пощади и ангели, когато съгрешиха, но ги хвърли в мрака на най-дълбоките ровове, и ги предаде да бъдат вардени за съд ...“
Юда 1:6
ангели, които не опазиха своето достойнство, но напуснаха собственото си жилище, - Той ги държи под мрак във вечни връзки за съда на великия ден“
1 Коринтяни 6:3
„Не знаете ли, че ние ще съдим ангели?“

2/божите ангелите са наречени "служебни духове", а злите ангели - "зли духове":
Евреи 1:14. "Не са ли те всички служебни духове, изпращани да слугуват на ония, които ще наследят спасение?"
за "зли духове" (Левит (19:31 ,20:6,27)Второзаконие 18:11 прословутата 1 Царе 28гл.4 Царе 21:6, 4 Царе 23:24, 1 Летописи 10:13, 2 Летописи 33:6, Исая 8:19,19:3,29:4, Матей 12:45, Лука 7:21,8:2,11:26, Деяния 19:13)

3/за изгонването на нечисти (и очевидно зли) духове:
Лука 4 гл. (и не само; в Библията се срещат думите "нечист дух" – около 20 пъти, а "бесове" - около 40 пъти)
  33. И в синагогата имаше човек хванат от духа на нечист бяс; и той извика със силен глас:
  34. Ех, какво имаш Ти с нас, Исусе Назарянине? Нима си дошъл да ни погубиш? Познавам Те Кой си Ти, Светият Божий.
  35. Но Исус го смъмра, казвайки: Млъкни и излез из него. И бесът, като го повали насред, излезе из него, без да го повреди никак.
  36. И всички се смаяха, и разговаряха се помежду си, думайки: Какво е това слово, дето Той с власт и сила заповядва на нечистите духове, и те излизат?

Не успях да напиша по-кратко изложение, но дано поне е било ясно и полезно.
Господ с вас.
"Излезте от нея, люде Мои, за да не участвувате в греховете и"

Valipeti

  • Допринасящ
  • *****
  • Posts: 343
  • Аз Съм именно това, което ви казах че Съм!
    • Приятели в Христа
Re: Духовните същества
« Reply #24 on: June 17, 2008, 09:05:12 AM »
strong_voice, благодаря за усилията да разясниш разбиранията си. И аз възприемам така почти всичко от твоите разсъждения. Но понеже възникват още въпроси от тях, искам да ги поставя конкретно:

Quote
1/за бунта на сатана и неговите ангели:
Откровение 12:9
„И свален биде големият змей, оная старовременна змия която се нарича дявол и сатана, който мами цялата вселена; свален биде на земята, свалени бидоха и ангелите му заедно с него.“
Матей 25:41
„Тогава ще рече и на тия, които са от лявата Му страна: Идете си от Мене, вие проклети, във вечния огън, приготвен за дявола и за неговите ангели.“
2 Петър 2:4
„Защото, ако Бог не пощади и ангели, когато съгрешиха, но ги хвърли в мрака на най-дълбоките ровове, и ги предаде да бъдат вардени за съд ...“
Юда 1:6
„ангели, които не опазиха своето достойнство, но напуснаха собственото си жилище, - Той ги държи под мрак във вечни връзки за съда на великия ден“
1 Коринтяни 6:3
„Не знаете ли, че ние ще съдим ангели?“

От тези стихове, ясно ли е КОГА беше свален дявола, заедно с ангелите си на земята или ЩЕ БЪДЕ? И още, падналите ангели кога бяха хвърлени в мрака с вечни връзки, вардени за съд или още са свободни на земята?

Quote
2/божите ангелите са наречени "служебни духове", а злите ангели - "зли духове":
Евреи 1:14. "Не са ли те всички служебни духове, изпращани да слугуват на ония, които ще наследят спасение?"
за "зли духове" (Левит (19:31 ,20:6,27)Второзаконие 18:11 прословутата 1 Царе 28гл.4 Царе 21:6, 4 Царе 23:24, 1 Летописи 10:13, 2 Летописи 33:6, Исая 8:19,19:3,29:4, Матей 12:45, Лука 7:21,8:2,11:26, Деяния 19:13)

Кои стихове точно ни казват, че падналите ангели са "зли духове", "нечисти духове", "бесове" или "демони"? Може ли тези дяволски служители в кавичките, да са различни от падналите ангели?

Благодаря предварително!
Поздрави!
Небето и земята ще преминат, но Моите думи няма да преминат!

strong_voice

  • Изгонен
  • Посещаващ
  • *
  • Posts: 41
Re: Духовните същества
« Reply #25 on: June 17, 2008, 21:16:45 PM »
1/относно :"благодаря за усилията да разясниш разбиранията си"
Казвам го вече за трети път - моите усилия НЕ СА в тази посока (както надявам се и твоите и на всички останали тук).
Моите усилия са ЗАЕДНО да изследваме Словото, а не да се "замеряме" с хляба на живота.

2/колкото до:"От тези стихове, ясно ли е КОГА беше свален дявола"
Хайде да видим има ли още някой, който не се е сетил за Ева и чудото със змията (защо мислиш сатана е наречен "големият змей, оная старовременна змия която се нарича дявол и сатана")
Та на въпроса КОГА - ами кой първи бе победен от греха, Адам и Ева или сатана, който ги измами? И ако има начин нека не караме по схемата ти само питаш - аз само отговарям (нека да е истински равностоен диалог - може ли?)
Едва ли само аз мога да посочвам стихове по темата - очаквам пасажи от Словото и от останалите участници.

3/във връзка с въпроса: "Кои стихове точно ни казват, че падналите ангели са "зли духове"...и т.н."
Да видим:
Библията нарича божите ангели "служебни духове" следователно ангелите СА ДУХОВЕ, но има добри служещи на Бога има и зли служещи на сатана. Изследваме цялата Библия, а не само отделни стихове заради ОБЩИЯ контекст - иначе има опасност от изкривяване.
Така че очаквам и твоето съдействие в общото изучаване.
И така пак ще кажа - нека заедно с молитва изследваме ЦЯЛОТО Слово.

Господ с вас.
"Излезте от нея, люде Мои, за да не участвувате в греховете и"

Kristiana

  • Съпричастен
  • ****
  • Posts: 213
Re: Духовните същества
« Reply #26 on: June 18, 2008, 11:36:40 AM »
Какво е демон?
Падналите ангели и демоните...това не са ли различни същества?

Valipeti

  • Допринасящ
  • *****
  • Posts: 343
  • Аз Съм именно това, което ви казах че Съм!
    • Приятели в Христа
Re: Духовните същества
« Reply #27 on: June 18, 2008, 14:07:43 PM »
strong_voice, моите усилия също са да изследваме какво ни казва Словото и да разсъждаваме с молитва над него. Въпросите, които отправям не са с намерение да се замерваме с някой, а са такива, които възникнаха и се остана на тях само като въпроси без отговори и разсъжение. Затова исках да видя поне ти какво мислиш по тези въпроси и това беше причината да ти ги задавам интензивно.
Сега, до тук стана ясно от цитираните текстове, че бунта на дявола и падналите ангели се е състоял преди създаването на Адам и Ева, щом като той ги е подтикнал към грях против Бога и измамил за това! От тук отиваме към следващите стихове, които ни казват, че злите духове (ако ги приемем за падналите ангели), са активни на земята и вършат злата си работа, подвластни на своя водач - дявола. В библията се споменават няколко вида такива работници - зли духове , бесове , демони и нечисти духове. Ти конкретизираш, че падналите ангели са злите духове и вероятно е така. От информацията на Словото не разбираме да има други паднали, духовни същества, освен ангели и вероятно останалите названия на злите работници са техни синоними. Всякакви останали теории за духовете на хора преди Адам и подобни са хипотези, нямат библейско основание. Така ли е?
Да продължим нататък - в 2Петрово2:4 и Юда 1:6 пише, че падналите ангели са хвърлени в дълбок мрак вардени във вечни връзки за съдния ден. И тук се появява трудност, защото видяхме от Словото, че злите духове са активни все още на земята, а от тези стихове - че са вързани за съдния ден! Още и стиха, който даваш от Откровение 12:9, се казва, че войските на арх. Михаил свалят от небето Сатана с неговите ангели, които са мамели цялата вселена и те идват много разярени - горко на тази земя тогава! Според теб, кой е този период от историята, в който се случва това? И кои са тези вързаните ангели за съдния ден?
Спирам да разсъждавам до тук, за да не тава прекалено дълъг поста и ще чакам да прочета мненията по тези въпроси.

Поздарви!
Небето и земята ще преминат, но Моите думи няма да преминат!

strong_voice

  • Изгонен
  • Посещаващ
  • *
  • Posts: 41
Re: Духовните същества
« Reply #28 on: June 18, 2008, 22:21:43 PM »
1/
Quote
От информацията на Словото не разбираме да има други паднали, духовни същества, освен ангели и вероятно останалите названия на злите работници са техни синоними. Всякакви останали теории за духовете на хора преди Адам и подобни са хипотези, нямат библейско основание. Така ли е?

Ами това което е писано е ясно казано - има добри има и зли ангели, а колкото до "теории за духовете на хора преди Адам" не знам какво имаш предвид(ако е важно моля да поясниш) иначе теории много, но Словото е едно.

2/къде и кога? (Битие 3гл.)
Quote
И тук се появява трудност, защото видяхме от Словото, че злите духове са активни все още на земята, а от тези стихове - че са вързани за съдния ден!

Отговора се съдържа в самия въпрос.
2.1. На въпроса КЪДЕ:
"Той ги държи под мрак" а мрака е тук.
(Йоан 1:5. И светлината свети в тъмнината; а тъмнината я не схвана.);
Никъде не пише, че злите сили само чакат и бездействат - напротив. Но все пак те са ограничени защото са изгонени и затворени там където могат да действат - именно тук, на земята (защото САМО на земята има грях, зло и духовен мрак). Тук те са вързани т.е. не могат да разнасят епидемията на греха по другите светове които Бог е създал.

2.2. На въпроса КОГА (за Откровение 12:9):Както добре знаем Адам и Ева са предали земята която Бог им даде и точно тогава сатана идва като жител на земята, където преди не е имал място. Така злото се е настанило тук и бунта на сатана е бил ограничен. Земята е затворена образно казано "под карантина" заради греха. Дано Исус дойде скоро, че виж на какво заприлича земята. Наистина горко. Но Бог е милостив понеже е обещал:

  "И чух силен глас от престола, който казваше: Ето, скинията на Бога е с човеците; Той ще обитава с тях; те ще бъдат Негови люде; и сам Бог, техен Бог, ще бъде с тях. Той ще обърше всяка сълза от очите им, и смърт не ще има вече; нито ще има вече жалеене, ни плач, ни болка; първото премина. И Седящият на престола рече: Ето, подновявам всичко. И каза: Напиши, защото тия думи са верни и истинни." - Откровение 21:3-5
и Откровение 22:20 "Наистина ида скоро. Амин! Дойди, Господи Исусе!"
Господ с вас
"Излезте от нея, люде Мои, за да не участвувате в греховете и"

Tihomir

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 2794
    • FellowshipBG
Re: Духовните същества
« Reply #29 on: June 18, 2008, 22:52:14 PM »
Quote
Но все пак те са ограничени защото са изгонени и затворени там където могат да действат - именно тук, на земята (защото САМО на земята има грях, зло и духовен мрак).
В книгата Йов виждаме, че дяволът имаше достъп до Бога, а това беше доста след Адам. В книгата Откровение (12-та глава) се говори за момент, когато дяволът е свален и става много разярен и започва да гони яростно Божиите хора, защото знае, че му остава малко време. Това е доста след Адам. А между другото, за дявола не е казано, че е демон.

Имай предвид и това, защото това твърдение, което съм показал като цитат от теб, не е подкрепено от Словото.

По въпроса за идването на Господ Исус - не е въпрос на това на нас какво ни се иска, а е въпрос на изпълнение на пълното число на езичниците и покаянието на Израел. Да искаме да дойде Христос сега е равносилно на слагане на подписа си на петиция за изтребване на Израел и останалите от езичниците (каквито бяхме и ние). Има неща, които трябва да станат първо, за което ще трябва вярата и търпението на светиите.

Quote
Тук те са вързани т.е. не могат да разнасят епидемията на греха по другите светове които Бог е създал
Какви са тези "други светове"?
И отговори Исус и рече им: Не за това ли се заблуждавате, понеже не познавате писанията нито силата Божия?