• Welcome to Братско общение в тревожни времена.
 

Празни думи!

Започната от Watchman, Август 16, 2024, 17:45:07 PM

« назад - напред »

0 Потребители и 1 гост преглеждат тази тема.

Watchman

От много време искам да пиша по този изключително важен въпрос за който има много малко разбиране сред християните. Досега не съм срещал почти никой, който да има яснота по този въпрос, а той касае толкова много неща и буквално влияе на всичко, което вярваме.

Нека да започна с думите на Исус, където Той отправя изключително тежко предупреждение за използването на празни думи:

Мат. 12:36  И казвам ви, че за всяка празна дума, която кажат човеците, ще отговарят в съдния ден
Мат. 12:37  Защото от думите си ще се оправдаеш, и от думите си ще се осъдиш. 


В християнските среди израза "празна дума" предимно се приема като отнасящ се до някакви глупави шеги и ненужно бърборене. Но тук Исус говори за нещо много по-сериозно. Нещо, за което изрично ще се изисква сметка в съдния ден.

Ето защо ние първо трябва да дефинираме какво означава "празна" дума.

От Писанията знаем, че Бог със Своите думи сътвори света и всичко, което е в него. Поради тази причина апостола казва:

Евр. 4:12  Защото Божието слово е живо, деятелно, по-остро от всеки меч остър и от двете страни, пронизва до разделяне душата и духа, ставите и мозъка, и издирва помислите и намеренията на сърдцето.


Когато Бог говори, Неговите думи са пълни с живот и действие, те не са празни. Тук интересна е думата деятелно за която лексикона дава следното значение:

ЦитатG1756
ἐνεργής
energēs
en-er-gace'
From G1722 and G2041; active, operative: - effectual, powerful.
Total KJV occurrences: 3

Това е същата дума от която произлиза българската дума енергия. В този смисъл "живо и деятелно" може да се преведе и като "живителна енергия". Самата дума energēs се състои от две части - предлога ev, който означава "в" и думата ergon, която означава дело.

Нека да видим какво е значението и на оригиналната дума преведена като "празна" дума в Матей 12-а глава.

ЦитатG692
ἀργός
argos
ar-gos'
From G1 (as a negative particle) and G2041; inactive, that is, unemployed; (by implication) lazy, useless: - barren, idle, slow.
Total KJV occurrences: 8

Тази дума също се състои от две части. Първата е предлога "а" които изразява отрицание, и втората отново е думата ergon, която означава дело.

Или можем да обобщим, че Бог е определил думите да бъдат пълни с живот, с живителна енергия, която е действена в посока на Божиите цели и воля, и когато една дума бъде изпразнена от своето оригинално съдържание и замисъл, който е определен да върши Божието дело, тогава тази дума става празна.

Божиите думи, са Божието Слово, а Божието Слово е Божият Единороден Син, Който се яви в плът на човеците за да спаси света. Едва ли има по-голямо откровение от това за важността и значимостта, които Бог влага в думите.

Всяка дума има своя пълнота, свое оригинално съдържание, вложено от Самия Творец, и когато тази пълнота е съхранена, тогава думата е пълна с живот и действеност, които вършат Божията воля.

Но когато тази дума е изпразнена и превърната в празна дума, тогава с нея се случва същото което се случва с освободения от демони човек, чийто дом остава празен:

Maт. 12:43  Когато нечистият дух излезе от човека, той минава през безводни места да търси покой, и не намира. 
Maт. 12:44  Тогава казва: Ще се върна в къщата си отгдето съм излязъл. И, като дойде намира я празна, пометена и наредена. 
Maт. 12:45  Тогава отива и взема при себе си седем други духове, по-зли от него, и, като влязат, живеят там; и последното състояние на оня човек става по-лошо от първото. Също така ще бъде и на това нечестиво поколение. 


Макар този пасаж да не говори конкретно за думите, а за дома на човешкото тяло, което бива обладано от зли духове, пак той илюстрира принципа че в духовния свят нищо не остава празно. Няма духовен вакуум. Когато хората откажат да издирват Божията пълнота на думите и позволят те да бъдат изпразнени от своето оригинално съдържание, тогава злите духове идват и напълват думите с лъжливо съдържание, което носи смърт, а не живот.

Това е и причината използването на празни думи да бъде обект на толкова строго осъждение.

Подмяната на съдържанието на думите е може би една от най-успешните сатанински стратегии. Християните непрестанно използват празни думи дефинирани от света, а не от Божието Слово. По този начин вие можете да говорите с някой който използва един и същи думи като вас и може да звучи като напълно нормален християнин, но всъщност неговите думи имат съвсем друго значение в неговото съзнание. До степен, че този човек може да е ню-ейджър, дъновист, теософ и прочие последовател на учения на демони, но на думи да звучи като човек който вярва в Божието Слово и Благовестието. Разликата е че всичките думи, които той използва са изпразнени от Библейското си съдържание и са с подменено демонично съдържание, което носи смърт.

Ако отворите например някой стар тълковен речник и го поставите до някой нов, ще видите, че много от думите в новия са с напълно подменено съдържание. Това важи особено силно за английския език.  В старите речници като Webster към всяка дефиниция на думата има Библейски референции, които дефинират тази дума в библейския контекст. Докато в новите речници, Библейските референции са премахнати и контекста на дефиницията не е какво казва Божието Слово за тази дума, а какво съвременните човеци си мислят, че тази дума означава.

Това се наблюдава още по-силно при начина по който християните използват думите. Основни библейски термини са подменени с милозливо и блудкаво съдържание. Думи като вяра, покаяние, любов, милост са изменени до неузнаваемост.

Поради тази причина и цитирането на Божието Слово няма никаква тежест в дебат между християни. Защото отсрещната страна си влага свой собствен смисъл в думите на цитирания пасажи така се губи нишката на аргументацията и валидността на доводите.

Празните думи са навсякъде и хората буквално се давят в тях, защото дори думи от Словото на  Бога предназначени да носят живот, носят вместо това една празнота, защото никой не вижда оригиналния вложен от Бога смисъл, защото хората четат думите, но не достигат до тяхната пълнота, до тяхното оригинално съдържание.

Ето защо е крайно наложително да се научим да издирваме оригиналната пълнота на всяка дума и да я използваме само и единствено в този смисъл, който Бог е вложил в нея. Божиите думи са пълни с дух и живот

Йоан 6:63  Духът е, който дава живот; плътта нищо не ползува; думите, които съм ви говорил, дух са и живот са.

Освен своя смислов и жизнен заряд всяка дума има и духовен заряд. Понякога човек може да схване духовния заряд на някоя дума, преди да е успял да схване ясно смисъла й. Подмяната на духа на една дума е точно толкова опасен колкото и подмяната на нейния смисъл.

Типичен пример за това е пълното обезобразяване на думата "любов". Плътските християни особено силно обичат да използват тази дума, защото те влагат в нея своето светско или ню-ейджърско разбиране. В момента даже джендърските извратеняци използват тази дума като свой духовен слоган - love is love. Сиреч няма значение каква била любовта дали педерастка, лесбийска, педофилска, некрофилска, зоофилска или прочие гнусоти, щом е любов значи си е любов. И стотици хиляди псевдо християни застават зад този слоган, като си мислят, че това има нещо общо с любовта за която Божието Слово говори.

Това е един от най-драстичните примери за използването на празна дума, но такива примери могат да се дадат с хиляди.

Ето защо всеки прилежен ученик на Божието Слово никога няма да си позволи да използва празни думи, думи лишени от тяхната оригинална пълнота, от смисловия, жизнения, действения и духовния им заряд. Вместо това ще предаде себе си да изследва, издирва, изучава, вниква, задълбочава, схваща, разбира, осъзнава и употребява само думи пълни с онази пълнота, която сам Бог е вложил в тях чрез Духа Си. На мен ми е трудно да опиша какво богатство Бог е вложил във всяка дума. Божият народ е "стълб и подпорка на истината" в това число на истинската пълнота за всяка дума.

Думите са духовни мостове към реалността, която Бог е създал. Ако думите бъдат изпразнени от съдържание, Библията става безполезна. Ние ще оставаме в тъмнината без значение колко четем Библията. Божието Слово ще се превърне в мъртва книга. И точно това е основната стратегия на врага против Писанията. Той знае, че Бог няма да позволи Неговото Слово да бъде унищожено. Но ако може да бъде изпразнено и подменено самото значение на думите, тогава Библията става безопасна за врага и безполезна за вярващите, ако ни да имате най-добрия превод и най-близкия до оригинала текст.

Нещо повече празните думи правят плитко и повърхностно общуването ни не само с Божието Слово и с Бога, но и с останалите хора. Плитки и повърхностни отношения базирани на празни шаблони, без дълбочина и съдържание. Без животворящо действие.

Всички тайни на творението Бог е скрил в думите. Човек който изучава и разбира думите, ще може да разбира от всичко, което е необходимо за живота и за благочестието. Ако ние всички разбираме и използваме думите в тяхната пълнота, ние ще имаме единство на вярата и на учението. Когато Бог разбърка езиците при Вавилонската кула, това унищожи тяхното единство, съгласие и съработничество. Техния проект пропадна поради това, че никой не използваше същите думи по същия начин.

Без единство на езика, ние не можем да имаме единство на вярата. Празните думи правят живота ни празен, бездействен и неплодоносен. Не само индивидуално или семейно, но също и като християнска общност.

Ето защо колкото по-скоро се покаем от всички празни думи, които ползваме всеки ден и започнем да издирваме Божията пълнота за всяка дума, толкова по-скоро нашия живот, семейство и общност ще започнат да принасят истински, действен, жизнен и пълноценен плод.



Ez 3:17  Son of man, I have made thee a watchman unto the house of Israel: therefore hear the word at my mouth, and give them warning from me.

Is 21:6  For thus hath the Lord said unto me, Go, set a watchman, let him declare what he seeth.

Анко

#1
Преди изобщо да знам,че като човеци имаме Създател и Баща, бях си купил една малка книжка: Умението да владеем себе си. Нищо не помня днес от нея, но ме замисли тогава много.  След това Словото започна да навлиза в живота ми и надмина всичко.  Бях си създал подобна тема в един дневник със собствени записки, още когато нямах представа че ще съществува интернет. Ще си разлистя записките отново.
Промяната в говоренето обърната от света към Божиите пътища, сигурно започва от осъзнаването,че имаш нужда от промяна. От себевладението и обуздаването на езика. Има ли смисъл какво казваш, какво ще произтече след като го кажеш. Мисля,че е една от големите теми пред християните.

Притчи 25;11 Дума казана на място е Като златни ябълки в сребърни съдове.

Притчи 15:23 От отговора на устата си човек изпитва радост, И дума на време казана, колко е добра!



Намерена

Темата развита от Watchman е много хубава, имахме нужда от подобно напомняне.
 
Колко пъти, сме чели Ефесяни 5, първите шест стиха? Павел, е наблегнал на това, че трябва да сме подражатели на Бога. Което, прави ли го човек, ще ходи както Христос, ще се научи да не говори празни и срамни приказки (наред с отстъпване от срамни дела). А това значи, че с времето и с някои свои усилия, ще може да преценява правилно, примерно, кога някой се опитва да го мами с празни думи. В по-общ смисъл, дори има голяма полза за човек, понеже постепенно се научава как да издирва, да се храни и да живее чрез Словото, съответно да говори животворните Божии думи. И пак, гледат се по възможност в оригиналите, както е наблегнал Watchman.

Правило ми е впечатление, че все по-често християните, обичат да се начитат с тънки малки книжки и/или брошури от типа: десет правила за по-добър християнски живот или някоя подобна глупост. От бързане ли, от незнание ли, къде и какво да гледат, от разни "пасторски" напътствия ли, нямам ясно обяснение. Вместо сами да седнат, да се поровят, да си поблъскат главата, да поразмислят и най-вече да молят Господ да им открива истините Си. Този подход с готови "произведения", най-вече е опасен, поради многото еретични учения. Освен това, води до затъпяване и системно развива недопустим за нас мързел, заради който, все някой трябва да ни води за ръка.

Според мен няма значение, колко сме мъдри природно или знаещи. Повечето от апостолите бяха неграмотни и неуки, но те знаеха как да използват думите от Писанията, защото подражаваха на Бога и разбираха, че думите са смърт или живот, както много хубаво ни бе обяснено.